Kazimierz Miętkiewski

Kazimierz Miętkiewski
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

2 lipca 1906
Kraśnica

Data i miejsce śmierci

2 czerwca 1973
Poznań

profesor nauk medycznych
Specjalność: cytochemia, endokrynologia, histologia ogólna, histologia zwierząt, embriologia
Alma Mater

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Lekarski

Doktorat

1937

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Medal 10-lecia Polski Ludowej Odznaka Honorowa Miasta Poznania

Kazimierz Miętkiewski (ur. 2 lipca 1906 w Kraśnicy, zm. 2 czerwca 1973 w Poznaniu[1][2]) – polski lekarz[1][2]. Specjalizował się w zagadnieniach z zakresu cytochemii, endokrynologii[1] oraz histologii ogólnej, histologii zwierząt i embriologii[2]. Profesor zwyczajny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (ówcześnie pod nazwą Akademia Medyczna w Poznaniu)[2]. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Histochemii i Cytochemii[1]. Członek Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Komitetu Zoologicznego Polskiej Akademii Nauk i Niemieckiej Akademii Przyrodników Leopoldina[2].

Życiorys

Syn Józefa i Stanisławy z Leśniewskich, miał ośmioro rodzeństwa[2]. Początkowo uczył się w szkole powszechnej w Radolinie, do gimnazjum zaś uczęszczał w Koninie. Maturę zdał w 1928, a 4 lipca 1934 roku ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W trakcie studiów, w 1930 roku, podjął pracę naukową w Zakładzie Histologii i Embriologii na tej uczelni. Pracował najpierw jako wolontariusz, a następnie pełnił funkcję starszego asystenta profesora Tadeusza Kurkiewicza. Doktoryzował się w 1937 roku na podstawie pracy zatytułowanej Badania morfologiczne, cytologiczne i histofizjologiczne nad najądrzem świnki morskiej. Później rząd Francji przyznał mu stypendium naukowe, dzięki któremu mógł rozpocząć pracę na Uniwersytecie w Lyonie oraz w Instytucie Radowym w Paryżu. Równocześnie przyjmował pacjentów z problemami otorynolaryngologicznymi pracując w klinice otolaryngologicznej Uniwersytetu Poznańskiego. W czasie II wojny światowej ukrywał się w Słupcy, gdzie kontynuował praktykę lekarską[2].

Po wojnie przyczynił się do zrekonstruowania i wznowienia działalności naukowej swojego macierzystego zakładu pracy poprzez odzyskanie zrabowanego przez Niemców sprzętu laboratoryjnego[2]. W 1948 roku był adiunktem. W tym samym roku na podstawie dotychczasowego dorobku naukowego i rozprawy, której tematem były badania doświadczalne nad układem płciowym szczura i świnki morskiej, otrzymał veniam legendi (formalną habilitację) – prawo do prowadzenia wykładów z histologii i embriologii[2]. Od 1960 roku był kierownikiem Zakładu Histologii Prawidłowej i Embriologii Akademii Medycznej w Poznaniu[1]. Profesorem nadzwyczajnym został 25 września 1954, zwyczajnym 12 maja 1970 roku[1][2].

Był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Histochemii i Cytochemii oraz Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Societe Francaise d’Histochime, Association des Anatomistes, International Society for Research in Biology of Reproduction[1]. W 1958 roku został członkiem Komitetu Zoologicznego II Wydziału Polskiej Akademii Nauk, a w roku 1969 członkiem „Deutsche Akademie der Naturforscher Leopoldina”[2].

Zmarł 2 czerwca 1973 roku po długiej chorobie[2]. Pochowano go na Cmentarzu parafialnym w Czempiniu[3].

Nagrody i wyróżnienia

Uhonorowany został m.in.[1]:

Przypisy

  1. a b c d e f g h Miętkiewski Kazimierz, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-01-08].
  2. a b c d e f g h i j k l Ludwik K. Malendowicz, Z żałobnej karty – Wspomnienie pośmiertne o profesorze dr. hab. Kazimierzu Miętkiewskim, „Kronika Miasta Poznania”, Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 6 kwietnia 1974, s. 130–133 [dostęp 2020-01-08].
  3. Kazimierz Miętkiewski, nieobecni.com.pl [dostęp 2020-01-08].

Media użyte na tej stronie