Kościół św. Józefa Robotnika w Sochaczewie

Kościół świętego Józefa Robotnika
w Sochaczewie
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sochaczew-Chodaków

Adres

ul. Fryderyka Chopina

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Józefa w Sochaczewie

Wezwanie

św. Józefa Robotnika

Wspomnienie liturgiczne

19 marca

Położenie na mapie Sochaczewa
Mapa konturowa Sochaczewa, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Józefa Robotnikaw Sochaczewie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Józefa Robotnikaw Sochaczewie”
Położenie na mapie powiatu sochaczewskiego
Mapa konturowa powiatu sochaczewskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Józefa Robotnikaw Sochaczewie”
Ziemia52°15′13,9″N 20°16′42,3″E/52,253861 20,278417

Kościół świętego Józefa Robotnika w Sochaczewierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Sochaczew – św. Wawrzyńca diecezji łowickiej). Świątynia znajduje się w Sochaczewie, na osiedlu Chodaków, przy ulicy Fryderyka Chopina.

Świątynia została przebudowana ze starego, przedwojennego młyna. W 1957 roku młyn został zakupiony i rozpoczęto jego prace adaptacyjne. Nad całością prac czuwał architekt Stanisław Marzyński, znany m.in. z budowy przedwojennego kościoła św. Klemensa Hofbauera w Warszawie przy ulicy Karolkowej. Już w wigilię Bożego Narodzenia 1958 roku została odprawiona w nowej kaplicy pierwsza msza święta. Kiedy powstał zamysł budowy kościoła, ówczesny proboszcz ks. Bronisław Stawicki razem z parafianami wybrał na patrona św. Józefa Robotnika. Wybudowana świątynia została konsekrowana w dniu 22 maja 1962 roku przez Sługę Bożego arcybiskupa metropolitę gnieźnieńsko-warszawskiego Stefana kardynała Wyszyńskiego, prymasa Polski, natomiast parafia została erygowana na Boże Narodzenie 1975 roku (wcześniej świątynia była kościołem filialnym parafii w Trojanowie).

Wraz z upływem lat Chodaków rozrastał się, przybywało wiernych i świątynia okazała się zbyt mała. W związku z tym w 1980 roku powstał pomysł, aby świątynię powiększyć. Dzięki staraniom proboszcza i parafian w dniu 22 lipca 1982 roku władze państwowe wydały odpowiednie zezwolenia. Już 30 sierpnia tego samego roku proboszcz, ksiądz Jan Kaczmarczyk, wmurował pierwszą cegłę rozbudowywanego kościoła. Zaangażowanie ludzi dobrej woli i ich ofiarność sprawiły, że prace budowlane posuwały się bardzo szybko. Autorem projektu obecnej świątyni był Adolf Szczepiński, były dziekan Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, natomiast wystrój wnętrza został zaprojektowany przez Tadeusza Świerczka. Kamień węgielny został wmurowany w 1983 roku przez biskupa pomocniczego warszawskiego Jerzego Modzelewskiego, natomiast w dniu 15 maja 1986 roku kościół został poświęcony przez arcybiskupa metropolitę gnieźnieńsko-warszawskiego Józefa kard. Glempa, prymasa Polski. Świątynia została konsekrowana przez biskupa łowickiego Andrzeja F. Dziubę w dniu 8 grudnia 2007 roku.

Kościół jest dwupoziomowy. W dolnej części znajduje się dodatkowo pięć sal katechetycznych, natomiast w górnej są umieszczone: zakrystie, przedsionki, nowy i stary chór oraz dwie kaplice – św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej. W ołtarzu głównym znajduje się miejsce przechowania Najświętszego Sakramentu. Świątynia posiada pięć ołtarzy bocznych: św. Józefa Robotnika, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Matki Bożej Częstochowskiej, św. Maksymiliana Kolbego i Jezusa Miłosiernego[1].

Przypisy

  1. św. Józefa Robotnika w Sochaczewie. Diecezja łowicka. [dostęp 2021-03-09].

Media użyte na tej stronie

Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Chodaków - kościół.JPG
Autor: Soheaux, Licencja: CC BY-SA 3.0
Chodaków - church
Sochaczew location map.png
Autor: OpenStreetMap contributors, Licencja: ODbL
OpenStreetMap location map of Sochaczew, Poland
  • top = 52.2669
  • bottom = 52.1909
  • left = 20.2037
  • right = 20.2868
Powiat sochaczewski location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu sochaczewskiego, Polska