KHL (2014/2015)
| |||
Szczegóły | |||
Państwo | |||
---|---|---|---|
Liczba zespołów | 28 | ||
Runda zasadnicza | |||
Termin | 3 września 2014 – 19 kwietnia 2015 | ||
Liczba kolejek | 60 | ||
Zwycięzca | Konferencja Zachodnia: SKA Sankt Petersburg | ||
Król strzelców | Steve Moses (Jokerit) | ||
Najskuteczniejszy zawodnik | Aleksandr Radułow (CSKA) | ||
Runda finałowa | |||
Zwycięzca | |||
Król strzelców | Jewgienij Dadonow (SKA) | ||
Najskuteczniejszy zawodnik | Wadim Szypaczow (SKA) |
Sezon KHL 2014/2015 – siódmy sezon ligi KHL rozegrany na przełomie 2014 i 2015.
Tytuł mistrzowski zdobyła drużyna SKA Sankt Petersburg[1].
Kluby uczestniczące
Kluby starające się o angaż i zmiany
W połowie 2013 zadeklarowano, że nowym klubem w KHL od sezonu 2014/2015 będzie fiński Jokerit[2][3], umowę została podpisana pod koniec października 2013[4][5]. Na początku 2014 poinformowano, że do ligi mają w sezonie 2014/2015 mają przystąpić nowe kluby: Jokerit[6][7] oraz rosyjskie Łada Togliatti[8] (poprzednio występował w latach 2008-2010) i nowy zespół z Soczi, któremu służyć ma hala Arena lodowa Szajba, a trenerem wyznaczono Wiaczesława Bucajewa[9]. W grudniu 2013 prezydent Aleksandr Miedwiediew zadeklarował, że dalszym priorytetem dla KHL jest Szwecja, a możliwy klub mógłby pochodzić z miasta Malmö, a ponadto także z Norwegii (w zamyśle Vålerenga Oslo)[10]. Norweski klub uzyskał zgodę krajowej federacji na występy w KHL[11]. 30 kwietnia 2014 władze KHL oficjalnie potwierdziły przyjęcie Jokeritu, Łady i Soczi[12]. W czerwcu 2014 władze ligi KHL podjęły decyzji o wykluczeniu ukraińskiego klubu Donbas Donieck z sezonu KHL (2014/2015)[13]. Na początku lipca 2014 władze czeskiego klubu HC Lev Praga poinformowały, że z uwagi na problemy finansowe zespół nie wystąpi w nowym sezonie[14]. Drużyna z Soczi przyjęła nazwę HK Soczi. Ligę opuścił przed sezonem Spartak Moskwa z uwagi na problemy finansowe[15][16].
W myśl decyzji władz ligi z lipca 2014 jako obcokrajowcy w klubach KHL nie będą uznawani białoruscy zawodnicy oraz rosyjscy w drużynie Dynama Mińsk[17].
Uczestnicy
W lipcu 2014 przedstawiono skład ligi i podział[18]. Zgodnie z decyzjami Z ligi odeszły trzy kluby (ukraiński Donbas Donieck, czeski HC Lev Praga i rosyjski Spartak Moskwa), zaś trzy kluby przyjęto (fiński zespół Jokerit oraz rosyjskie Łada Togliatti i HK Soczi). Tym samym liczba uczestników 28 została niezmieniona, jednak liczba państw nierosyjskich mających swoich uczestników w KHL zmniejszyła się z 7 do 6 (Białoruś, Łotwa, Kazachstan, Słowacja, Finlandia i Chorwacja). Obie konferencje skupiały nadal po 14 zespołów, w tym dywizje po 7. Jednocześnie dokonano zmian w składzie ułożenia w konferencjach i dywizjach (m.in. Torpedo powróciło do Zachodu). Zmianom nie uległ jedynie skład Dywizji Czernyszowa.
Konferencja Zachód | Konferencja Wschód | ||
---|---|---|---|
Dywizja Bobrowa | Dywizja Tarasowa | Dywizja Charłamowa | Dywizja Czernyszowa |
Atłant Mytiszczi | CSKA Moskwa | Ak Bars Kazań | Admirał Władywostok |
Dinamo Ryga | Dinamo Moskwa | Awtomobilist Jekaterynburg | Amur Chabarowsk |
Dynama Mińsk | Łokomotiw Jarosław | Jugra Chanty-Mansyjsk | Awangard Omsk |
Jokerit | Siewierstal Czerepowiec | Łada Togliatti | Barys Astana |
Medveščak Zagrzeb | HK Soczi | Mietałłurg Magnitogorsk | Mietałłurg Nowokuźnieck |
SKA Sankt Petersburg | Torpedo Niżny Nowogród | Nieftiechimik Niżniekamsk | Saławat Jułajew Ufa |
Slovan Bratysława | Witiaź Podolsk | Traktor Czelabińsk | Sibir Nowosybirsk |
Sezon regularny
Liczbę meczów w sezonie regularnym ustalono na 60 spotkań dla każdej drużyny. Ustalono emblematy obowiązujące na czas siódmego sezonu KHL[19].
Puchar Otwarcia
Zgodnie z decyzją władz ligi w meczu inauguracyjnym 3 września 2014 o Puchar Otwarcia spotkały się Mietałłurg Magnitogorsk i Dinamo Moskwa[20]. Pierwszego gola w sezonie zdobył zawodnik Dinama, jednak ostatecznie mecz wygrała i trofeum zdobyła drużyna Mietałłurga 6:1, zaś jej zawodnik Siergiej Moziakin uzyskał hat-trick[21][22].
Mecz Gwiazd
Siódmy w historii Mecz Gwiazd KHL odbył się 25 stycznia 2015 w hali Pałac lodowy Bolszoj w Soczi[23]. Spotkanie wygrała drużyna „Wschodu” (kierował nią Danis Zaripow) z „Zachodem” (przewodził jej Ilja Kowalczuk) 18:16[24][25][26]. Jednocześnie rozegrano mecz legend, zaś zespołom przewodzili Walerij Kamienski i Andriej Kowalenko (wygrał zespół Kowalenki 5:3)[27].
Statystyki indywidualne
Statystyki zaktualizowane na dzień 19 marca 2015 po zakończeniu rundy zasadniczej[28].
Zawodnicy z pola łącznie
Gole | Asysty | Punkty | |||
---|---|---|---|---|---|
Steve Moses (Jokerit) | 36 | Aleksandr Radułow (CSKA) | 47 | Aleksandr Radułow (CSKA) | 71 |
Nigel Dawes (Barys) | 32 | Jan Kovář (Magnitogorsk) | 44 | Jan Kovář (Magnitogorsk) | 68 |
Stéphane Da Costa (CSKA) | 30 | Wadim Szypaczow (SKA) | 42 | Danis Zaripow (Magnitogorsk) | 64 |
Siergiej Moziakin (Magnitogorsk) | 27 | Danis Zaripow (Magnitogorsk) | 40 | Stéphane Da Costa (CSKA) | 62 |
Artiemij Panarin (SKA) | 26 | Chris Lee (Magnitogorsk) | 37 | Artiemij Panarin (SKA) | 62 |
Obrońcy
Gole | Asysty | Punkty | |||
---|---|---|---|---|---|
Kiriłł Kolcow (Saławat) | 18 | Chris Lee (Magnitogorsk) | 37 | Kiriłł Kolcow (Saławat) | 48 |
Patrik Hersley (Sibir) | 16 | Mike Lundin (Barys) | 33 | Chris Lee (Magnitogorsk) | 46 |
Kevin Dallman (Barys) | 14 | Kiriłł Kolcow (Saławat) | 30 | Mike Lundin (Barys) | 39 |
Ilja Nikulin (Ak Bars) | 13 | Ryan Gunderson (Jokerit) | 29 | Nick Bailen (Mińsk) | 36 |
Nikita Zajcew (CSKA) | 12 | Nick Bailen (Mińsk) | 25 | Ryan Gunderson (Jokerit) | 36 |
Bramkarze
Skuteczność interwencji (w %) | Średnia goli straconych (na mecz) | Mecze bez straty gola | |||
---|---|---|---|---|---|
Aleksandr Łazuszyn (Dinamo Moskwa) | 94,6 | Kevin Lalande (CSKA) | 1,39 | Jakub Kovář (Awtomobilist) | 8 |
Anders Nilsson (Ak Bars) | 93,6 | Aleksandr Łazuszyn (Dinamo Moskwa) | 1,45 | Kevin Lalande (CSKA) | 6 |
Wasilij Koszeczkin (Magnitogorsk) | 93,4 | Anders Nilsson (Ak Bars) | 1,71 | Stanisław Galimow (CSKA) | 6 |
Aleksiej Murygin (Amur / Magnit.) | 93,4 | Stanisław Galimow (CSKA) | 1,78 | Aleksandr Łazuszyn (Dinamo Moskwa) | 5 |
Kevin Lalande (CSKA) | 93,4 | Emil Garipow (Ak Bars) | 1,78 | Anders Nilsson (Ak Bars) | 5 |
- Pozostałe
Klasyfikacja +/- | Zwycięskie gole | Minuty kar | |||
---|---|---|---|---|---|
Aleksandr Radułow (CSKA) | +37 | Aleksandr Radułow (CSKA) | 10 | Jewgienij Artiuchin (SKA) | 153 |
Igor Grigorienko (CSKA) | +32 | Stéphane Da Costa (CSKA) | 9 | Aleksandr Radułow (CSKA) | 143 |
Justin Azevedo (Ak Bars) | +28 | Jonathan Cheechoo (Mińsk) | 9 | Maksim Afinogienow (Witiaź) | 124 |
Nikita Zajcew (CSKA) | +27 | Siergiej Moziakin (Magnitogorsk) | 8 | Fiodor Fiodorow (Łada) | 92 |
Anton Biełow (SKA) | +26 | Artiemij Panarin (SKA) | 7 | Konstantin Rudienko (Barys) | 92 |
- Pierwsze miejsce w klasyfikacji średniego czasu spędzonego na lodzie w meczu wśród obrońców: Nick Bailen (Mińsk) – 26 min. 29 sek.
- Pierwsze miejsce w klasyfikacji średniego czasu spędzonego na lodzie w meczu wśród napastników: Siergiej Moziakin (Magnitogorsk) – 21 min. 37 sek.
- Pierwsze miejsce w klasyfikacji liczby zablokowanych strzałów: Artūrs Kulda (Saławat) – 113
- Pierwsze miejsce w klasyfikacji wykonanych uderzeń ciałem: Uładzimir Dzianisau (Ak Bars) – 227
Faza play-off
Schemat play-off
Etap play-off rozpoczął się 1 marca 2014, a zakończył 19 kwietnia 2015.
Ćwierćfinały Konferencji | Półfinały Konferencji | Finały Konferencji | Finał o Puchar Gagarina | |||||||||||||||
1 | CSKA Moskwa | 4 | 1 | CSKA Moskwa | 4 | |||||||||||||
8 | Soczi | 0 | 4 | Jokerit | 1 | | ||||||||||||
2 | SKA Sankt Petersburg | 4 | Konferencja Zachód | |||||||||||||||
7 | Torpedo Niżny Nowogród | 1 | ||||||||||||||||
1 | CSKA Moskwa | 3 | ||||||||||||||||
2 | SKA Sankt Petersburg | 4 | ||||||||||||||||
3 | Dinamo Moskwa | 4 | ||||||||||||||||
6 | Łokomotiw Jarosław | 2 | ||||||||||||||||
4 | Jokerit | 4 | 2 | SKA Sankt Petersburg | 4 | |||||||||||||
5 | Dynama Mińsk | 1 | 3 | Dinamo Moskwa | 1 | | ||||||||||||
Z | SKA Sankt Petersburg | 4 | ||||||||||||||||
W | Ak Bars Kazań | 1 | ||||||||||||||||
1 | Ak Bars Kazań | 4 | 1 | Ak Bars Kazań | 4 | |||||||||||||
8 | Awtomobilist Jekaterynburg | 1 | 4 | Awangard Omsk | 1 | |||||||||||||
2 | Sibir Nowosybirsk | 4 | ||||||||||||||||
7 | Traktor Czelabińsk | 2 | ||||||||||||||||
1 | Ak Bars Kazań | 4 | ||||||||||||||||
2 | Sibir Nowosybirsk | 1 | ||||||||||||||||
3 | Mietałłurg Magnitogorsk | 4 | ||||||||||||||||
6 | Saławat Jułajew Ufa | 2 | Konferencja Wschód | |||||||||||||||
4 | Awangard Omsk | 4 | 2 | Sibir Nowosybirsk | 4 | |||||||||||||
5 | Barys Astana | 3 | 3 | Mietałłurg Magnitogorsk | 1 |
Statystyki indywidualne
Statystyki zaktualizowane na dzień po zakończeniu rundy zasadniczej[29].
Zawodnicy z pola łącznie
Gole | Asysty | Punkty | |||
---|---|---|---|---|---|
Jewgienij Dadonow (SKA) | 15 | Artiemij Panarin (SKA) | 15 | Aleksandr Radułow (CSKA) | 21 |
Igor Grigorienko (CSKA) | 10 | Wadim Szypaczow (SKA) | 15 | Wadim Szypaczow (SKA) | 21 |
Oscar Möller (Ak Bars) | 9 | Aleksandr Radułow (CSKA) | 13 | Jewgienij Dadonow (SKA) | 20 |
Patrick Thoresen (SKA) | 9 | Ilja Kowalczuk (SKA) | 11 | Artiemij Panarin (SKA) | 20 |
Siergiej Moziakin (Magnitogorsk) | 8 | Igor Grigorienko (CSKA) | 9 | Igor Grigorienko (CSKA) | 19 |
Obrońcy
Gole | Asysty | Punkty | |||
---|---|---|---|---|---|
Deron Quint (Traktor) | 3 | Maksim Czudinow (SKA) | 8 | Patrik Hersley (Sibir) | 9 |
Patrik Hersley (Sibir) | 3 | Nikita Zajcew (CSKA) | 7 | Maksim Czudinow (SKA) | 9 |
Stiepan Zacharczuk (Ak Bars) | 3 | Ryan Gunderson (Jokerit) | 6 | Nikita Zajcew (CSKA) | 8 |
Iwan Wiszniewski (Saławat) | 2 | Patrik Hersley (Sibir) | 6 | Stiepan Zacharczuk (Ak Bars) | 7 |
Tobias Viklund (Awtomobilist) | 2 | Anton Biełow (SKA) | 6 | Wiktor Antipin (Magnitogorsk) | 7 |
Bramkarze
Skuteczność interwencji (w %) | Średnia goli straconych (na mecz) | Mecze bez straty gola | |||
---|---|---|---|---|---|
Ján Laco (Barys) | 94,8 | Anders Nilsson (Ak Bars) | 1,54 | Anders Nilsson (Ak Bars) | 6 |
Alexander Salák (Sibir) | 94,3 | Alexander Salák (Sibir) | 1,57 | Mikko Koskinen (SKA) | 3 |
Aleksandr Łazuszyn (Din. Moskwa) | 93,7 | Mikko Koskinen (SKA) | 1,61 | Ján Laco (Barys) | 2 |
Mikko Koskinen (SKA) | 93,6 | Aleksandr Łazuszyn (Din. Moskwa) | 1,63 | Stanisław Galimow (CSKA) | 2 |
Anders Nilsson (Ak Bars) | 93,5 | Kevin Lalande (CSKA) | 1,67 | Aleksandr Łazuszyn (Din. Moskwa) | 2 |
- Pozostałe
Klasyfikacja +/- | Zwycięskie gole | Minuty kar | |||
---|---|---|---|---|---|
Maksim Czudinow (SKA) | +13 | Oscar Möller (Ak Bars) | 6 | Stiepan Zacharczuk (Ak Bars) | 47 |
Jewgienij Dadonow (SKA) | +12 | Jewgienij Dadonow (SKA) | 4 | Dmitrij Piestunow (Traktor) | 39 |
Wadim Szypaczow (SKA) | +11 | Ilja Kowalczuk (SKA) | 3 | Siergiej Płotnikow (Łokomotiw) | 33 |
Dienis Dienisow (CSKA) | +10 | Siergiej Moziakin (Magnitogorsk) | 3 | Ossi Väänänen (Jokerit) | 33 |
Tony Mårtensson (SKA) | +10 | Igor Grigorienko (CSKA) | 2 | Maksim Ignatowicz (Sibir) | 30 |
- Pierwsze miejsce w klasyfikacji liczby zablokowanych strzałów: Maksim Czudinow (SKA) – 48
- Pierwsze miejsce w klasyfikacji wykonanych uderzeń ciałem: Maksim Czudinow (SKA) – 56
Skład triumfatorów
Skład zdobywcy Pucharu Gagarina – drużyny SKA Sankt Petersburg – w sezonie 2014/2015:
Szkoleniowiec:
Bramkarze: Obrońcy:
| Napastnicy: |
Nagrody, trofea i wyróżnienia
Trofea drużynowe
- Puchar Otwarcia: Mietałłurg Magnitogorsk
- Puchar Kontynentu: CSKA Moskwa
- Puchar Gagarina: SKA Sankt Petersburg
- Nagroda Wsiewołoda Bobrowa (dla najskuteczniejszej drużyny w sezonie): SKA Sankt Petersburg (274 goli w 82 meczach – 210 w 60 meczach sezonu regularnego plus 64 w 22 spotkaniach fazy play-off).
- Trofeum za zwycięstwo w Konferencji Wschód w fazie play-off: Ak Bars Kazań
- Trofeum za zwycięstwo w Konferencji Zachód w fazie play-off: SKA Sankt Petersburg
Zawodnicy miesiąca i etapów
Od początku historii rozgrywek są przyznawane nagrody indywidualne w czterech kategoriach odnośnie do pozycji zawodników (bramkarz, obrońca, napastnik oraz pierwszoroczniak) za każdy miesiąc, wzgl. etap w fazie play-off.
Miesiąc | Bramkarz | Obrońca | Napastnik | Pierwszoroczniak |
---|---|---|---|---|
Wrzesień[30] | Stanisław Galimow (CSKA Moskwa) | Anton Biełow (SKA Sankt Petersburg) | Siergiej Szyrokow (Awangard Omsk) | Władisław Kamieniew (Mietałłurg Magnitogorsk) |
Październik[31] | Iwan Kasutin (Torpedo Niżny Nowogród) | Maksim Czudinow (SKA Sankt Petersburg) | Artiemij Panarin (SKA Sankt Petersburg) | Iwan Nalimow (Admirał Władywostok) |
Listopad[32] | Mikko Koskinen (Sibir Nowosybirsk) | Gieorgij Miszarin (CSKA Moskwa) | Igor Grigorienko (CSKA Moskwa) | Pawieł Koledow (HK Soczi) |
Grudzień[33] | Michael Garnett (Traktor Czelabińsk) | Nick Bailen (Dynama Mińsk) | Dmitrij Kugryszew (Sibir Nowosybirsk) | Damir Musin (Ak Bars Kazań) |
Styczeń[34] | Aleksandr Łazuszyn (Dinamo Moskwa) | Aleksiej Siemionow (Witiaź Podolsk) | Michaił Warnakow (Ak Bars Kazań) | Wiaczesław Leszczenko (Atłant Mytiszczi) |
Luty[35] | Anders Nilsson (Ak Bars Kazań) | Deron Quint (Traktor Czelabińsk) | Charles Linglet (Dynama Mińsk) | Maksim Mamin (CSKA Moskwa) |
Ćwierćfinały konferencji[36] | Aleksandr Łazuszyn (Dinamo Moskwa) | Ryan Gunderson (Jokerit) | Siergiej Moziakin (Mietałłurg Magnitogorsk) | Władimir Briukwin (Dinamo Moskwa) |
Półfinały konferencji[37] | Anders Nilsson (Ak Bars Kazań) | Stiepan Zacharczuk (Ak Bars Kazań) | Igor Grigorienko (CSKA Moskwa) | Kiriłł Siemionow (Awangard Omsk) |
Marzec[38] | Anders Nilsson (Ak Bars Kazań) | Dienis Dienisow (CSKA Moskwa) | Aleksandr Radułow (CSKA Moskwa) | Kiriłł Siemionow (Awangard Omsk) |
Finały konferencji[39] | Anders Nilsson (Ak Bars Kazań) | Anton Biełow (SKA Sankt Petersburg) | Aleksandr Radułow (CSKA Moskwa) | Iwan Wierieszczagin (Sibir Nowoybirsk) |
Puchar Gagarina[40] | Mikko Koskinen (SKA Sankt Petersburg) | Anton Biełow (SKA Sankt Petersburg) | Ilja Kowalczuk (SKA Sankt Petersburg) | |
Kwiecień[41] | Mikko Koskinen (SKA Sankt Petersburg) | Maksim Czudinow (SKA Sankt Petersburg) | Jewgienij Dadonow (SKA Sankt Petersburg) |
Nagrody indywidualne
Podczas uroczystości w dniu 21 maja 2015 wręczono nagrody w 24 kategoriach (Nagroda Wsiewołoda Bobrowa oraz indywidualne wyróżnienia)[42][43][44].
- Złoty Kij – Najbardziej Wartościowy Gracz (MVP) sezonu regularnego: Aleksandr Radułow (CSKA Moskwa)
- Nagroda dla najskuteczniejszego strzelca sezonu: Steve Moses (Jokerit) – 34 goli w sezonie zasadniczym.
- Nagroda dla najlepiej punktującego zawodnika (punktacja kanadyjska): Aleksandr Radułow (CSKA Moskwa) – w sezonie regularnym uzyskał 71 punktów (24 goli i 47 asyst).
- Nagroda dla najlepiej punktującego obrońcy: Kiriłł Kolcow (Saławat Jułajew Ufa) – w sezonie zasadniczym uzyskał 48 punktów (18 goli i 30 asyst).
- Najbardziej Wartościowy Gracz (MVP) Sezonu (dla zawodnika legitymującego się najlepszym współczynnikiem w klasyfikacji „+,-” po sezonie regularnym): Aleksandr Radułow (CSKA Moskwa) – uzyskał wynik +37 w 46 meczach.
- Najlepsza Trójka (dla najskuteczniejszego tercetu napastników w sezonie regularnym): Nigel Dawes, Dustin Boyd, Brandon Bochenski (Barys Astana) – wspólnie zgromadzili 48 punktów (18 goli i 30 asyst)
- Mistrz Play-off – Najbardziej Wartościowy Gracz (MVP) fazy play-off Ilja Kowalczuk (SKA Sankt Petersburg)[45]; nagrodzony przekazał wyróżnienie koledze z drużyny, którym był Jewgienij Dadonow, najskuteczniejszy strzelec fazy play-off[46]
- Najlepszy Bramkarz Sezonu (w wyniku głosowania trenerów): Mikko Koskinen (Sibir Nowosybirsk / SKA Sankt Petersburg).
- Nagroda dla najlepszego pierwszoroczniaka sezonu KHL im. Aleksieja Czeriepanowa: Maksim Mamin (CSKA Moskwa)
- Złoty Kask (przyznawany sześciu zawodnikom wybranym do składu gwiazd sezonu):
- Anders Nilsson (Ak Bars Kazań) – bramkarz,
- Nikita Zajcew (CSKA Moskwa) – obrońca,
- Maksim Czudinow (SKA Sankt Petersburg) – obrońca,
- Aleksandr Radułow (CSKA Moskwa) – napastnik,
- Steve Moses (Jokerit) – napastnik,
- Artiemij Panarin (SKA Sankt Petersburg) – napastnik.
- Dżentelmen na Lodzie (dla jednego obrońcy i jednego napastnika – honorująca graczy, którzy łączą sportową doskonałość z nieskazitelnym zachowaniem): obrońca Wiktor Antipin (Mietałłurg Magnitogorsk) oraz napastnik Jewgienij Dadonow (SKA Sankt Petersburg).
- Nagroda za Wierność Hokejowi (dla największego weterana hokejowego za jego cenny wkład w sukces drużyny): Wiaczesław Kozłow (Atłant Mytiszczi).
- Nagroda „Sekundy” (dla strzelca najszybszego i najpóźniejszego gola w meczu):
- Jimmie Ericsson (SKA Sankt Petersburg) – strzelił bramkę w 7. sekundzie meczu.
- Roman Lubimow (CSKA Moskwa) – w fazie play-off podczas trzeciej dogrywki meczu uzyskał gola w 101. minucie 39. sekundzie spotkania
- Żelazny Człowiek (dla zawodnika, który rozegrał najwięcej spotkań mistrzowskich w ostatnich trzech sezonach): Maksim Jakucenia (Traktor Czelabińsk) – 213 rozegranych meczów.
- Nagroda „Postęp Sezonu” (dla zawodnika do lat 24 czyniącego największe postępy): Artiemij Panarin (SKA Sankt Petersburg).
- Nagroda dla Najlepszego Trenera Sezonu (od 2015 nagroda pod patronatem Wiktora Tichonowa): Wiaczesław Bykow (SKA Sankt Petersburg).
- Nagroda Andrieja Starowojtowa (Złoty Gwizdek) (dla najlepszego sędziego sezonu): Aleksiej Anisimow z Moskwy.
- Nagroda Walentina Sycza (przyznawana prezesowi, który w sezonie kierował najlepiej klubem: Roman Rotenberg (wiceprezes klubu SKA Sankt Petersburg).
- Nagroda Władimira Piskunowa (przyznawana najlepszemu klubowemu administratorowi): Rustiem Kaszapow (Ak Bars Kazań).
- Nagroda Andrieja Zimina (przyznawana najlepszemu lekarzowi): Jegor Kozłow (SKA Sankt Petersburg).
- Nagroda dla klubu z największą frekwencją widowni: Dynama Mińsk – średnio 14 181 widzów na meczu.
- Nagroda im. Nikołaja Ozierowa dla najlepszego komentatora hokejowego: Andriej Jurtajew (KHL-TV).
- Nagroda Dmitrija Ryżkowa (dla wkład w popularyzację hokeja w mediach):
- „Złote Pióro” – Aleksandr Rogulew (R-Sport)
- „Srebrne Pióro” – Alen Szylow (championat.com)
- „Brązowe Pióro” – Kiriłł Bielakow (Sport-Express)
- Tytuł najlepszego kanału telewizyjnego: TV IN z Magnitogorska.
Przypisy
- ↑ SKA storms to Gagarin Cup glory. en.khl.ru, 2015-04-20. [dostęp 2015-04-20]. (ang.).
- ↑ News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-12-03] .
- ↑ Hokej.net - Ekspansja KHL obejmie Finlandię, hokej.net [dostęp 2017-12-03] (ang.).
- ↑ News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-12-03] .
- ↑ Jokerit to KHL in 2014-15 is huge step for Russian league, sports.yahoo.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
- ↑ Jokerit ja KHL | Jokerit.com, www.jokerit.com [dostęp 2017-12-03] (fiń.).
- ↑ Hokej.net - Ekspansja KHL obejmie Finlandię, www.hokej.net [dostęp 2017-12-03] (ang.).
- ↑ „Йокерит”, „Лада” и клуб из Сочи будут играть в КХЛ в сезоне-14/15 | Хоккей | Р-Спорт. Все главные новости спорта, www.rsport.ru [dostęp 2017-11-18] .
- ↑ Hokej.net - KHL: Trzy nowe zespoły od sezonu 2014/2015, www.hokej.net [dostęp 2017-11-18] (ang.).
- ↑ Р-Спорт. Все главные новости спорта, en.rsport.ru [dostęp 2017-11-18] .
- ↑ Domain Unavailable!, webhokej24.sk [dostęp 2019-01-07] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-05] (ang.).
- ↑ В следующем сезоне в КХЛ должны вступить три новые команды : Новости : Континентальная Хоккейная Лига (КХЛ), www.khl.ru [dostęp 2017-11-18] .
- ↑ «Ак Барс» выиграл свой первый турнир : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-11-18] .
- ↑ KAMPAŇ MĚSÍCE – Každý měsíc jedna vybraná nabídka, www.levpraha.cz [dostęp 2019-03-13] (cz.).
- ↑ Президент КХЛ – о СКА, «Спартаке», лимите, ФХР - Чемпионат, www.championat.com [dostęp 2017-12-03] .
- ↑ Атака обороны : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-12-03] .
- ↑ Достигнут компромисс по статусу белорусских хоккеистов в чемпионате КХЛ : Новости : Континентальная Хоккейная Лига (КХЛ), www.khl.ru [dostęp 2017-11-18] .
- ↑ Терпение и труд все перетрут : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-11-18] .
- ↑ New emblems for VII season : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-11-18] .
- ↑ Поздравляем Вячеслава Буланова : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-11-18] .
- ↑ Hockey. Live reports. Game 1 [03-09-2014]; Metallurg Mg - Dynamo Msk : online, text.khl.ru [dostęp 2017-12-03] .
- ↑ Mighty Mozyakin fires Opening hat-trick : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-12-03] .
- ↑ Сочи примет Матч звезд КХЛ, news.sportbox.ru [dostęp 2017-11-18] (ros.).
- ↑ Hockey. Live reports. Game 1 [25-01-2015]; West - East : online, text.khl.ru [dostęp 2017-12-03] .
- ↑ Stars of the East on top once again : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-12-03] .
- ↑ Hokej.net - Wschód góruje nad Zachodem (WIDEO), www.hokej.net [dostęp 2017-11-18] (ang.).
- ↑ Hockey. Live reports. Game 1 [25-01-2015]; Kamensky Team - Kovalenko Team : online, text.khl.ru [dostęp 2017-11-18] .
- ↑ Players stats (leaders). en.khl.ru. [dostęp 2016-07-07]. (ang.).
- ↑ Players stats (leaders). en.khl.ru. (ang.).
- ↑ September’s finest: Galimov, Belov, Shirokov & Kamenev. en.khl.ru. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
- ↑ October’s finest: Kasutin, Chudinov, Panarin and Nalimov. en.khl.ru. [dostęp 2014-11-05]. (ang.).
- ↑ November’s finest: Koskinen, Misharin, Grigorenko & Koledov. en.khl.ru. [dostęp 2014-12-03]. (ang.).
- ↑ December’s finest: Garnett, Bailen, Kugryshev & Musin. en.khl.ru. [dostęp 2015-01-01]. (ang.).
- ↑ January’s finest: Lazushin, Semenov, Varnakov & Leshchenko. en.khl.ru. [dostęp 2015-02-03]. (ang.).
- ↑ February’s finest: Nilsson, Quint, Linglet & Mamin. en.khl.ru. [dostęp 2015-03-02]. (ang.).
- ↑ Players of the Quarters: Lazushin, Gunderson, Mozyakin and Bryukvin. en.khl.ru. [dostęp 2015-03-11]. (ang.).
- ↑ Players of the Semis: Nilsson, Zakharchuk, Grigorenko & Semyonov. en.khl.ru. [dostęp 2015-03-20]. (ang.).
- ↑ March’s finest: Nilsson, Denisov, Radulov & Semyonov. en.khl.ru. [dostęp 2015-04-01]. (ang.).
- ↑ Players of the Conference Finals: Nilsson, Belov, Radulov & Vereshchagin. en.khl.ru. [dostęp 2015-04-09]. (ang.).
- ↑ Players of the Gagarin Cup Final: Koskinen, Belov & Kovalchuk. en.khl.ru. [dostęp 2015-04-22]. (ang.).
- ↑ April’s finest: Koskinen, Chudinov and Dadonov. en.khl.ru. [dostęp 2015-04-22]. (ang.).
- ↑ Закрытие седьмого сезона, третий период. khl.ru, 2015-05-21. [dostęp 2015-05-22]. (ros.).
- ↑ Закрытие седьмого сезона, второй период. khl.ru, 2015-05-21. [dostęp 2015-05-22]. (ros.).
- ↑ Seventh Heaven. Season’s Finest Rewarded at Closing Ceremony. khl.ru, 2015-05-21. [dostęp 2015-05-22]. (ang.).
- ↑ https://www.khl.ru/news/2015/04/19/234128.html
- ↑ https://www.sports.ru/hockey/1029030099.html
Media użyte na tej stronie
Pictograms of Olympic sports - Ice hockey
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Flaga Finlandii
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Autor: Александр Головко, Licencja: CC BY-SA 3.0
Нападающий московского ЦСКА Александр Радулов во время матча чемпионата КХЛ против новосибирской «Сибири» 28 октября 2012 года.