Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni
Distinctive emblem for cultural property.svg A-1075 z dnia 28.12.1989
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Nawiedzenia NMP w Jastarni (2008)
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Jastarnia

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni

Wezwanie

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Jastarni
Mapa konturowa Jastarni, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni”
Położenie na mapie powiatu puckiego
Mapa konturowa powiatu puckiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni”
Położenie na mapie gminy Jastarnia
Mapa konturowa gminy Jastarnia, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni”
Ziemia54°42′11″N 18°40′18″E/54,703056 18,671667

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarnirzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Jastarni, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Morskiego w archidiecezji gdańskiej.

Dla tego kościoła Adam Bunsch – malarz i grafik, wykonał witraże ukazujące sceny z życia Matki Bożej i stacje Drogi Krzyżowej.

Kościół parafialny był także do 15 lutego 2017 – siedzibą dekanatu Morskiego, a jej proboszcz dziekanem.

Historia i wyposażenie

Budowa kościoła murowanego z cegieł została rozpoczęta w dniu 1 sierpnia 1932 roku dzięki staraniom księdza Pawła Stefańskiego i parafian. Nowa świątynia została poświęcona, a następnie konsekrowana przez biskupa Stanisława Okoniewskiego. W okresie międzywojennym kościół został wyposażony w trzy ołtarze i ambonę. Sprzęty te zostały wykonane przez pelplińskiego artystę Mikołaja Cichosza. Konfesjonał i ławki zostały wykonane również przed II wojną światową. Dalsze prace przy wykończeniu i wyposażeniu jastarnickiego kościoła zostały podjęte w 1947 roku. Dzięki zaangażowaniu parafian oraz księdza kanonika Wojciecha Główczewskiego udało się to zrealizować. W 1956 roku została ukończona wieża, nakryta blachę miedzianą, zaprojektowana przez gdańskiego architekta Kazimierza Macura. Ten sam architekt zaprojektował w 1971 roku drzwi wejściowe do kościoła. W latach 1954-1955 w świątyni zostały zamontowane witraże zaprojektowane przez krakowskiego artystę plastyka Adama Bunscha. Znajdują się one w prezbiterium, w nawie głównej i pod chórem. Ten sam plastyk zaprojektował w 1958 roku drogę krzyżową. W 1966 roku zostało przebudowane prezbiterium, w którym został umieszczony marmurowy ołtarz zwrócony, według wymogów odnowionej liturgii, w stronę wiernych. W tym czasie została ułożona w kościele marmurowa mozaikowa posadzka. Świątynia posiada stare obrazy: w prezbiterium jest umieszczony obraz Trójcy Świętej namalowany przez Hermana Hana, lub przez jego szkołę, a także namalowany na przełomie XVI i XVII stulecia obraz Matki Bożej Świętolipskiej umieszczony w kaplicy poświęconej tysiącleciu chrztu Polski. Drugi cenny obraz - Trójca Święta, pochodzi z XVII stulecia i pierwotnie był umieszczony w kościele w Pucku[1].

Przypisy

  1. Jastarnia - kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (pol.). Szlak kościołów północnych Kaszub. [dostęp 2014-08-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-26)].

Media użyte na tej stronie

Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.92 N
  • S: 53.40 N
  • W: 16.65 E
  • E: 19.75 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Jastarnia - church of the Visitation.jpg
Autor: Gdaniec, Licencja: CC BY-SA 4.0
Jastarnia, ul. Męczenników Piaśnicy 8 - rzymskokatolicki kościół parafialny p.w. Nawiedzenia NMP
Distinctive emblem for cultural property.svg Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID 637066.
Jastarnia location map.svg
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Jastarni, Polska
Kosciol-jastarnia.jpg
Autor: Ewa Dryjanska, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół w Jastarni.
Powiat pucki location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu puckiego, Polska
Jastarnia location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map