Królestwo Egiptu

Królestwo Egiptu
المملكة المصرية
al-Mamlakah al-Miṣrijjah
1922–1953
Godło Egiptu
Flaga EgiptuGodło Egiptu
Hymn: Es-Salam el-gamhury el-masry
Położenie Egiptu
Język urzędowy

arabski

Stolica

Kair

Ustrój polityczny

monarchia konstytucyjna

Typ państwa

królestwo

Głowa państwa

ostatni król Fu’ad II

Szef rządu

ostatni premier
Muhammad Nadżib

Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe


3 507 263 km²
0,6%

Liczba ludności (1953)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
 • narody i grupy etniczne


ok. 70 mln
79,8 osób/km²
Fellahowie, Turcy, Koptowie i Brytyjczycy

waluta

funt egipski (EGP)

Niepodległość

od Wielkiej Brytanii
28 lutego 1922

Rewolucja

doprowadziła do abdykacji króla Faruka I i króla Fu’ada II (rok później)
23 lipca 1952

Religia dominująca

Islam, Kościół koptyjski

Strefa czasowa

UTC +2 - zima
UTC+3 - lato

Kod ISO 3166

EG

Kod telefoniczny

ET

Terytoria zależne

Sudan (kondominium brytyjsko-egipskie)

Mapa Egiptu

Królestwo Egiptu – historyczne państwo arabskie powstałe po uzyskaniu (oficjalnej) niepodległości od Brytyjczyków. Położone częściowo w północno-wschodniej Afryce i częściowo w Azji (półwysep Synaj), nad Morzem Śródziemnym i nad Morzem Czerwonym.

Królowie

Sąsiedzi

Podział administracyjny

Historia

Powstanie

W latach 1804-1914 istniało tu Wicekrólestwo Egiptu, które w 1878 roku dostało się pod brytyjską okupację. Gdy Imperium Osmańskie 2 sierpnia 1914 roku nawiązało sojusz z II Rzeszą Niemiecką (stając się sojusznikiem państw centralnych) Wielka Brytania ogłosiła Egipt swoim protektoratem. Usunęła protureckiego wicekróla Abbas II Hilmi. Na miejsce tureckiego wicekrólestwa Egiptu wprowadziła Sułtanat Egiptu, a sułtanem mianowano Husajna Kāmila.

Okres międzywojenny

Stan z 1914 utrzymywał się do 28 lutego 1922 roku, gdy Egipt oficjalnie ogłosił niepodległość od Wielkiej Brytanii. Panujący wówczas już 5 lat drugi sułtan Egiptu (brat Husajna Kāmila) został pierwszym nowożytnym królem Egiptu. Mimo formalnej niepodległości Egipt nadal znajdował się w strefie wpływów brytyjskich.

II wojna światowa

Afrika Korps w Egipcie, 1942 rok

W 1940 Włochy przystąpiły do wojny po stronie Niemiec. Włochy posiadały dwie kolonie w Afryce – Libię i Włoską Afrykę Wschodnią.

13 września 1940 roku armia włoska, pod dowództwem marszałka Rodolfo Grazianiego, przekroczyła granicę Egiptu i zdobyła Sidi Barrani. Włosi umocnili się i czekali na zaopatrzenie dla armii. Brytyjczycy - dowodzeni przez generała Archibalda Wavella - wycofali się do Marsa Matruh. 9 grudnia Brytyjczycy przypuścili kontrofensywę, która wyparła Włochów z Egiptu i zajęła Cyrenajkę oraz wschodnią Libię (wraz z Bardią i Tobrukiem).

9 stycznia 1941 roku Adolf Hitler podjął decyzję o wsparciu swego włoskiego sojusznika. W lutym Włosi broniący się w Libii zostali wsparci przez pierwsze oddziały Afrika Korps dowodzonego przez generała Erwina Rommla.

31 marca ruszyło natarcie wojsk niemiecko-włoskich, które podzieliło armię brytyjską na pół i zepchnęło ją aż nad granicę libijsko-egipską, pozostawiając jedynie załogę w oblężonym Tobruku. 25 sierpnia obleganych Australijczyków wsparła polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich. 18 listopada Brytyjczycy rozpoczęli kontrofensywę, która po ciężkich walkach zniosła oblężenie Tobruku oraz zepchnęła Włochów i Niemców z powrotem do Cyrenajki. 21 stycznia 1942 roku rozpoczęła się jednak nowa niemiecko-włoska ofensywa, który nie dość, że odzyskała utracone terytoria libijskie, Cyrenajkę i Tobruk, to dotarła w głąb Egiptu, aż pod El Alamein. II bitwa pod El Alamein trwała od 31 sierpnia do 4 listopada i zakończyła się porażką wojsk świeżo mianowanego na feldmarszałka Erwina Rommla. Rozpoczął się po niej pościg wojsk alianckich za Afrika Korps, w czasie którego wrogie wojska zostały ostatecznie wyparte z terytorium Egiptu.

Okres powojenny

Rewolucja 23 lipca 1952

Media użyte na tej stronie

Coat of arms of Egypt (1922–1953).svg
Autor: Samhanin, Licencja: CC BY 3.0
Coat of arms of the Kingdom of Egypt, adopted by royal decree on 10 December 1923, and replaced by the republican eagle on 29 June 1953.
Flag of Egypt 1922.svg
flag of the Kingdom of Egypt (1922–1953) and the Republic of Egypt (1953–1958).
All Gizah Pyramids.jpg
Autor: Ricardo Liberato, Licencja: CC BY-SA 2.0
Wszystkie Piramidy w Gizie w jednym ujęciu.