Kayanis

Kayanis
Imię i nazwiskoLubomir Jędrasik
Miejsce urodzeniaSłupsk
Instrumentyinstrumenty klawiszowe, syntezatory, gitary
Gatunkimuzyka elektroniczna, rock neoprogresywny, rock symfoniczny
Aktywnośćod 1994
WydawnictwoHardbeat Records, Luna Music, Kayanis Music
Strona internetowa

Kayanispolski twórca muzyki elektronicznej, rocka neoprogresywnego, symfonicznego, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista.

Łączy analogowe brzmienia syntezatorów z ostrym brzmieniem elektrycznych gitar oraz orkiestrą i chórem. Jego najnowsze płyty zawierają także piosenki, przede wszystkim ballady pop-rockowe.

Kariera

Edukację muzyczną rozpoczął od nauki gry na gitarze, w wieku ok. 10 lat. Następnie zgłębiał tajniki kontrabasu w Państwowej Szkole Muzycznej w rodzinnym Słupsku, której jednak nigdy nie ukończył. Już w wieku 13 lat zaczął zdobywać doświadczenie w najprzeróżniejszych lokalnych zespołach muzycznych. W pierwszą trasę koncertową pojechał w wieku 14 lat.

Pierwszy własny zespół "Van der Krammer" założył w wieku 15 lat (w roku 1987). Był to tercet grający muzykę elektroniczną, zbliżoną klimatem do dokonań Tangerine Dream, Klausa Schulzego czy Vangelisa. Pierwszym poważnym pojawieniem się publicznym zespołu był Festiwal Muzyki Science – Fiction organizowany przez wielkiego popularyzatora gatunku Artura Lasonia w Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie w 1988. Ku zaskoczeniu młodych muzyków, werdyktem publiczności zajęli drugie miejsce. Sporym wyróżnieniem był dla "Van der Krammer" wyjazd na koncerty do Niemiec, na zaproszenie zaprzyjaźnionego ze Słupskiem miasta Flesnburg. Zespół istniał do 1990, grając koncerty i nagrywając materiały na kolejne płyty, które jednak nigdy nie ujrzały światła dziennego.

W 1990 Kayanis zaczął pracować na własny rachunek. Napisał dwie suity elektroniczne, z których jedna doczekała się opublikowania kilka lat później. W 1992 zrealizował swój pierwszy spektakl. W Ośrodku Teatralnym Rondo w rodzinnym Słupsku zaprezentował, z towarzyszeniem grupy tańca współczesnego "Nocny Warsztat" Katarzyny Suligi, widowisko zatytułowane "Oczekiwanie".

Osiem lat później wydał debiutancką płytę "Machines and Dreams", na której znalazło się dziesięć utworów utrzymanych w klimacie elektronicznym, z elementami rocka i muzyki etnicznej, w tym promowany między innymi w telewizji utwór Arecibo. Płyta spotkała się z ciepłym przyjęciem krytyków i publiczności, Kayanis zaczął pojawiać się w ogólnopolskich i lokalnych stacjach telewizyjnych i radiowych, odbył też pierwszą ogólnopolską trasę koncertową, m.in. wystąpił jako gwiazda Zlotu Elektronicznych Fanatyków w Piszu.

W latach 2000-2001 Kayanis był współtwórcą festiwalu muzyki elektronicznej KOMP w Kwidzynie wspólnie z Markiem Szulenem.

Kolejna, wydana w 2001, płyta "Synesthesis", utorowała Kayanisowi drogę do popularności w całej Europie, a następnie na świecie, zbierając entuzjastyczne recenzje krytyków, między innymi magazynów "Musical Discoveries" i "CD Services" (Anglia). Recenzje zaowocowały zaproszeniem Kayanisa do udziału w holenderskim festiwalu muzyki elektronicznej "Alfa Centauri", gdzie ze swoim zespołem wystąpił jako pierwszy muzyk z Polski. Elektroniczno-rockowa suita "Synesthesis" była też zupełnie innym projektem, niż "Machines and Dreams". Do współpracy nad płytą Kayanis zaprosił Państwową Orkiestrę Kameralną w Słupsku oraz blisko stuosobowy chór, a jego koncerty stały się widowiskową grą światła i dźwięku.

W 2006, na koncercie "The Palace of Yaspirre", na warszawskiej Agrykoli, obok starszych utworów, Kayanis zaprezentował kilka utworów z nowej płyty: "Where Abandoned Pelicans Die". W tym czasie w telewizjach lokalnych w całej Polsce wyemitowany został także dwuczęściowy film dokumentalny o Kayanisie, zrealizowany przez lokalną Telewizję Słupsk.

Promowana przez pięć teledysków (w tym dwie piosenki: Lightsleeper i Where Abandoned Pelicans Die) płyta "Where Abandoned Pelicans Die" ukazała się w listopadzie 2007 równocześnie w całej Europie, po raz kolejny zbierając pochlebne recenzje. Richard Barnes z serwisu "Sea of Tranquility" uznał ją za "One of the Best Symphonic Album of the Year!". Także w 2007 Kayanis wystąpił na koncercie, na warszawskim Torwarze, gdzie zaprezentowana została między innymi skomponowana przez niego muzyka do pięciu filmów promujących kanały tematyczne Discovery.

W 2008 i 2009 Kayanis dwukrotnie wystąpił w Polsce, z pełnym zespołem, wokalistami i chórem: w Lublinie (koncert "Feeria Światła") oraz w podsłupskiej Dolinie Charlotty na koncercie Festiwalu Muzyki Elektronicznej i Instrumentalnej "Podróż do wyobraźni", podczas którego wystąpili także: Michał Jelonek, SBB i Nigel Kennedy.

Kayanis (pod swoim nazwiskiem, Lubomir Jędrasik) dokonywał także tłumaczeń tekstów i piosenek z języka angielskiego na polski. Jest autorem m.in. tekstów piosenek z sezonów 1-3 Pokémon (anime).

Obecnie Jędrasik mieszka na pruszkowskich Malichach, prowadzi tam studio nagraniowe i szkołę językową[1].

Dyskografia

  • 1994 Oczekiwanie
  • 1998 Machines and Dreams
  • 2001 Synesthesis
  • 2007 Where abandoned pelicans die
  • 2015 Transmudane
  • 2017 Mudane

Przypisy

  1. Kontakt, malichyschool [dostęp 2020-12-04] (pol.).

Linki zewnętrzne