Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i św. Rocha Wyznawcy w Nowej Sobótce

Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i św. Rocha Wyznawcy
Kościół mariawitów
Distinctive emblem for cultural property.svg 310/52 z 21.05.1984
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół mariawicki w Nowej Sobótce
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Nowa Sobótka

Adres

Nowa Sobótka 18

Wyznanie

starokatolickie

Kościół

Starokatolicki Mariawitów

Parafia

św. Mateusza i św. Rocha w Nowej Sobótce

Wezwanie

św. Mateusz i św. Roch

Wspomnienie liturgiczne

21 września i 16 sierpnia

Położenie na mapie gminy Grabów
Mapa konturowa gminy Grabów, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i św. Rocha Wyznawcy”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i św. Rocha Wyznawcy”
Położenie na mapie powiatu łęczyckiego
Mapa konturowa powiatu łęczyckiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i św. Rocha Wyznawcy”
Ziemia52°11′19,8″N 19°03′14,9″E/52,188833 19,054139

Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i św. Rocha Wyznawcy w Nowej Sobótce – świątynia mariawicka parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, wchodzącej w skład diecezji śląsko-łódzkiej.

Kościół został wybudowany w 1907 roku stylu neogotyckim z czerwonej cegły w ciągu jednego roku.

Historia

Kościół parafialny został wpisany do Rejestru Zabytków Nieruchomych województwa łódzkiego decyzją nr 310 z dn. 21 maja 1984 roku wraz z neogotycką plebanią, tworząc Zespół Kościoła Mariawitów w Nowej Sobótce.

Architektura

Wnętrze świątyni

W 1907 roku z ofiar wiernych nowo powstałej parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Sobótce Nowej wzniesiono kościół parafialny pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i św. Rocha Wyznawcy. Obiekt wzniesiono w stylu neogotyckim – nawiązującym do tzw. gotyku nadwiślanego. Wykonanie: cegła (w układzie polskim) nietynkowana, cokół z kamienia łupanego, dachy kryte blachą, otwory okienne i drzwiowe ostrołukowe ze zwornikiem i opaskami (w części mieszkalnej okna prostokątne).

Kościół powstał na planie wydłużonego prostokąta. Jest trzynawowy, bazylikowy, od północy transept z ryzalitem, od południa kwadratowa wieża z wejściem do kościoła. Wysunięty ryzalit balkonowo - gankowy z wejściem do sieni, z której prowadzą schody do pomieszczeń mieszkalnych na piętrze i zakrystii.

Małe kruchty przy bocznych ścianach prowadzą do: - transept: kaplicy, strona wschodnia; zakrystii, strona zachodnia - nawa kościoła: podchórza (duża kruchta) – strona wschodnia i zachodnia.

Fasada kościoła flankowana pośrodku wysoką, wyniosłą wieżą, zwieńczoną hełmem w formie ostrosłupa z iglicą i krzyżem, oszkarpowana przyporami. W wieży występują okna ostrołukowe z ceglaną rozetą, blenda, blenda rozety, ostrołukowy fryz ceglany, tondo z płaskorzeźbą, tynkowane płyciny. W parterze wieży - otwarte przejścia zwieńczone ostrołukowymi portalami ze zwornikiem. Po obu stronach wieży - nisze. Fasadę flankują przypory zakończone wieżyczkami.

Elewacje boczne oszkarpowane, blendy i płyciny tynkowane. Wokół elewacji, pod okapem, fryz arkadowy. Naroża elewacji flankowane wieżyczkami. W północnej elewacji ostrołukowe i prostokątne blendy i okna, fryz arkadowy, tondo z płaskorzeźbą, ryzalit gankowo – balkonowy.

Wnętrze kościoła bazylikowe, nawa główna sklepiona kolebkowa, wzmocniona ostrołukowymi gurtami. Węższe od nawy prezbiterium, zamknięte ścianą prostą. Stropy naw bocznych wsparte na sześciu kolumnach w stylu kompozytowym. Na ścianach naw pilastry na potężnych bazach z kapitelami w stylu kompozytowym. Chór muzyczny wsparty na trzech ostrołukowych arkadach. Nad chórem arkada z emporą i loggią. Sklepienie wieży naśladujące kryształowe. Wyposażenie kościoła z epoki (zgodne z regułą kościoła). W prezbiterium otoczonym zamykaną komunijną balustradą, ołtarz w formie konfesji. Ściana i wysklepek zdobione mozaiką. Ambona polichromowana posadowiona przy kolumnie. Podłogi drewniane.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Łódź Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Łódź Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.45 N
  • S: 50.78 N
  • W: 17.95 E
  • E: 20.75 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Nowa Sobótka-wnętrze kościoła.jpg
Autor: PanBe, Licencja: CC BY-SA 4.0
Church interior in Nowa Sobotka
Kościół Starokatolicki Mariawitów w Nowej Sobótce .jpg
Autor: Bez Flesza Łukasz Kaczmarski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Starokatolicki Mariawitów w Nowej Sobótce