Koalicyjka

Koalicyjka

Koalicyjka − rodzaj paska noszonego na skos w poprzek piersi i troczonego do pasa głównego. Koalicyjkę (najczęściej wykonaną ze skóry) nosi się przewieszoną przez ramię, pod naramiennikiem lub między naramiennikiem a kołnierzem munduru. Pas z koalicyjką spełnia dwie zasadnicze funkcje: podtrzymuje ciężar przytroczonej u pasa broni białej lub pistoletu, a także zapobiega obracaniu się pasa wraz z bronią wokół ciała. Dzięki temu ułatwia dobywanie broni za pomocą jednej ręki.

W krajach anglosaskich pas z koalicyjką nazywany jest imieniem generała Samuela Browne'a, który miał być wynalazcą takiego sposobu noszenia broni w drugiej połowie XIX wieku. W tamtych czasach broń białą kawaleria nosiła najczęściej przytroczoną u pasa za pomocą żabek. Trudność polegała na tym, że podczas jazdy broń miała tendencję do obracania się wokół jeźdźca wraz z całym pasem, a co za tym idzie, wyciągnięcie jej z pochwy prawą ręką wymagało przytrzymania pochwy w miejscu lewą ręką.

W tych warunkach rotmistrz Samuel Browne, służąc w armii angielskiej podczas powstania sipajów w Indiach, stracił lewą dłoń. By móc nadal służyć w armii, wymyślił koalicyjkę, która w ciągu kilku lat rozpowszechniła się wśród wojsk walczących w Indiach na tyle, że w 1900 roku podczas wojny burskiej została przyjęta do oficjalnego munduru oficerskiego armii brytyjskiej.

W kolejnych latach koalicyjki spopularyzowane zostały w wielu armiach świata. Po zakończeniu I wojny światowej koalicyjka znalazła się również na wyposażeniu Wojska Polskiego, gdzie początkowo nazywano ją powszechnie poprzeczką.

Zobacz też

Bibliografia

  • Wielki słownik wyrazów obcych PWN. Mirosław Bańko (red.), Alina Gałązka i in. (oprac. haseł), Andrzej Bańkowski i in. (oprac. etym.). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003. ISBN 83-01-13941-2.

Media użyte na tej stronie

John Pershing.jpg
General John Pershing. General Headquarters, Chaumont France.
Mieczysław Cieniuch O1813499756.jpg
Autor: Archiwum Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Licencja: GFDL 1.2
Generał Mieczysław Cieniuch podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11.11.2010
Kleeberg.jpg
General Franciszek Kleeberg (1888-1941)
Service Dress, Captain Noel Farrow, Canadian Expeditionary Force, 1917 - Glenbow Museum - DSC00669.JPG
Autor: Daderot, Licencja: CC0
Exhibit in the Glenbow Museum, 130 9th Ave S.E., Calgary, Alberta, Canada. This government military uniform is in the public domain. Photography was permitted in the museum without restriction.
Bundesarchiv Bild 119-5592-14A, Gruppe von HJ-Jungen.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 119-5592-14A / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Gruppe von HJ-Jungen

Verschiedene Porträtaufnahmen von Charakterköpfen, gesammelt im Rassepolitischen Amt der NSDAP

[Gruppenbild blonder junger Männer in HJ Uniform]