Kenneth Hayes Miller

Kenneth Hayes Miller
Ilustracja
Kenneth Hayes Miller (fotografia z ok. 1910, Archives of American Art Journal)
Data i miejsce urodzenia

11 marca 1876
Oneida

Data i miejsce śmierci

1 stycznia 1952
Nowy Jork

Narodowość

amerykańska

Alma Mater

Art Students League of New York

Dziedzina sztuki

malarz, grafik, pedagog

Epoka

symbolizm, miejski realizm

Kenneth Hayes Miller (ur. 11 marca 1876 w Oneidzie, zm. 1 stycznia 1952 w Nowym Jorku) – amerykański malarz, grafik i pedagog. Najbardziej znany jako wykładowca uczelni artystycznej Art Students League of New York, w której nauczał ponad 40 lat.

Życiorys i twórczość

Kenneth Hayes Miller urodził się w 1876 roku w Oneidzie, w stanie Nowy Jork[1]. W 1880 roku jego rodzina przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie uczęszczał do Horace Mann School. W 1892 roku zapisał się na zajęcia malarstwa i rysunku w Art Students League of New York, studiując pod kierunkiem Kenyona Coxa. Następnie studiował pod kierunkiem Williama Merritta Chase’a w New York School of Art, gdzie w 1899 roku został wykładowcą. W tym samym roku Miller po raz pierwszy pojechał do Europy. Po zamknięciu New York School of Art w 1911 roku Miller rozpoczął pracę w charakterze wykładowcy w Art Students League, na którym to stanowisku pozostał aż do 1951 roku[1]. Wśród jego studentów byli między innymi: Isabel Bishop, Yasuo Kuniyoshi i Reginald Marsh. W swoich wykładach Miller podkreślał znaczenie studiowania sztuki przeszłości, w szczególności tej z okresu renesansu. Przyczynił się także do odrodzenia technik dawnych mistrzów, takich jak kazeina i tempera[2]. Techniki te adoptowali jego wychowankowie, tacy jak Reginald Marsh, Paul Cadmus, Edward Laning i inni[3].

Prace z pierwszego, długiego okresu twórczości Millera wypełniają głównie nagie postacie, umieszczone w wyidealizowanych, romantycznych pejzażach. Te poetyckie, nieco symboliczne obrazy, podobne do dzieł współczesnych mu artystów, takich jak: Arthur Bowen Davies i Bryson Burroughs, inspirowane były w dużej mierze przez Alberta Pinkhama Rydera, którego Miller podziwiał i z którym przyjaźnił się[2]. W 1913 roku Miller wystawił cztery prace w Armory Show. Swoją pierwszą wystawę indywidualną miał w 1916 roku w nowojorskiej Macbeth Gallery[1]. Po I wojnie światowej zwrócił się w stronę realizmu. Podobnie jak malarze Ashcan School stał się piewcą zwykłego człowieka, ale w przeciwieństwie do nich człowiek był dla niego pretekstem do plastycznej interpretacji. Po tym, jak rozjaśnił swoją paletę a kontury obiektów kreślił wyraźniej, jego styl malarski stał się mniej nastrojowy[2]. W 1923 roku przeniósł swoją pracownię do dzielnicy w pobliżu East 14th Street i Union Square, pełnej sklepów i restauracji[4]. Tam poszukiwał tematów do swoich obrazów[3]. Przedstawiane przez niego jędrne kobiety, robiące zakupy w grupach, parami lub samotnie ugruntowały jego pozycję w latach 20. i 30. Kontynuował również malowanie aktu kobiecego, ale postacie umieszczał we wnętrzach, czyniąc ich ciała bardziej zmysłowymi i realnymi, niż w swoich wcześniejszych, wyidealizowanych dziełach[2]. Nawiązując do swoich zainteresowań sztuką dawnych epok chciał, aby przedstawiane przez niego kobiety ucieleśniały nowoczesną, amerykańską kobiecość połączoną z cechami kobiet przedstawianych przez Tycjana, Rubensa i Renoira[4]. W ciągu całej swojej kariery interesował się również akwafortą, czasem powtarzając w tej technice swoje obrazy olejne[2].

W 1929 roku wziął udział w pierwszej wystawie prac amerykańskich artystów, Paintings by Nineteen Living Americans w Museum of Modern Art. W 1942 roku został członkiem stowarzyszonym National Academy of Design, a dwa lata później pełnym członkiem. W 1947 roku został członkiem National Institute of Arts and Letters. Zmarł w Nowym Jorku w 1952 roku[1].

Przypisy

  1. a b c d Phillips Collection: KENNETH HAYES MILLER (1876–1952) (ang.). www.phillipscollection.org. [dostęp 2018-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-10)].
  2. a b c d e Los Angeles County Museum of Art: Kenneth Hayes Miller (ang.). collections.lacma.org. [dostęp 2018-02-07].
  3. a b Smithsonian American Art Museum: Kenneth Hayes Miller (ang.). americanart.si.edu. [dostęp 2018-02-07].
  4. a b Nannette V. Maciejunes: KENNETH HAYES MILLER (1876-1952) (ang.). www.butlerart.com. [dostęp 2018-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-21)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Kenneth Hayes Miller.jpg
Kenneth Hayes Miller