Kurdwanów Nowy

Kurdwanów Nowy
Ilustracja
Wieżowce w północnej części osiedla, widok od północnego wschodu, od strony ulicy Witosa
Państwo

 Polska

Miasto

Kraków

Dzielnica

XI Podgórze Duchackie

Data budowy

1980-1989

Architekt

Anna Sierosławska z zespołem

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kurdwanów Nowy”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kurdwanów Nowy”
Ziemia50°00′34″N 19°57′20″E/50,009444 19,955556

Kurdwanów Nowy – osiedle mieszkaniowe w południowej części Krakowa, wchodzące w skład Dzielnicy XI Podgórze Duchackie, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Niekiedy określane nazwą Kurdwanów, łącznie z terenem dawnej wsi o tej nazwie.

Historia

Osiedle powstało na terenie dawnej wsi Kurdwanów, która została przyłączona do Krakowa w 1941 roku jako LII dzielnica katastralna[1]. Budowa osiedla rozpoczęła się w 1980 roku według projektu sporządzonego przez zespół pod kierunkiem Anny Sierosławskiej, w składzie którego projekt urbanistyczny osiedla opracowali m.in. Zdzisław Chlebowski oraz Franciszek Milewski. Projekty poszczególnych budynków sporządzili m.in. Janusz Gawor, Antoni Jemielity, Andrzej Lipski, Lidia Murczyńska, Janusz Szczurek oraz Konrad Wierzbicki[2]. Układ urbanistyczny osiedla składa się z kilku odrębnych układów przestrzennych o różnych formach zagospodarowania terenu i rozmieszczenia budynków, które będąc powiązane ze sobą tworzą całość kompozycji przestrzennej osiedla[2]. Wnętrza osiedlowe wypełnia zieleń parkowa, m.in. ulokowany w środkowej części osiedla Park Kurdwanowski, o strukturze podłużnej, ciągnącej się w osi zachód-wschód[2], między ulicami Porucznika Halszki na zachodzie i Turniejową na wschodzie. W parku spośród infrastruktury można wymienić place zabaw oraz amfiteatr. Zabudowa osiedla zrealizowana w latach 80. XX wieku złożona jest głównie z bloków wzniesionych w technologii wielkiej płyty. Powstało wówczas kilkadziesiąt 5-kondygnacyjnych bloków wieloklatkowych, zestawionych w różne konfiguracje i bryły proste, uskokowe oraz łamańcowe[2], typowe dla architektury tamtego okresu. Na zabudowę osiedla składa się również dwadzieścia 11-kondygnacyjnych punktowców. Z górnych pięter tych budynków w pogodne dni rozciąga się widok na Pogórze Karpackie i Tatry[2]. Zabudowę osiedla uzupełniają pawilony handlowo-usługowe, szkoły, przedszkole, żłobek oraz przychodnia[2]. Od czasu realizacji pierwotnie zaplanowanego zespołu osiedla na jego obszarze oraz w bezpośrednim sąsiedztwie, głównie po stronie zachodniej i wschodniej powstawały i nadal powstają kolejne budynki mieszkalne wznoszone w różnych technologiach i stylach.

Panorama Kurdwanowa

W 2000 roku oddano do użytku linię tramwajową od ulicy Wielickiej do pętli „Kurdwanów” znajdującej się na osiedlu. Jest to jedyna pętla tramwajowa w Krakowie zbudowana na estakadzie. Linia ta wchodzi w skład Krakowskiego Szybkiego Tramwaju[3].

Infrastruktura

Transport

Kurdwanów Nowy ma dogodne połączenia komunikacyjne z większością Krakowa, w pobliżu jest też węzeł łagiewnicki na autostradzie A4. Istnieje tu pętla autobusowa i tramwajowa, obsługująca linie Krakowskiego Szybkiego Tramwaju.

Wydarzenia

Najbardziej znanym wydarzeniem kulturalnym na Kurdwanowie jest coroczna impreza "Festyn Kurdwanów Nowy". Odbywają się wówczas koncerty, pojawiają się stragany i liczne atrakcje dla dzieci. Festyn kończy się wieczornym pokazem ogni sztucznych.

Galeria

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Bogusław Luchter, Katedra Gospodarki Regionalnej: Jednostki katastralne jako podstawa badań struktury użytkowania ziem w mieście Krakowie. [w:] Zeszyty Naukowe nr 821 Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie [on-line]. 2010. [dostęp 2019-07-01].
  2. a b c d e f Kurdwanów Nowy. [w:] Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków [on-line]. [dostęp 2019-07-01].
  3. Pętle tramwajowe K - Kurdwanów. [w:] kmk.krakow [on-line]. [dostęp 2019-07-01].

Media użyte na tej stronie

Kraków location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa lokacyjna miasta Kraków. Punkty graniczne mapy:
  • N: 50.15 N
  • S: 49.95 N
  • W: 19.76 E
  • E: 20.26 E
Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
KurdwanówNowy-WidokOdPółnocnegoWschodu-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Osiedle Kurdwanów Nowy w Krakowie, widok wieżowców w północnej części osiedla od północnego wschodu, od strony ulicy Witosa. 2019
KurdwanówNowy-WnętrzeOsiedla-BlokiPrzyUlicyWitosa29,31-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Osiedle Kurdwanów Nowy w Krakowie w Dzielnicy XI Podgórze Duchackie. Wnętrze osiedla, bloki przy ulicy Witosa 29 i 31, widok od południowego zachodu.
KurdwanówNowy-WnętrzeOsiedla-BlokPrzyUlicyWitosa33-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Osiedle Kurdwanów Nowy w Krakowie w Dzielnicy XI Podgórze Duchackie. Wnętrze osiedla, blok przy ulicy Witosa 33, widok od południowego wschodu.
KurdwanówNowy-WnętrzeOsiedla-BlokiPrzyUlicyWitosa17,21-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Osiedle Kurdwanów Nowy w Krakowie w Dzielnicy XI Podgórze Duchackie. Wnętrze osiedla, bloki przy ulicy Witosa 17 i 21, widok od południowego wschodu.
Kurdwanow nowy panorama 2006.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to MacWiki~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

MacWiki, own work

Kurdwanów Nowy, Kraków, 2006
ParkKurdwanowski-KurdwanówNowy-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Park Kurdwanowski w Krakowie na osiedlu Kurdwanów Nowy. Widok środkowej części parku w kierunku północno-wschodnim. 2019