Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Hajnówce

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Hajnówce
Distinctive emblem for cultural property.svg 692 z 1.02.1988[1]
kościół parafialny
Ilustracja
fasada frontowa kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Miejscowość

Hajnówka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława biskupa i męczennika w Hajnówce

Wezwanie

Podwyższenia Krzyża Świętego
św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Położenie na mapie Hajnówki
Mapa konturowa Hajnówki, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętegoi św. Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętegoi św. Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie powiatu hajnowskiego
Mapa konturowa powiatu hajnowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętegoi św. Stanisława Biskupa i Męczennika”
Ziemia52°44′19″N 23°34′57″E/52,738611 23,582500
Strona internetowa

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika w Hajnówcezabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny w Hajnówce, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Hajnówka diecezji drohiczyńskiej.

Historia

Budowla, chociaż jest wpisana do rejestru zabytków, powstała dopiero po II wojnie światowej. Jest to trzeci w historii kościół parafialny. Świątynia została zaprojektowana przez warszawskiego architekta Stanisława Marzyńskiego[3]. Budowa została rozpoczęta przez księdza Józef Moniuszkę, proboszcza w Hajnówce w dniu 23 lutego 1946 roku. Natomiast, w dniu 28 sierpnia 1948 roku rozpoczęto wznoszenie fundamentów, w dniu 14 listopada tego samego roku został poświęcony kamień węgielny przez księdza prałata Henryka Humnickiego, wikariusza kapitulnego diecezji pińskiej. Niestety władze komunistyczne uniemożliwiły kontynuowanie prac budowlanych. Budowa została wznowiona dopiero w dniu 14 września 1957 roku, dzięki staraniom księdza Ignacego Wierobieja, proboszcza w Hajnówce. To on poświęcił w dniu 2 września 1963 roku prezbiterium i odprawił po raz pierwszy mszę świętą. W dniu 27 listopada 1965 roku zakończono budowę kościoła. W dniu 12 września 2010 roku świątynię konsekrował Antoni Dydycz, biskup drohiczyński[4].

Wyposażenie

Wnętrze kościoła

W bocznych absydach znajdują się dwa drewniane ołtarze pochodzące ze starej świątyni, zbudowane przez hajnowskich stolarzy w 1944 roku, ozdobione rzeźbami zaprojektowanymi przez pana Franciszka Połoza – parafianina, pochodzącego z gór. W jednym bocznym ołtarzu jest umieszczona drewniana figura Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, natomiast w drugim bocznym ołtarzu jest umieszczona figura św. Antoniego. W oknach znajdują się witraże wykonane przez Jana Stańdę z Krakowa. W 1977 roku została wykonana mozaika w apsydzie budowli zaprojektowana przez profesora Wiktora Zina z Krakowa. Organy zostały wykonane na przełomie XIX i XX wieku przez świdnicką firmę „Schlag und Sohne” opus 922 z pneumatyczną trakturą gry dwoma manuałami oraz 28 głosami. Pochodzą ze zniszczonego kościoła ewangelicko-augsburskiego w Jedlinie-Zdroju. W latach 2005–2009 została wykonana polichromia na ścianach i suficie świątyni przez krakowskiego artystę malarza Jerzego Pasternaka, która przedstawia wydarzenia biblijne oraz historyczne – odnalezienie Relikwii Drzewa Krzyża Pańskiego przez św. Helenę oraz chrzest Polski[5].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2014-04-30].
  2. Jakub Garbacz: Hajnówka – Kościół Rzymskokatolicki Podwyższenia Krzyża Świętego (pol.). Polskie Wirtualne Centrum Organowe, 2003-08-6. [dostęp 2014-07-20].
  3. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława BM (Hajnówka). ciekawepodlasie.pl. [dostęp 2021-08-25].
  4. Hajnówka – Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. diecezja drohiczyńska. [dostęp 2021-08-25].
  5. Historia parafii. Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. [dostęp 2014-04-30].

Media użyte na tej stronie

Podlaskie Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podlaskie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.50 N
  • S: 52.17 N
  • W: 21.45 E
  • E: 24.10 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Hajnówka location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Location map of Hajnówka, Poland
Ta mapa of Hajnówka została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (9).JPG
Autor: Stormbringer76, Licencja: CC BY 3.0
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce (wnętrze)
Powiat hajnowski location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu hajnowskiego, Polska