Klemens (Kapalin)

Klemens
Климент
German Kapalin
Герман Капалин
Metropolita kałuski i borowski
Ilustracja
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

7 sierpnia 1949
Udielnaja

Metropolita kałuski i borowski
Okres sprawowania

od 2004

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia kałuska i borowska

Śluby zakonne

1978

Diakonat

24 grudnia 1978

Prezbiterat

7 kwietnia 1979

Chirotonia biskupia

8 sierpnia 1982

Odznaczenia
Order „Za zasługi dla Ojczyzny” IV klasy Order Honoru Order Przyjaźni Narodów
Sukcesja apostolska
Data konsekracji

8 sierpnia 1982

Miejscowość

Sobór Świętego Ducha

Miejsce

Mińsk

Konsekrator

Filaret (Wachromiejew)

Współkonsekratorzy

Nikodem (Rusnak), German (Timofiejew), Atanazy (Kudiuk)

Klemens, imię świeckie German Michajłowicz Kapalin[1] (ur. 7 sierpnia 1949 w Udielnej) – metropolita Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys

Urodził się w rodzinie robotniczej. Jego młodszy o trzy lata brat Aleksy również wstąpił do zakonu (przyjmując tam imię Dymitr). Naukę w seminarium duchownym w Moskwie podjął po przerwaniu edukacji w technikum maszynowym. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej i ukończeniu seminarium studiował w Akademii Duchownej w Moskwie. Po uzyskaniu dyplomu kandydata teologii podjął na tej uczelni pracę dydaktyczną.

Działał w ruchu ekumenicznym; w 1977 był członkiem Wszechświatowej Prawosławnej Organizacji Młodzieżowej „Syndesmos” i uczestniczył w ekumenicznej Radzie Młodzieży Europy. W roku następnym złożył śluby zakonne. Święcenia diakońskie i kapłańskie przyjmował odpowiednio 24 grudnia 1978 i 7 kwietnia 1979. 14 października 1981 otrzymał godność igumena, zaś 8 czerwca 1982 – archimandryty. Dwa miesiące później został biskupem pomocniczym eparchii moskiewskiej z tytułem biskupa sierpuchowskiego. Do marca 1987 zarządzał parafiami rosyjskimi w jurysdykcji patriarchy Moskwy w Kanadzie i USA.

Od 20 czerwca 1990 arcybiskup kałuski i borowski. Godność tę łączył ze stanowiskiem zastępcy przewodniczącego Wydziału Wewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, zaś od 2003 do 31 marca 2009 także z tymczasowym zarządem eparchii moskiewskiej. 25 lutego 2004 otrzymał godność metropolity.

Był wymieniany jako jeden z głównych kandydatów do objęcia tronu patriarchy Moskwy i całej Rusi po śmierci Aleksego II. Wyłoniony we wstępnym głosowaniu jako jeden z trzech kandydatów na patriarchę, był popierany przez konserwatywne kręgi cerkiewne. Uzyskał wówczas poparcie 32 biskupów z łącznej liczby 202 uprawnionych do głosowania[2]. W drugiej turze głosowania zebrał 169 głosów i zajął drugie miejsce za metropolitą smoleńskim i kaliningradzkim Cyrylem, który objął tron patriarszy[3].

Od 31 marca 2009 jest przewodniczącym Rady Wydawniczej Patriarchatu Moskiewskiego[4].

W 2014 na Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej uzyskał stopień doktora nauk historycznych na podstawie pracy poświęconej rosyjskiej kolonizacji Dalekiego Wschodu (ziem nad Oceanem Spokojnym)[5].

Został odznaczony m.in. Orderem Zasług dla Ojczyzny IV klasy (2009), Orderem Honoru (2000) i Orderem Przyjaźni Narodów (1988).

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Orden for Service IV.png
Ribbon bar of Order of Merit Before the Fatherland 4st
Orden of Honour.png
Ribbon bar of Order of Honor
Климент (Капалин).jpg
Autor: Чръный человек, Licencja: CC BY-SA 3.0
Митрополит Климент (Капалин) на выставке-форуме "Правосланая Русь" 2012