Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce

Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce
Distinctive emblem for cultural property.svg A-706 z dnia 15.11.1993 r.
kaplica

Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zakopane

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Miłosierdzia Bożego w Zakopanem

Położenie na mapie Zakopanego
Mapa konturowa Zakopanego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce”
Położenie na mapie powiatu tatrzańskiego
Mapa konturowa powiatu tatrzańskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce”
Ziemia49°17′03,35″N 20°00′05,38″E/49,284264 20,001494

Kaplica Jaszczurówka, kaplica na Jaszczurówce, kaplica Najświętszego Serca Jezusa – kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Toporowej Cyrhli. Świątynię zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza rozpoczęto budować w roku 1904, a poświęcono w 1907.

Wnętrze kaplicy

Od samego początku kaplica nie miała stałego opiekuna ze strony administracji kościelnej. Początkowo należała do parafii Poronin, ale w praktyce opiekę nad nią sprawowali głównie księża przebywający w Tatrach dla wypoczynku. W latach 1948–1955 opiekowali się kaplicą księża marianie i salezjanie oraz kapelan sióstr urszulanek z Borów. W 1955 r. krakowska Kuria Metropolitalna powierzyła kaplicę misjonarzom z Olczy. Od 1983 r. pieczę nad nią mają księża marianie z Toporowej Cyrhli. Formalnym właścicielem obiektu jest Tatrzański Park Narodowy, na którego terenie kaplica stoi.

Kaplica jest typowym przykładem stylu zakopiańskiego. Świątynia o widocznej konstrukcji zrębowej opiera się na wysokiej, kamiennej podmurówce. Z przodu posiada arkadowe podcienie. Na dachu krytym gontem umieszczono niewielką wieżyczkę, mieszczącą dzwon. Wnętrze składa się z prostokątnie zamkniętego prezbiterium oraz jednej nawy. Drewniany ołtarz główny przypomina góralską chatę. Wnętrze zdobią witraże projektowane przez Stefana Matejkę przedstawiające M.B. Częstochowską i Ostrobramską oraz herby Polski i Litwy[1]. Ołtarze boczne, również wykonane z drewna, pochodzą z lat 50. XX wieku.

W latach 1963 i 1971 częściowo wyremontowano podcienie, a w roku 1975 – naprawiono schody i wymieniono część pokrycia gontowego dachu. Kaplica jednak niszczała coraz bardziej. Po decyzji ówczesnego wojewódzkiego konserwatora zabytków z Nowego Sącza w 1977 r. rozpoczął się pierwszy większy remont kaplicy, który trwał do 1981 r. Objął on szereg prac od wzmocnienia popękanej podmurówki po remont wieżyczki i wzmocnienie mocowania żelaznych krzyży na dachu. Wymieniono zagrzybione fragmenty ścian i słupów galerii. Wydzielono dodatkowe pomieszczenie nad zakrystią, wstawiono kute żelazne kraty w arkadach kamiennej podmurówki, oczyszczono elewacje i zamontowano instalację odgromową. W uratowaniu kaplicy zasłużył się zwłaszcza ks. Jan Kowalik, proboszcz z Olczy.

W 1984 r. studenci architektury Politechniki Krakowskiej wykonali inwentaryzację kaplicy, a w 1995 r. TPN sfinansował założenie alarmowej instalacji przeciwpożarowej. W 2003 r. zainstalowano ogrzewanie promiennikowe.

W latach 2019–2022 w kaplicy celebrowane były raz w miesiącu nabożeństwa prawosławne[2][3].

Kościół zimą

Kaplica znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Przypisy

  1. Grażyna Fijałkowska "Projektował Stefan Witold Matejko" - fragment książki
  2. ks. Marcin Bielawski: Zakopane – Liturgia Święta. diecezjalp.cerkiew.pl, 31 października 2019. [dostęp 2019-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-05)].
  3. o. Dionizy (Awksietijuk): Ważna informacja, Zakopane. diecezjalp.cerkiew, 20 marca 2022. [dostęp 2022-03-21].

Bibliografia

  • Stanisława Witkiewicza styl zakopiański, Teresa Jabłońska, wydawnictwo BOSZ, 2008, ISBN 978-83-7576-029-3

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Zakopane location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Location map of Zakopane, Poland
Ta mapa of Zakopane została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Kaplica Jaszczurówka.jpg
Autor: Pborys, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kaplica w Jaszczurówce, widziana po zmroku zimą.
Jaszczurówka-wnętrze.JPG
Jaszczurówka (Zakopane, Poland) - wnętrze
Kaplica Jaszczurowka.jpg
(c) Ed88, CC-BY-SA-3.0
Kaplica w Jaszczurówce.