Kościół św. Antoniego Padewskiego w Sławnie

Kościół parafialny pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sławnie
Distinctive emblem for cultural property.svg A–772 z dnia 02.09.1997 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Świętego Antoniego Padewskiego w Sławnie
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Miejscowość

Sławno

Adres

ul. Kościelna 12, 76-100 Sławno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Antoniego Padewskiego w Sławnie

Wezwanie

św. Antoniego Padewskiego

Wspomnienie liturgiczne

13 czerwca

Położenie na mapie Sławna
Mapa konturowa Sławna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół parafialny pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sławnie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół parafialny pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sławnie”
Położenie na mapie powiatu sławieńskiego
Mapa konturowa powiatu sławieńskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół parafialny pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sławnie”
Ziemia54°21′26″N 16°40′50″E/54,357222 16,680556

Kościół pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sławnie – jeden z dwóch rzymskokatolickich kościołów parafialnych w Sławnie, należący do parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sławnie, dekanatu Sławno, diecezji koszalińsko-kołobrzeska, metropolii szczecińsko-kamieńskiej, w powiecie sławieńskim, w województwie zachodniopomorskim.

Historia

Został zaprojektowany przez sławieńskiego architekta Diedricha Suhra. Zbudowany w latach 1925-1928 dzięki zaangażowaniu pierwszego proboszcza kuracji rzymskokatolickiej w Sławnie, księdza Franciszka Nieringa. Świątynia konsekrowana w dniu 28 maja 1928 roku przez biskupa pomocniczego wrocławskiego z siedzibą w Berlinie Josefa Deitmera.

Architektura

Portal kościoła wykonany przez Fritza Theilmanna

Kościół jest budowlą salową, murowaną z cegieł klinkierowych. Wzniesiono go w stylu ekspresjonizmu ceglanego. Połączony jest z plebanią, z którą tworzy harmonijną całość[2]. Stanowił inspirację dla projektów późniejszych kościołów na Pomorzu, m.in. w Dalęcinie i Starninie[3]. Dach świątyni jest dwuspadowy. Frontowa wieża, skierowana w stronę centrum miasta, zbudowana jest na planie prostokąta. W jej przyziemiu znajduje się portal - dzieło Fritza Theilmanna z Kilonii. W tympanonie portalu umieszczona jest ceramiczna płaskorzeźba św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem Jezus na rękach[4].

Wyposażenie

Do wyposażenia kościoła należą:

  • Renesansowy tryptyk z XVI stulecia, wykonany w warsztacie rzeźbiarza Józefa Schnitzera z Frankfurtu, przedstawiający pięć scen z życia Maryi. Lewe skrzydło ukazuje Zwiastowanie i Nawiedzenie św. Elżbiety, część środkowa to Pieta, zaś prawe skrzydło ukazuje Narodziny Pana Jezusa i pokłon Trzech Króli.
  • Ołtarz jest zamknięty, przedstawia piękny ornament roślinny i świętych z czasów wczesnego chrześcijaństwa: Jana Chrzciciela, Wawrzyńca, Katarzynę i Dorotę.
  • W oknach można zobaczyć witraże ukazujące świętych: Franciszka, Jadwigę, Jana Bożego i Teresę od Dzieciątka Jezus, Barbarę, Piotra Kanizjusza, Elżbietę z Turyngii i Ottona z Bambergu.
  • Na ścianach świątyni znajduje się 14 płaskorzeźb, przedstawiających stacje drogi krzyżowej.
  • Przed ołtarzem jest umieszczony krzyż z Jezusem oparty na poziomej belce. Obok krzyża są umieszczone dwie rzeźby: Maryi i św. Jana[5].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2013-02-12].
  2. Wolfram Suhr: Diedrich Suhr - Architekt und Seine Bauten in Schlawe in Pommern, 1921-1929. W: Włodzimierz Rączkowski, Jan Sroka: Historia i kultura Ziemi Sławieńskiej. T. VII: Gmina Sławno. Sławno: Dziedzictwo, 2008, s. 271-295. ISBN 978-83-7591-046-9. [dostęp 2020-06-20].
  3. Jadwiga Kowalczyk-Kontowska. Zabytkowe kościoły wiejskie gminy Szczecinek. „Szczecineckie Zapiski Historyczne”. 5, s. 155, 2011. [dostęp 2020-06-20]. 
  4. Janina Kochanowska: Wczesna twórczość rzeźbiarska Fritza Theilmanna w pomorskim Sławnie. W: Włodzimierz Rączkowski, Jan Sroka: Historia i kultura Ziemi Sławieńskiej. T. XII: Miasto Sławno. Sławno: Dziedzictwo, 2017, s. 129-145. ISBN 978-83-947670-0-6. [dostęp 2020-06-20].
  5. Atrakcje. Kościół parafialny p.w. św. Antoniego z Padwy w Sławnie. [w:] Sławno.pl [on-line]. Urząd Miejski w Sławnie. [dostęp 2020-06-21].

Media użyte na tej stronie

West Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of West Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.65 N
  • S: 52.58 N
  • W: 13.95 E
  • E: 17.10 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Sławno location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa Sławna, Polska
Powiat sławieński location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu sławieńskiego, Polska
Sławno, kościół św. Antoniego, portal.jpg
Autor: YazJazz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Sławno, ul. Kościelna 12 - portal rzymskokatolickiego kościoła parafialnego pw. św. Antoniego z Padwy, autor: Fritz Theilmann
Sławno, kościół pw. św. Antoniego z Padwy.jpg
Autor: Daniel Naczk, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sławno, ul. Kościelna 12 - rzymskokatolicki kościół parafialny pw. św. Antoniego z Padwy z lat 1925-1928, architekt: Diedrich Suhr.