Kościół św. Mikołaja w Nowotańcu

Kościół św. Mikołaja w Nowotańcu
Distinctive emblem for cultural property.svg A-94 z dnia 16.12.1935
kościół parafialny
Ilustracja
Budynek świątyni (2013)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowotaniec

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Mikołaja w Nowotańcu

Wezwanie

Mikołaj z Miry

Wspomnienie liturgiczne

6 grudnia

Położenie na mapie gminy Bukowsko
Mapa konturowa gminy Bukowsko, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja w Nowotańcu”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja w Nowotańcu”
Położenie na mapie powiatu sanockiego
Mapa konturowa powiatu sanockiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja w Nowotańcu”
Ziemia49°30′35,5″N 22°01′51,7″E/49,509861 22,031028

Kościół św. Mikołaja w Nowotańcu − świątynia rzymskokatolicka parafii św. Mikołaja w Nowotańcu.

Historia

Pierwszy kościół w Nowotańcu był wzmiankowany w 1424 roku. Nowy drewniany kościół o konstrukcji w typie haczowskim zbudował i w 1462 roku uposażył parafię Jan Bal (zm. 1480), stolnik sanocki. Pierwotnie był to kościół drewniany pw. Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja. W 1468[1] do parafii nowotanieckiej przyłączono za zgodą biskupa Piotra Chrząstowskiego Bukowsko. W latach 1558–1613 pod wpływem ruchów reformatorskich świątynia służyła protestantom jako zbór kalwiński.

Pożar z 1714 roku zniszczył drewniany kościół, który spłonął z całym wyposażeniem. Nowy murowany kościół w miejscu spalonej świątyni powstał dzięki fundacji rotmistrza Józefa Bukowskiego, i w 1745 roku był konsekrowany przez bpa Wacława Hieronima Sierakowskiego. Kościół otoczony jest murem z kamienia łamanego.

Dzięki staraniom fundatorów 10 lutego 1753 roku przy kościele powstało Bractwo Matki Boskiej Różańcowej skupione przy jej kaplicy, do bractwa tego należał kiedyś cech szewców. Jednak najstarszym bractwem jest założone przez Bernardynów w XVII wieku Bractwo św. Anny, do którego należeli kiedyś rzemieślnicy cechu tkaczy. Wokół kościoła znajdował się do 1784 roku cmentarz grzebalny założony jeszcze w średniowieczu.

W Nagórzanach urodził się Anastazy Pankiewicz – błogosławiony kościoła katolickiego. W parafii prowadzony jest jego kult: nabożeństwo, modlitwa i pieśń ku jego czci, ołtarz z wizerunkiem błogosławionego, w 2007 na chrzcielnicy umieszczono tablicę pamiątkową ustanowioną w 125. rocznicę urodzin, w 2011 ustanowiono cztery witraże z jego podobizną[2].

Architektura i wnętrze

Kościół parafialny późnobarokowy, murowany z kamienia łamanego i potynkowany. Plan kościoła oparty na rzucie krzyża łacińskiego, którego ramionami są kaplice. Nawa kościelna na rzucie prostokąta, trójprzęsłowa z kwadratowymi kaplicami przy przęśle wschodnim, od północy kaplica pw. Matki Boskiej Różańcowej, a od południa kaplica pw. św. Anny. Nawa główna połączona jest z przedsionkiem zakrystii. Chór muzyczny wsparty na czterech arkadach filarowych z pilastrami. Pod kaplicą św. Anny niedostępna krypta grobowa rotmistrza Bukowskiego. Wieże świątyni na rzucie kwadratu o silnie zaokrąglonych narożach, z lizenami na osiach ścian, zwieńczone gzymsami i baniastymi hełmami, w XX wieku obitymi blachą. Ołtarz główny[3] z pocz. XX wieku uzupełniony późnobarokowymi ornamentami wykonanymi przez snycerzy krośnieńskich. Chrzcielnica barokowa z I poł. XVII wieku, murowana w kształcie kielicha. W świątyni znajduje się obraz św. Mikołaja z I poł. XVII wieku, gdzie w tle po prawej stronie świętego według tradycji widoczny jest zamek Stanów w Nowotańcu. Z zabytków sztuki drukarskiej zachował się mszał rzymski wykonany w Krakowie w 1805, z miedziorytami sygnowanymi przez Gottlieba Wolfganga oraz Georga Wilhelma Salomusmüllera.

W latach 1906–1908 oraz 1939 świątynia była gruntownie remontowana. W latach 1944–1946 obiekt był dewastowany podczas działań wojennych. W 1946 roku podpalony przez UPA. W 1949 roku świątynia została wyremontowana ponownie. Dzwonnica kościelna pochodzi z XX wieku. W górnej kondygnacji dzwonnicy wiszą 3 dzwony z czego mały i średni zostały przeniesione do kościoła w Nowotańcu po rozebraniu cerkwi w Woli Sękowej. W kaplicy w dolnej kondygnacji dzwonnicy stoi nieużywany już dzwon z plakietkami przedstawiającymi śś. Zygmunta, Bonifacego i Matkę Boską, sygnowane Johan Sigmund Weidner, 1760.

Osoby związane z parafią

Galeria

Przypisy

  1. W 1468 Mikołaj biskup przemyski stwierdza, że Piotr ze Zboisk chorąży sanocki, Jan stolnik sanocki i Szczepan pleban z Nowotańca zawierają umowę w sprawie kościoła w Nowotańcu, mocą której pleban ma otrzymywać 14 kłód żyta i tyleż owsa z wsi Bukowsko, która z biegiem czasu ze schizmatyckiej stała się w większości katolicką. Akt ten oznacza włączenie Bukowska do parafii w Nowotańcu (CS 151 s. 210-211). [w:] Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu. str. 171 Nowotaniec
  2. Główne miejsca kultu i pamięci bł. Anastazego Pankiewicza. antonianki.pl. [dostęp 2013-07-20]. (pol.).
  3. Przegląd wschodni. V.6. 1999. str. 269-284. "ołtarz warsztatu Zaydakiewicza".
  4. Gierlachowie

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Subcarpathian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 50.9 N
  • S: 48.95 N
  • W: 21.03 E
  • E: 23.66 E
Powiat sanocki location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Kosciolnoww.jpg
Autor: Kenfag3331, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wnętrze kościoła (2022)
Parish Nowotaniec.jpg
Autor: Marek Silarski, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Parish Nowotaniec - inside, Juni 2005
Nowotaniec, kościół św. Mikołaja (HB1.jpg
Autor: Henryk Bielamowicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Nowotaniec, Kościół św. Mikołaja w Nowotańcu
Kościół Nowotaniec.jpg
Autor: Kenfag3331, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ołtarz główny i Boży Grób podczas Świąt Wielkanocnych