Krzywik

Komplet krzywików. Na górze (najdłuższy) do krzywych parabolicznych, w środku do krzywych eliptycznych, na dole do krzywych hiperbolicznych
Krzywik giętki

Krzywik – szablon używany podczas wykonywania rysunków technicznych do wykreślenia linii krzywych, które są niemożliwe do narysowania przy użyciu cyrkla. Użycie krzywika pozwala na wyprowadzenie dowolnej linii krzywej o zmiennym przebiegu, która nie jest odcinkiem łuku okręgu[1]. Komplet krzywików składa się z trzech różnych form. Praca z krzywikiem polega na połączeniu kolejnych punktów z zachowaniem płynnego przebiegu linii, co jest możliwe do osiągnięcia przy pokrywaniu się końcowych odcinków krzywej dla każdego kolejnego przyłożenia szablonu.

Najczęściej używane krzywiki produkowane są z tworzyw sztucznych, wcześniej wycinano je z drewna (najczęściej ze sklejki), ebonitu lub celuloidu.

Oprócz krzywików sztywnych o określonych kształtach stosowane były (do czasu wprowadzenia komputerowych technik kreślarskich) krzywiki gięte wykonane z tworzywa sztucznego, które można było wygiąć w dowolny kształt i ten kształt zachowywały podczas kreślenia.

Drugi rodzaj krzywików giętych to tak zwane "giętki". Długie pręty o przekroju kwadratowym ze sprężystego tworzywa sztucznego. Po wygięciu ich do odpowiedniej krzywizny, trzeba było docisnąć je do rysunku ciężarkami żeliwnymi. Stosowane były do wykreślania profili lotniczych i innych podobnych kształtów.

Zobacz też

Inne przyrządy kreślarskie:

Przypisy

  1. krzywik, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-16].

Media użyte na tej stronie

Krzywiki.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Krzywik.jpg
Giętki krzywik