Kommando Spezialkräfte

Kommando Spezialkräfte
Facit Omnia Voluntas (łac. Chęć czyni wszystko)
Ilustracja
Odznaka KSK
Historia
Państwo Niemcy
Sformowanie20 września 1996 (stworzona)
1997 (aktywowana)
Dowódcy
ObecnyBrigadegeneral Markus Kreitmayr, od 2018[1]
Organizacja
DyslokacjaCalw w Badenii-Wirtembergii, Niemcy
Odznaczenia
Baretka wojsk lądowych

Kommando Spezialkräfte (KSK) – utworzona w 1996 r. jednostka specjalna, złożona ze specjalistów wybranych spośród żołnierzy niemieckiej Bundeswehry. Jest częścią Dywizji Operacji Specjalnych i Sił Reagowania Kryzysowego (KRK). KSK została wielokrotnie udekorowana przez NATO, Stany Zjednoczone i podmioty stowarzyszone. Operatorzy KSK są często proszeni o udział w łączonych operacjach antyterrorystycznych, szczególnie na Bałkanach i na Bliskim Wschodzie.

Historia

Po zmianach jakie zostały zapoczątkowane w 1989 r., prowadzono w Niemczech trwającą kilka lat debatę na temat zasadności posiadania sił zbrojnych oraz ich kształtu. Wnioski z tych debat znalazły odzwierciedlenie w niemieckiej polityce bezpieczeństwa, w której stwierdzono, że niemieckie Siły Reagowania Kryzysowego muszą być zdolne do prowadzenia operacji z udziałem wszystkich trzech rodzajów sił zbrojnych, we współpracy z sojusznikami. W trakcie tych dyskusji wybuchła krwawa wojna domowa w Ruandzie, gdzie znajdowali się m.in. obywatele RFN.

Wojna ujawniła, że Niemcy nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom przebywającym aktualnie w Ruandzie. Ewakuację przeprowadzili belgijscy spadochroniarze. Niemiecki minister obrony Volker Rühe zezwolił na rozpoczęcie prac nad jednostką, która pozwoli m.in. na ewakuację obywateli niemieckich poza granicami RFN. W 1994 r. opracowano podstawową koncepcję przyszłych niemieckich sił specjalnych. KSK zaczęto tworzyć w 1996 r., natomiast oficjalnie została ona utworzona 1 kwietnia 1997 r.

KSK swój chrzest bojowy przeszła na Bałkanach, kiedy brała udział w operacjach związanych z aresztowaniami zbrodniarzy wojennych. Działała też kilkakrotnie w Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie, szczegóły tych działań nie zostały ujawnione. Aktualnie jednostka bierze udział w operacji Enduring Freedom, działając m.in. w składzie Task Force K-Bar (Combined Joint Special Operations Task Force – South) oraz wykonuje operacje na terenie Afganistanu w ramach ISAF.

KSK obok przedstawicieli sił specjalnych z 7 innych państw (Australii, Danii, Kanady, Norwegii, Nowej Zelandii i Turcji), stanowiła część Połączonego Zespołu do Zadań Specjalnych – Południe (JSOTF-South), który od października 2001 do kwietnia 2002 skutecznie tropił i zwalczał Talibów i Al-Ka’idę w południowym Afganistanie[2].

Przeznaczenie

  • Ochrona wojsk niemieckich i obiektów za granicą oraz osób w szczególnych sytuacjach: – Obrony przed wrogimi siłami i ukrytym przeciwnikiem; – Ochrony osób;
  • Operacje ratowania, ewakuacji i uwalnianie ludzi obejmujących: – Ratowanie i ewakuacja niemieckich obywateli oraz innych osób z obszarów objętych wojną i zagrożeniem terrorystycznym; – Ratowanie z niewoli niemieckich żołnierzy;
  • Prowadzenie wywiadu wojskowego w celu zdobycia przewagi informacyjnej;
  • Rozpoznawanie i monitorowanie celów o wysokim znaczeniu: – Walka z celami wysokiej wartości na wrogim terytorium; – Usuwanie, niszczenie lub uszkadzanie ważnych dla przeciwnika obiektów i sprzętu;
  • Powstrzymywanie ataków terrorystycznych[3].

Przypisy

  1. Vita Kommandeur KSK, German Bundeswehr [dostęp 2019-02-02] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-16] (niem.).
  2. Neville Leigh, Special Forces in the War on Terror (General Military), ISBN 3-613-02384-9.
  3. Kommando Spezialkräfte.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie