Kiszor

Kiszor
‏כישור‎
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Północny

Poddystrykt

Akka

Samorząd Regionu

Misgaw

Wysokość

476 m n.p.m.

Populacja (2011)
• liczba ludności


148

Nr kierunkowy

+972 4

Kod pocztowy

20123

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry znajduje się punkt z opisem „Kiszor”
Ziemia32°56′51,43″N 35°14′59,60″E/32,947619 35,249889
Strona internetowa
Portal Izrael

Kiszor (hebr. כישור; ang. Kishor; pol. Kądziel) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Misgaw, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Położenie

Kibuc Kiszor jest położony na wysokości 476 metrów n.p.m. w południowo-zachodniej części Górnej Galilei. Leży w paśmie górskim Matlul Curim (do 769 m n.p.m.) wznoszącym się od północy nad Doliną Bet ha-Kerem. Różnica wysokości między dnem doliny a szczytami wzniesień dochodzi do 500 metrów. Pasmo górskie ma formę wysokiej bariery, która biegnie z południowego zachodu na północny wschód. Na zachód od kibucu teren łagodnie opada w stronę wadi strumienia Jasaf, który spływa między wzgórzami Zachodniej Galilei na równinę przybrzeżną Izraela. Na północny wschód od kibucu przebiega głęboka wadi strumienia Bet ha-Emek. W otoczeniu kibucu Kiszor znajdują się miejscowości Dejr al-Asad, Bina, Madżd al-Krum, Julis, Jirka, Januch-Dżat i Kisra-Sumaj, kibuce Tuwal i Pelech, moszaw Lappidot, oraz wsie komunalne Gitta, Lawon i Har Chaluc. Na zachód od kibucu znajduje się baza wojskowa Sił Obronnych Izraela (prawdopodobnie są to magazyny amunicji).

Podział administracyjny

Kiszor jest położony w Samorządzie Regionu Misgaw, w Poddystrykcie Akka, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Historia

Kibuc został założony w 1976 roku w ramach rządowego projektu Perspektywy Galilei, którego celem było wzmocnienie pozycji demograficznej społeczności żydowskiej na północy kraju. Pierwotnie była to paramilitarna placówka będąca częścią programu Nachal, w którym mieszkańcy osiedli łączyli pracę rolniczą ze służbą wojskową. W 1980 roku osada została przekształcona w cywilny kibuc. Nie zdołano jednak utrzymać jego mieszkańców, którzy w większości wyjechali (pozostały zaledwie 4 osoby). W 1993 roku doszło do pierwszej transformacji osady, kiedy zaczęli osiedlać się tutaj członkowie lewicowego ruchu politycznego Pokój Teraz. W 2001 roku zmieniono profil działalności kibucu z rolniczej na edukację osób niepełnosprawnych[1].

Nazwa

Nazwa kibucu wywodzi się z biblijnego wersetu, i jest tłumaczona na język polski jako Kądziel[a]. Według niektórych jest to także hebrajski odpowiednik nazwy sąsiedniej druzyjskiej miejscowości Kisra[2].

Edukacja

Kibuc utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej we wsi Gilon. W kibucu prowadzone są szkolenia z zakresu rolnictwa ekologicznego. W przyszłości planuje się budowę w kibucu szkoły pielęgniarskiej[3].

Gospodarka

Gospodarka kibucu opiera się na rolnictwie ekologicznym – organiczny ogród warzywny, piekarnia, organiczna hodowla kóz i produkcja serów. Jest także stadnina koni oraz schronisko dla psów. Przy kibucu jest położona winnica. Z przemysłu jest zakład PastelToys produkujący zabawki[4]. Wielu mieszkańców utrzymuje się z usług w lokalnych instytucjach pomocy społecznej, które mają podpisane kontrakty z Ministerstwem Spraw Społecznych oraz komisją rehabilitacji przy Ministerstwie Zdrowia[5].

Transport

Z kibucu wyjeżdża się na północny wschód na drogę nr 8544, którą jadąc na południe dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 8534 (prowadzi na południowy wschód do miejscowości Dejr al-Asad) i dalej do kibuców Tuwal i Pelech, lub jadąc na północny wschód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 854. Droga nr 854 umożliwia dojechanie na wschód do wsi Lawon lub na północ do moszawu Lappidot. Droga nr 8533 prowadzi na zachód do miejscowości Jirka.

Uwagi

  1. Zobacz: Księga Przysłów 31,19: „Wyciąga ręce po kądziel, jej palce chwytają wrzeciono”. Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy

  1. Kishor (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-06-02].
  2. Kishor (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2013-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-06)].
  3. Kishor (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2013-06-03].
  4. About Us (ang.). pasteltoys.com. [dostęp 2013-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-31)].
  5. Kishor (ang.). W: Samorząd Regionu Misgaw [on-line]. [dostęp 2013-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-08)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).