Klasztor Franciszkanów w Woźnikach

Klasztor franciszkanów
Distinctive emblem for cultural property.svg nr rej. 2390/A z 11.05.1933
Ilustracja
Klasztor franciszkanów w Woźnikach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Woźniki

Kościół

Kościół katolicki

Właściciel

franciszkanie

Prowincja

św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu

Gwardian

o. Patryk Stryk OFM

Typ zakonu

męski

Obiekty sakralne
Kościół

Świętych Stygmatów św. Franciszka z Asyżu

Fundator

Maciej Kazimierz Rogaliński, Franciszek Mielżyński

Data budowy

1750

Data zburzenia

1837

Data reaktywacji

11 czerwca 1978

Położenie na mapie gminy Grodzisk Wielkopolski
Mapa konturowa gminy Grodzisk Wielkopolski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Klasztor franciszkanów w Woźnikach”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Klasztor franciszkanów w Woźnikach”
Położenie na mapie powiatu grodziskiego
Mapa konturowa powiatu grodziskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Klasztor franciszkanów w Woźnikach”
Ziemia52°15′11″N 16°27′45″E/52,253056 16,462500
Strona internetowa klasztoru

Klasztor franciszkanów w Woźnikach – zabytkowy klasztor i kościół franciszkanów, na terenie archidiecezji poznańskiej, w województwie wielkopolskim.

Historia klasztoru

Fasada kościoła klasztornego w Woźnikach

Pierwszy kościół i klasztor z muru pruskiego wybudował na wzgórzu Wyrwał dziedzic Woźnik, Kazimierz Rogaliński, w 1660 r. Po tym jak na początku XVIII w. obiekt spłonął, rozpoczęto budowę w tym samym miejscu nowego kościoła i klasztoru według planów architekta Jana Catenazzi. Fundatorami byli Mielżyńscy i Raczyńscy, budowę ukończono w roku 1750. W 1775 r. kościół otrzymał jednolite wyposażenie wnętrza jak ołtarze, ambona, ławki itp.

W 1836 r. klasztor został skasowany przez władze pruskie. Ostatni zakonnik, który pozostał do śmierci w Woźnikach, Jan Chryzostom Chrzeliński, zmarł w 1841 r. i został pochowany w podziemiach kościoła. Rok później władze pruskie sprzedały kościół i klasztor właścicielce Woźnik – Konstancji Mielżyńskiej. Klasztor został rozebrany, a podziemia kościoła służyły Mielżyńskim jako grobowiec rodzinny. Materiał rozbiórkowy posłużył do budowy drogi z Woźnik do Kotowa oraz budynków gospodarczych w miejscowym folwarku. Od 1909 do 1945 r. obiekt należał do rodziny Kurnatowskich. W 1926 r. ze względu na zły stan techniczny kościoła konsystorz biskupi uznał go za ruinę i zakazał odprawiania w nim liturgii. W 1933 r. świątynią zainteresował się konserwator zabytków i wpisał go do rejestru zabytków. W październiku 1936 r. właściciel obiektu, Andrzej Kurnatowski, zaproponował Prowincji oo. Franciszkanów sprzedaż zespołu poreformackiego. Franciszkanie jednak ze względu na jego odludne położenie i zbyt wysoką cenę nie zdecydowali się na zakup[1].

Po II wojnie światowej świątynia z resztkami klasztoru została przekazana Dyrekcji Lasów Państwowych. W następnych latach popadała coraz bardziej w ruinę, a jej wyposażenie trafiło do innych kościołów, m.in. do Skórzewa k. Poznania i do Buku.

30 stycznia 1976 r. władze państwowe dzięki staraniom m.in. ks. kanonika Hieronima Lewandowskiego przekazały obiekt archidiecezji poznańskiej i 20 czerwca 1976 metropolita poznański Antoni Baraniak dokonał powtórnego poświęcenia kościoła. 11 czerwca 1978 r., Kuria Metropolitalna w Poznaniu przekazała kościół i resztki klasztoru franciszkanom z prowincji Wniebowzięcia. W następnych latach przeprowadzono ich odbudowę i renowację, odzyskano też większą część zabytkowego wyposażenia. Do najcenniejszych przedmiotów znajdujących się w świątyni należą krucyfiks z 1540 r. i polichromowana tarcza z herbem Łodzia z 1677 roku.

W 1993 r. kościół i klasztor w Woźnikach otrzymał I nagrodę w konkursie Ministerstwa Kultury i Sztuki dla najlepszego użytkownika obiektu zabytkowego[2].

Od 2010 r. do kościoła i klasztoru w Woźnikach prowadzi ścieżka rowerowa z Grodziska Wielkopolskiego, zwana Grodziskim Szlakiem Pielgrzyma[3].

Przypisy

  1. Alojzy Pańczak, Franciszek Chodkowski „Kościół i klasztor franciszkanów w Woźnikach” (informator turystyczny), Woźniki, 2015, str. 5–6
  2. Stefan Nyka, Konkurs dla najlepszego użytkownika obiektu zabytkowego, w: Kronika Wielkopolski, nr 1/1994, s. 172, ISSN 0137-3102
  3. Informacja z Portalu Grodziskiego

Bibliografia

  • Elwira Modlibowska: Woźniki. Kościół i klasztor oo. franciszkanów. Poznań: WBP na zlecenie Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego, 1996. ISBN 83-85811-29-X.
  • Paweł Klint, o. Alojzy Pańczak, Klasztor Franciszkanów w Woźnikach. Dzieje-ludzie-budowle, Wydawnictwo Opalgraf, Woźniki 2011, ISBN 978-83-63294-01-4
  • Gawron J., Matuszewski D., Ojciec Zdzisław Regulski - woźnicki franciszkanin 1937-1993, Grodzisk Wlkp. 2016, ISBN 978-83-938819-1-8

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Greater Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Greater Poland Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.70 N
  • S: 51.05 N
  • W: 15.68 E
  • E: 19.19 E
Powiat grodziski (województwo wielkopolskie) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu grodziskiego, Polska
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Klasztor w Woźnikach.jpg
Autor: Bialo-zielony, Licencja: CC BY 3.0
Monastery in Woźniki (Poland)
Grodzisk Wielkopolski (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Grodzisk Wielkopolski, Polska
Legenda klasztor.svg
Symbol klasztoru do legendy mapy
Klasztor we woznikach.JPG
Autor: Przemysław Malkowski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Klasztor Franciszkanów we Woźnikach niedaleko Grodziska Wielkopolskiego