Krystyna Jandy-Jendrośka

Krystyna Jandy-Jendrośka
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

13 czerwca 1921
Poznań

Data i miejsce śmierci

9 sierpnia 1995
Wrocław

Posłanka na Sejm PRL VII, VIII i IX kadencji
Okres

od 21 marca 1976
do 3 czerwca 1989

Przynależność polityczna

posłanka bezpartyjna

Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal 30-lecia Polski Ludowej

Krystyna Jandy-Jendrośka (ur. 13 czerwca 1921 w Poznaniu, zm. 9 sierpnia 1995 we Wrocławiu) – polska prawnik i działaczka polityczna, posłanka na Sejm PRL VII, VIII i IX kadencji.

Życiorys

W 1948 ukończyła studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie uzyskała następnie zatrudnienie w charakterze pracownika naukowego (była m.in. od 1975 do 1979 kierownikiem Zakładu Prawa Finansowego). Sprawowała mandat radnej Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu. W 1976 uzyskała mandat posłanki na Sejm PRL VII kadencji w okręgu Wrocław jako kandydatka bezpartyjna. Zasiadała w Komisji Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz w Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów. W latach 1980 i 1985 uzyskiwała reelekcję. Do Sejmu VIII kadencji dostała się z okręgu Wrocław Miasto, a do Sejmu IX kadencji z okręgu Wrocław Krzyki. W Sejmie VIII kadencji zasiadała w Komisji Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów, Komisji Nadzwyczajnej do Kontroli Realizacji Porozumień z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o Radach Narodowych i Samorządzie Terytorialnym, a w Sejmie IX kadencji w Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianach w organizacji naczelnych i centralnych organów administracji państwowej, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z realizacją drugiego etapu reformy gospodarczej, Komisji Nadzwyczajnej do kontroli wdrażania programu realizacyjnego drugiego etapu reformy gospodarczej oraz w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o mieniu komunalnym.

Zajmowała się prawem podatkowym i finansowym. Opublikowała m.in. książkę Progresja w prawie podatkowym i jej zastosowanie przy opodatkowaniu dochodów w Polsce (Wrocław 1973). Pod koniec życia pracowała na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Była członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jej mężem był Jan Jendrośka, profesor prawa specjalizujący się w prawie administracyjnym.

Odznaczenia

Bibliografia

  • Profil na stronie Biblioteki Sejmowej
  • Krystyna Jandy-Jendrośka, w: Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. IX kadencja (opracowanie zespół redakcji „Rzeczpospolita”), Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”, Warszawa 1986, s. 377 (krótki biogram ze zdjęciem)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL Medal 30-lecia Polski Ludowej BAR.svg
Baretka: Medal 30-lecia Polski Ludowej
Krystyna Jandy-Jendrośka.jpg
prof. dr hab. Krystyna Jandy-Jendrośka (1921-1995)