Kościół św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach

Kościół świętej Katarzyny
Distinctive emblem for cultural property.svg A/29/60 z 6.12.1974[1]
kościół parafialny
Ilustracja
(c) Erebusso., CC BY-SA 3.0

Widok z zachodu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Czechowice-Dziedzice
ul. Mikołaja Kopernika

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Katarzyny

Wezwanie

św. Katarzyny

Wspomnienie liturgiczne

25 listopada

Położenie na mapie Czechowic-Dziedzic
Mapa konturowa Czechowic-Dziedzic, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny”
Położenie na mapie powiatu bielskiego
Mapa konturowa powiatu bielskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny”
Położenie na mapie gminy Czechowice-Dziedzice
Mapa konturowa gminy Czechowice-Dziedzice, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny”
Ziemia49°53′31,9″N 19°00′08,6″E/49,892194 19,002389

Kościół świętej Katarzynyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Czechowice-Dziedzice diecezji bielsko-żywieckiej.

Historia i architektura

Obecna świątynia została wzniesiona w latach 1722-1729, dzięki staraniom księdza Walentego Martiusa i dzięki wsparciu finansowemu ówczesnego waściciela, Franciszka Karola Kotulińskiego. Jest to murowana budowla, orientowana, czyli z prezbiterium skierowanym w stronę wschodnią. Wybudowana została na planie krzyża łacińskiego, w stylu barokowym. Wnętrze kościoła jest jednonawowe, znajdują się w nim barokowa ambona, ołtarze, cenne rzeźby i obrazy, np. obraz "Pożegnanie Piotra i Pawła" z XVII wieku.

Od strony zachodniej, nad kruchtą, znajduje się wieża na planie kwadratu, nakryta pięknym, baniastym dachem hełmowym; gzyms pod nim został poprowadzony półkoliście, znajduje się w nim tarcza zegarowa. Nawa główna jest przecięta transeptem z krótkimi ramionami, dalej jest umieszczone zamknięte trójbocznie prezbiterium. świątynia nakryta jest dachem dwuspadowym, ozdobionym sygnaturką. Nad portalem wejścia głównego znajduje się efektowny kartusz herbowy Kotulińskich, a na jednej ze ścian jest umieszczona tablica „Poległym obywatelom tutejszej parafii w wojnie światowej”.

W czasie drugiej wojny światowej świątynia mocno ucierpiała – wieża została prawie całkowicie zniszczona, podobnie dach. W 1942 roku Niemcy wywieźli dzwony i wszystkie chorągwie z polskimi napisami. Jednak zaraz po zakończeniu wojny rozpoczęto odbudowę kościoła. W budynku znajduje się pozostałość pocisku, który podczas bombardowania w 1945 roku zniszczył sklepienie nad ołtarzem głównym – została wmurowana w zewnętrzną ścianę świątyni w miejscu, w którym uderzył pocisk[2].

W latach 2014-2015 konserwacji poddano obraz Zaślubiny św. Katarzyny, jak również dwie rzeźby z XVIII-wiecznego ołtarza głównego[3].

Organy

Do oprawy muzycznej uroczystości kościelnych były używane mechaniczne, jednoklawiaturowe organy, zbudowane przez Karla Kuttlera z Opawy. Obecne organy zostały wybudowane przez Gintera Miklisa z Zabrza i charakteryzuje się pełnym i mocnym brzmieniem o zabarwieniu romantycznym. Obecnie po remoncie nadal są używane podczas czynności liturgicznych i działalności koncertowej.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2018-04-08].
  2. O parafii. Parafia św. Katarzyny Czechowice-Dziedzice. [dostęp 2018-03-29].
  3. Wykaz prac konserwatorskich przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, przeprowadzonych w latach 2013-2015 (wybór), w: Wiadomości Konserwatorskie Województwa Śląskiego, nr 8/2016, s. 403, ISBN 978-83-945841-1-5

Media użyte na tej stronie

Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
KOŚCIÓŁ P. W. ŚW. KATARZYNY. - panoramio.jpg
(c) Erebusso., CC BY-SA 3.0
KOŚCIÓŁ P. W. ŚW. KATARZYNY.
Czechowice-Dziedzice (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of gmina Czechowice-Dziedzice, Poland
Ta mapa of Czechowice-Dziedzice (gmina) została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Bielsko County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Loation map of Bielsko County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 49.97 N
  • S: 49.64 N
  • W: 18.80 E
  • E: 19.34 E