Kolumbijska Partia Konserwatywna

Kolumbijska Partia Konserwatywna
Ilustracja
Państwo Kolumbia
LiderEfrain Cepeda Serabia
Data założenia1849
Adres siedzibyAvenida 22 37–09, Barrio La Soledad, Bogota
Ideologia politycznanarodowy konserwatyzm
Poglądy gospodarczeliberalizm
Członkostwo
międzynarodowe
International Democrat Union
Barwyniebieski
Strona internetowa

Kolumbijska Partia Konserwatywna jest konserwatywną partią założoną w 1849 przez Mariano Ospina Rodrigueza.

Po upadku junty w 1953 rządziła przez ponad 50 lat razem z liberałami. Konserwatyści byli mniejszą z koalicyjnych partii jednak po połączeniu wyników wyborczych obu partii wychodziły takie liczby, że przez cały ten czas scena polityczna była zamrożona i kontrolowana przez te dwie partie rozdzielające między siebie stanowiska.

W 2006 roku konserwatyści zerwali tradycyjny sojusz z liberałami i wspólnie z prezydencką partią "U" i Radykalną Zmianą utworzyli nowy rząd, mimo tego, że w izbie niższej liberałowie byli największą partią. Konserwatyści zaangażowali się w walkę z FARC i szerzenie narodowo konserwatywnego programu nie krępowani liberałami. w 2010 roku wybory przyniosły największą klęskę liberałów i tryumf konserwatystów i sprzymierzonych z nimi. KPK stało się największą partią w Senacie i drugą w izbie reprezentantów (zaraz za Społeczną Partią Jedności Narodowej czyli partią "U").

Okres walk wewnętrznych

9 kwietnia 1948 roku na inauguracyjnym posiedzeniu Organizacji Państw Amerykańskich w stolicy kraju, zamordowany został jeden z liderów liberałów, Jorge Eliécer Gaitán. Morderstwo to doprowadziło do wybuchu zamieszek zwanych jako bogotazo. Konserwatywny rząd prezydenta Laureano Gómeza rozpoczął przeciwko liberałom represje które zmieniły się w wojnę domową w której starły się z liberalnymi i komunistycznymi partyzantami starły się konserwatywne milicje[1].

Program

  • szerzenie nauk Kościoła Katolickiego
  • obrona własności prywatnej
  • gospodarka wolnorynkowa
  • ochrona obywateli przed komunizmem i kartelami narkotykowymi
  • walka z korupcją

Przypisy

  1. 50 ans de guerre en Colombi, www.monde-diplomatique.fr. [dostęp 2013-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-23)].

Media użyte na tej stronie