Konstantin Mušicki

Konstantin Mušicki
Kosta
ilustracja
generał generał
Data i miejsce urodzenia

7 kwietnia 1897
Slavonski Brod

Data i miejsce śmierci

17 lipca 1946
Belgrad

Przebieg służby
Lata służby

1914–1945

Siły zbrojne

Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png Armia Austro-Węgier
Zastava Triglavskog puka.svg Królewskie Wojska Jugosłowiańskie
Chetniks Flag.svg Królewskie Wojska Jugosłowiańskie w Ojczyźnie
Coat of arms of the Government of National Salvation 2.svg Rząd Ocalenia Narodowego
SS Waffen-SS

Jednostki

Serbski Korpus Ochotniczy

Stanowiska

dowódca korpusu

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa

II wojna światowa

Konstantin „Kosta” Mušicki (ur. 7 kwietnia 1897 w Slavonskim Brodzie, zm. 17 lipca 1946 w Belgradzie[1]) – serbski generał, monarchista, komendant kolaboracyjnego Serbskiego Korpusu Ochotniczego (SDK) podczas II wojny światowej.

Młodość i okres przedwojenny

Był potomkiem starego arystokratycznego serbskiego rodu. Syn Miloša i Jeleny z d. Mihajlović[1]. Uczęszczał do szkoły średniej w Belgradzie. Po wybuchu I wojny światowej został zmobilizowany do armii austro-węgierskiej. Brał udział w ofensywie przeciw Serbii, podczas której nad rzeką Kolubara dostał się do niewoli. Następnie rozpoczął służbę w serbskiej armii, uzyskując pod koniec wojny stopień podporucznika. W 1931 awansował do stopnia kapitana. Był adiutantem króla Aleksandra I, a następnie Piotra II. W 1937 otrzymał stopień pułkownika.

Okupacja niemiecka

Po najeździe wojsk niemieckich na Jugosławię 6 kwietnia 1941, znajdował się w szeregach 2 Armii walczącej w rejonie Zagrzebia. Został wówczas schwytany przez chorwackich ustaszy i skazany na śmierć, ale ostatecznie wypuszczono go na wolność. 13 kwietnia przybył do Belgradu, gdzie nawiązał kontakt z przywódcą nacjonalistycznej organizacji ZBOR Dimitrije Ljoticiem. Po utworzeniu marionetkowego rządu serbskiego kierowanego przez gen. Milana Nedicia został mianowany 17 września komendantem Serbskiego Dowództwa Ochotniczego, które sformowało dwanaście kompanii, przemianowanych 1 stycznia 1943 na Serbski Korpus Ochotniczy. 22 listopada płk K. Mušicki stanął na czele tzw. Korpusu Šumadija, złożonego z połączonych sił SDK, Serbskiej Straży Państwowej i oddziałów czetników Kosty Pećanaca, które zwalczały NOVJ (partyzantkę Josipa Broz Tity). Po zaatakowaniu przez Niemców prozachodnich czetników pułkownika Dragoljuba Mihailovicia, Mušicki poinformował o hitlerowskich planach ich komendanta, dzięki czemu uniknął on schwytania. W rezultacie płk K. Mušicki został aresztowany 9 grudnia w miejscowości Čačak, a na jego miejsce mianowano brygadiera Iliję Kukicia. Niemcy postawili go przed sądem wojennym, który skazał go na śmierć przez rozstrzelanie. Jednakże na skutek interwencji gen. M. Nedicia Niemcy wkrótce zwolnili płk. K. Mušickiego i powrócił on na stanowisko dowódcy SDK. Na jego czele prowadził wraz z Niemcami i Bułgarami zacięte walki z partyzantami. W sierpniu 1944 został awansowany do stopnia generała. Po rozpoczęciu się we wrześniu ofensywy Armii Czerwonej w Serbii, wydał rozkaz wycofania się na północ do Słowenii, gdzie SDK działał do końca kwietnia 1945. W międzyczasie 27 marca płk K. Mušicki został odwołany z dowództwa SDK, a na jego miejsce przyszedł gen. Miodrag Damjanović.

Następnie przedostał się do Włoch, gdzie w rejonie Rimini został schwytany przez angielskich żołnierzy. Anglicy odesłali go do SFR Jugosławii, której władze postawiły go w lipcu 1946 wraz z innymi serbskimi kolaborantami przed sądem w Belgradzie. Skazany na karę śmierci, został rozstrzelany 17 lipca.

Życie prywatne

Był żonaty (żona Jovanka z d. Milanović), miał dwoje dzieci[1].

Przypisy

  1. a b c Simo Ćirković: Ko je ko u Nedićevoj Srbiji : 1941-1944 : leksikon ličnosti : slika jedne zabranjene epohe. Belgrad: Prosveta, 2009, s. 357-358. ISBN 978-86-07-01889-5.

Linki zewnętrzne

Służba wojskowa gen. Konstantina Mušickiego (jęz. angielski)

Media użyte na tej stronie

Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png
Lesser coat of arms of the Austrian Empire form the Congress of Vienna in 1815 until the Austro-Hungarian Compromise of 1867. It then represented the Cisleithanian territories of Austria-Hungary in the Reichsrat until 1915.

It shows the arms of Habsburg-Lorraine encircled by the chain of the Order of Golden Fleece, surmounted on the crowned Austrian imperial double-headed eagle clutching in its claws the Imperial orb, sceptre and sword, with the Imperial Crown of Rudolf above.

After 1915 the inescutcheon only displayed the red-white-red arms of Austria.
Zastava Triglavskog puka.svg
Autor: Ilustrirani Slovenec, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zastava Triglavskog puka
Chetniks Flag.svg
Flaga czetników
WMacht H OF6 GenMaj01 h 1945.png
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Rang insignia of the German Wehrmacht until 1945; here: shoulder board Heer (Army).
  • Rank: – Generalmajor (en: Major general) OF-6
  • Basic colour: to all service branches — “deep red”.
Coat of arms of the Government of National Salvation 2.svg
Autor: Original author: Government of National Salvation (Nedics Serbia), Redraw: Samhanin (SVG file author), WikiNameBaks (PNG file author), Licencja: CC0
Coat of Arms of Government of National Salvation (Nazi Puppet еxecutive government), led by Milan Nedić.
Musickiremaster.png
Autor: Aleksinac2, Licencja: CC BY-SA 4.0
Коста Мушицки