Kopalnia Porfiru Zalas

Kopalnia porfiru w Zalasie
Hałda zachodnia
Młyny kamieniarskie
Baza transportowa w Zalasie

Kopalnia porfiru w Zalasie – duży kamieniołom porfiru we wschodniej części Zalasa (wsi w położonej w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Krzeszowice)[1]. Kamieniołom w większości położony jest na obszarze administracyjnym pobliskiego Frywałdu.

Historia

Początki eksploatacji porfiru na tym terenie sięgają lat międzywojennych. Był on początkowo wydobywany metodami gospodarczymi przez miejscową ludność na własne cele (budownictwo, drogi). Wiele podmurówek, ogrodzeń, chałup, budynków gospodarczych i drobnej architektury w okolicy pochodzi z tego okresu. Eksploatacja ta odbywała się w dwóch niezależnych łomach. Produkowano wtedy kamień łamany, płytowy i brukowiec. W latach 1947–1950 łom eksploatowała spółdzielnia mineralna, a następnie (do 1952) Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych. Produkowano kostkę i kamień płytowy – obrobiony. W 1966 roku kopalnia weszła w skład Przedsiębiorstwa Regulickie Kamieniołomy Drogowe – jako oddział produkcyjny Fryza. Powstał wtedy nowy zakład produkcyjny. W tym też roku powstało Przedsiębiorstwo Zalaskie Kamieniołomy Drogowe w budowie z siedzibą w Krzeszowicach. Do 18 lipca 2000 r. porfiry zalaskie eksploatowało Przedsiębiorstwo Państwowe Kopalnie Odkrywkowe Surowców Skalnych w Krzeszowicach. Obecnie wszelkie prawa i obowiązki majątkowe dotychczasowego właściciela przejęła na mocy umowy leasingowej spółka pracownicza Kopalnie Porfiru i Diabazu Spółka z o.o. z siedzibą w Krzeszowicach.

Transport

Pierwsza bocznica kolejowa powstała w tym rejonie w końcu XIX w. (prowadziła ona do Kopalni Węgla Kamiennego Krystyna w Tenczynku). Pozostały po niej liczne ślady w terenie, w tym kratownicowy most na Krzeszówce. Obecna normalnotorowa bocznica (ze stacji Krzeszowice) do kopalni porfiru wybudowana została w latach 70. XX w. W połowie jej trasy odgałęział się także tor do kamieniołomu Niedźwiedzia Góra (nieczynny).


Galeria porfiru

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • Bogumił Kloczkowski, Jakub Gumułczyński, Tomasz Ostrowicz, Osiołkiem po Galicji Zachodniej, Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie, Kraków, 2007
  • www.kruszywa.com (dostęp 8.9.2009)

Media użyte na tej stronie

Porfir 1.JPG
Autor: Piotr Sosnowski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Porfir bezkwarcowy, k. Zalas, okolice Krakowa, POlska
Kop.Zalas.jpg
Autor: Premia, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kamieniołom Zalas
Bukowa Góra.Zalas.jpg
Autor: Premia, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bukowa Góra - widok z kamieniołomu Zalas
Porfir 4.JPG
Autor: Piotr Sosnowski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Porfir bezkwarcowy, zielony. Kamieniołom Zalas, okolice Krakowa, woj. Małopolskie. Polska
Zalas.Baza.jpg
Autor: Acinzarts, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zalas
Porfir 2.JPG
Autor: Piotr Sosnowski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Porfir kwarcowy (ryolitowy), k. Zalas, okolice Krakowa,Polska
Porfir 3.JPG
Autor: Piotr Sosnowski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Porfir bezkwarcowy, zielony. Kamieniołom Zalas, okolice Krakowa, woj. Małopolskie. Polska
Zalas.Hałda Zachód 1.jpg
Autor: Premia, Licencja: CC BY-SA 3.0
Zalas.Hałda Zachód