Kościół św. Floriana w Koprzywnicy

Kościół św. Floriana w Koprzywnicy
Distinctive emblem for cultural property.svg A.693/1-4 z dnia 10.01.1966 i z 14.06.1977[1]
Kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Koprzywnica

Adres

Krakowska 78, 27-660 Koprzywnica

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Floriana

Wezwanie

św. Floriana

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

św. Floriana

Położenie na mapie Koprzywnicy
Mapa konturowa Koprzywnicy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Floriana w Koprzywnicy”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Floriana w Koprzywnicy”
Położenie na mapie powiatu sandomierskiego
Mapa konturowa powiatu sandomierskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Floriana w Koprzywnicy”
Położenie na mapie gminy Koprzywnica
Mapa konturowa gminy Koprzywnica, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Floriana w Koprzywnicy”
Ziemia50°35′41″N 21°34′26″E/50,594722 21,573889

Pocysterski kościół św. Floriana w Koprzywnicy, pierwotne wezwanie z czasów poświęcenia kościoła: św. Floriana i Najświętszej Marii Pannyrzymskokatolicka świątynia powstała wraz z budynkami klasztornymi opactwa cystersów. Fundacji klasztoru dokonał wojewoda sandomierski Mikołaj Bogoria ze Skotnik, który sprowadził cystersów w roku 1183 z Morimondu. Budynki powstały w stylu romańskim między rokiem 1207 a 1220. Na przestrzeni wieków remontowano i odnawiano kościół, co sprawia, że wewnątrz dominuje barok. W 1819 roku władze carskie kasują zakon. Decyzją biskupa sandomierskiego z 1821 r. ustanowiono tam parafię.

Dawne opactwo cystersów funkcjonujące w latach 1183–1819, filia bezpośrednia francuskiego Morimond. Było to jedno z najdalej na wschód wysuniętych opactw cysterskich w Europie[2].

Na terenach klasztornych, w niedalekiej odległości od budynku kościoła św. Floriana, znajdowały się świątynie: Świętego Ducha oraz św. Leonarda.

4 maja 1995 roku do kościoła sprowadzono relikwie patrona parafii.

Współcześnie kościół pocysterski pod wezwaniem św. Floriana pełni funkcję świątyni parafialnej. Z zabudowań klasztornych zachowało się jedynie wschodnie skrzydło. Pomieszczenia poklasztorne obecnie są nieużywane, z wyjątkiem dobrze zachowanego kapitularza, w którym urządzono lapidarium.

Historia

Fundacja

Opactwo ufundowane zostało około 1183 przez komesa Mikołaja Bogorię Skotnickiego, przy współudziale księcia Kazimierza Sprawiedliwego[3]. Mikołaj wydzielił ze swoich posiadłości sporą część swoich dóbr i przekazał je pod fundację klasztoru[4]. W 1185 do klasztoru przybyli z opactwa Morimond pierwsi mnisi wraz z opatem Teodorykiem[3]. Dzięki staraniom komesa książę zwolnił zakonników z podatków oraz nadał im pierwsze uposażenie, które stanowiło 10 okolicznych wsi[5].

Rozwój

Kościół klasztorny w Koprzywnicy

Na początku XIII wieku rozpoczęto budowę kościoła klasztornego. Kościół – wznoszony w stylu romańskim pod okiem mistrza Simona (który znany jest również z budowy kościoła w Wąchocku[6]) – konsekrował w 1207 biskup krakowski Pełka (znany również jako Fulko), nadając mu wezwanie Najświętszej Marii Panny i św. Floriana[7][8]. Klasztor koprzywnicki był celem najazdu mongolskiego w 1241, w wyniku którego został zdewastowany i ograbiony. Podobne zniszczenia miały miejsce również podczas drugiego najazdu w 1259[5]. Odbudowę klasztoru po tych zniszczeniach wspierał książę Bolesław Wstydliwy nadając zakonnikom liczne przywileje. Również Koprzywnica otrzymała szereg przywilejów, w tym przywilej miejski na prawie magdeburskim[3][4].

Na początku XIV wieku staraniem arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii Skotnickiego przeprowadzono znaczną przebudowę klasztoru nadając mu cechy gotyckie[3]. W 1461 opat Mikołaj z Trzebnicy zapoczątkował gruntowny remont, kontynuowany jeszcze przez jego następcę Mikołaja z Przeworska, w czasie którego wzniesiono między innymi murowane krużganki[5][3]. W 1508 kościół i klasztor uległy zniszczeniom na skutek pożaru. Odbudowy zniszczeń dokonał opat Mikołaj z Robczyc. W 1620 za rządów Hieronima Ossolińskiego wzniesiony został pałac opacki zwany "Opatówką", a trzydzieści lat później opat Zbigniew Ossoliński odnowił kościół oraz wybudował na skrzyżowaniu naw potężną sygnaturkę (wykonaną w 1678 przez krakowskiego mistrza Michała Pfafa), przypominającą odwrócony do góry dnem kielich[9]. W drugiej połowie XVII wieku przeprowadzone zostały pod nadzorem opata Krzysztofa Skotnickiego ostatnie przed kasatą, gruntowne prace modernizacyjne nadające klasztorowi elementy barokowe, w tym istniejącą do dziś, a zaprojektowaną przez jezuitę ks. Józefa Karśnickiego, fasadę kościoła[3]. W 1819 władze carskie wydały dekret kasacyjny klasztoru, wprowadzony w życie przez władze Królestwa Polskiego[4].

Po sekularyzacji

Po kasacie opactwa – staraniem biskupa sandomierskiego Prospera Burzyńskiego w 1821 – kościół klasztorny został przejęty przez diecezję i pełni od tego czasu funkcję świątyni parafialnej[5]. Mimo kasaty klasztoru cystersi pozostali w Koprzywnicy, aż do śmierci ostatniego z nich. Ze względu na niekorzystanie z budynków klasztornych, ich stan uległ szybkiemu pogorszeniu. Doprowadziło to w konsekwencji do rozebrania większości zabudowań klasztornych, przy czym głównym celem było pozyskanie materiału budowlanego. Dużych zniszczeń doświadczyły zabudowania opactwa w czasie wojen. W czasie I wojny światowej, podczas pożaru w 1915, spłonęły dachy kościoła i klasztoru oraz wieża sygnaturki. Po pożarze rozebrano część klasztoru, z wyjątkiem skrzydła wschodniego, a kościół przez długi czas był nakryty dachem ze słomy[3]. Po wojnie prace remontowe prowadzono w latach 1948–1949, natomiast gruntowne badania i konserwację wnętrza przeprowadzono w latach 1960–1964. Odnowiono polichromie, ołtarze oraz wybudowano wieżę na wzór pierwotnie istniejącej. W 1995 do kościoła sprowadzono relikwie św. Floriana[5].

Architektura

Kościół klasztorny

Zwornik romański

Kościół klasztorny zachował w stanie prawie nienaruszonym do czasów współczesnych bryłę, układ wnętrza, system konstrukcyjny oraz detale architektoniczne. Współczesna fasada wykonana została podczas przebudowy w XVIII wieku[4]. Kościół jest budowlą bazylikową, trójnawową, o systemie filarowym z transeptem, przykryta sklepieniem krzyżowo-żebrowym, z prostokątnym prezbiterium. Zawiera elementy architektury romańskiej, w tym wykonane z ciosów kamiennych sklepienia ostrołukowe, fryz ząbkowy oraz zamurowaną rozetę. Filary i półkolumny są zdobione płaskorzeźbionymi ornamentami geometrycznymi i roślinnymi, natomiast zworniki zdobione są tak zwaną dekoracją plecionkową. Szczególnie cenny zwornik przedstawiający Baranka Bożego znajduje się na przecięciu naw[8][7].

W konstrukcji kościoła i klasztoru zauważyć można wpływ przebudów i renowacji w kolejnych wiekach. Z pozostałości gotyckich zachowały się gotyckie polichromie z pocz. XV w. Na południowej ścianie prezbiterium widoczne są sceny Sądu Ostatecznego[9] oraz dzieje Marii w historii zbawienia[4]. Gotycki charakter mają pozostałości krużganków w postaci śladów ostrych łuków na północnej ścianie kościoła. Efektem gotyckich przebudów są również podniesione szczyty uzupełnione cegłą[7].

Ołtarz główny z obrazem Bartłomieja Strobla

Wpływ baroku na wygląd kościoła uwidacznia się nie tylko wyglądem zachodniej fasady, ale przede wszystkim wyposażeniem wnętrza. Wczesnobarokowy ołtarz główny wybudowany został w 1645. Umieszczono w nim namalowany w tym samym roku obraz Bartłomieja Strobla przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny[8][4][6]. U dołu obrazu namalowane zostały klęczące postaci św. Floriana i św. Bernarda[4]. Zgodnie z tradycją Strobel sportretował na tym obrazie sobie współczesnych, w tym króla Władysława IV Wazę[6]. Inny barokowy ołtarz, bogato złocony pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem znajduje się po prawej stronie prezbiterium. Ołtarz został ufundowany przez opata Franciszka Rzerowskiego na początku XVII wieku. W kościele znajdują się jeszcze między innymi ołtarze św. Walentego, Pana Jezusa Ukrzyżowanego i św. Anny Samotrzeć[8]. Zabytkowe stalle mają malowane na zapleckach sceny z życia św. Bernarda z Clairvaux[4].

Sarkofag Niedrzwickich

Innym ciekawym elementem wyposażenia kościoła jest ambona wykonana w stylu regencji, pochodząca z około 1730 roku. Nad amboną umieszczony jest baldachim. Unoszony przez anioły i putta na tle obłoków i draperii, zwieńczony jest rzeźbą pelikana[4]. Interesujące są również nagrobki i epitafia, w szczególności sarkofag Niedrzwickich z 1581 roku, wykonany przez rzeźbiarza Santi Gucci.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 24 listopada 2022, s. 52 [dostęp 2016-01-14].
  2. Wbrew często powtarzanym informacjom, nie było to najdalej wysunięte na wschód opactwo. Opactwo w Isova na Peloponezie (założone w następstwie IV krucjaty) leżało ok. dziesięć minut dalej na wschód, a to w rumuńskiej Cârța – niemal dokładnie trzy stopnie dalej na wschód.
  3. a b c d e f g Elżbieta Graboś: Zespół pocysterski w Koprzywnicy. Clara Provincia. [dostęp 2012-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-22)]. (pol.).
  4. a b c d e f g h i Koprzywnica. Szlak Cysterski w Polsce. [dostęp 2012-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-09)]. (pol.).
  5. a b c d e Koprzywnica. Parafia pod wezwaniem Świętego Floriana. Diecezja Sandomierska. [dostęp 2016-01-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-23)]. (pol.).
  6. a b c Adam Dylewski: Piękna Polska. Małopolska, Podkarpacie, Świętokrzyskie. Warszawa: Świat książki, 2007. ISBN 978-83-247-0227-5.
  7. a b c Koprzywnica – pocysterski kościół i klasztor z XIII w.. Album romański. [dostęp 2012-10-15]. (pol.).
  8. a b c d Kościół św. Floriana w Koprzywnicy 800-lecie konsekracji kościoła 1207–2007. Miasto i gmina Koprzywnica. [dostęp 2012-10-15]. (pol.).
  9. a b Maria i Przemysław Pilich: Polska. Przewodnik ilustrowany. Warszawa: Sport i Turystyka - MUZA SA, 2007. ISBN 978-83-7495-094-7.

Zobacz też

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Świętokrzyskie Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Świętokrzyskie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 51.4 N
  • S: 50.1N
  • W: 19.6 E
  • E: 22 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Koprzywnica location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map
Koprzywnica 006.jpg
Autor: image/photo was taken by Wikipedia and Wikimedia Commons user Ludwig Schneider.

I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.

Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.

When reusing, please credit me as: Ludwig Schneider / Wikimedia., Licencja: CC BY-SA 3.0
Dawny klasztor Cystersów w Koprzywnicy, późnoromański zwornik w skrzyżowaniu naw
Ordre cistercien.svg
Autor: Mangouste35, Licencja: CC BY-SA 3.0
Cistercians' coat of arms
Kop3DSC 0380.JPG
Autor: Wistula, Licencja: CC BY 3.0
Klosterkomplex Zisterzienser, Koprzywnicy
Koprzywnica 009.jpg
Autor: Ludwig Schneider, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dawny klasztor Cystersów w Koprzywnicy, renesansowy nagrobek rycerzy Niedrzewickich
Koprzywnica 004.jpg
Autor: Ludwig Schneider, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dawny klasztor Cystersów w Koprzywnicy, ołtarz główny
Sandomierz County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Sandomierz County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 50.90 N
  • S: 50.50 N
  • W: 21.33 E
  • E: 21.88 E