Kościół św. Michała w Nowej Słupi

Kościół św. Michała
Ilustracja
Dom opata w Nowej Słupi, na pierwszym planie pozostałości murów kościoła św. Michała w 2015 roku
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowa Słupia

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

brak współrzędnych

Kościół św. Michała – rzymskokatolicki kościół, który znajdował się w mieście Nowa Słupia. Rozebrany między rokiem 1748 a 1769.

Historia

Świątynię wybudowano pod koniec XVI w. wraz z obok położonym przytułkiem dla chorych i ubogich. Ufundował ją Michał Maliszewski, opat świętokrzyski. Zgodę na erekcję wydali w 1593 r. papież Klemens VII i biskup krakowski Jerzy Radziwiłł. Oba budynki zlokalizowane były na gruncie klasztornym, na ówczesnych przedmieściach miasta. Drewnianą świątynię o trzech ołtarzach poświęcono w 1664 roku. Z protokołu wizytacyjnego datowanego na 1748 rok wynika, że kościół był dobrze wyposażony w paramenty oraz przybory mszalne (m.in. srebrną staroświecką monstrancję, trybularz i krzyż, trzy kielichy, 8 ornatów, 2 mszały oraz mszalik gregoriański). W protokole tym odnotowano, że przy kościele znajdował się drewniany, pokryty strzechą szpital dla ubogich, obejmujący sień, dużą izbę z piecem i piecem piekarskim oraz dwie komory dla ubogich. Z czasem drewniany kościół zaczął popadać w ruinę i decyzją Teodora Karskiego, opata świętokrzyskiego, został rozebrany. Budowa nowego, murowanego kościoła rozpoczęła się przed 1769 rokiem, została jednak przerwana po śmierci opata Karskiego. Pomimo tego, w niedziele i święta, w murach zasklepionej zakrystii odprawiano nabożeństwa. Kościoła nie udało się odbudować[1].

Jedną z prawdopodobnych przyczyn nieodbudowania świątyni był wzrost znaczenia kościoła parafialnego, poświęconego w 1678 roku (kościół św. Wawrzyńca w Nowej Słupi). W związku z tym utrzymanie i wyposażenie kościoła św. Michała, położonego zaledwie kilkadziesiąt metrów od kościoła farnego, stało się zbędne[2].

W Nowej Słupi przy ul. Świętokrzyskiej znajdują się odsłonięte fundamenty kościoła św. Michała. W Domu Opata (dawne probostwo szpitalne) utworzono bibliotekę.

Przypisy

  1. F. Kiryk, Nowa Słupia miasto klasztoru świętokrzyskiego, „Studia Sandomierskie” 2013, nr 1, s. 167-174.
  2. A. Ponikowski, Fundacja Benedyktyńska: dawne probostwo szpitalne w Nowej Słupi, Koło Przyjaciół Nowej Słupi, Nowa Słupia 1989.

Media użyte na tej stronie

Nowa Słupia 01.JPG
Autor: SkyMaja, Licencja: CC BY-SA 4.0
Nowa Słupia, ul. Świętokrzyska 53a - pierwotnie plebania, tzw. dom opata, obecnie budynek mieszkalny (dec. szkoła benedyktyńska), l. 60. XVIII, pocz, XIX, XX w