Lawaterz

Lawatorium w klasztorze w Maulbronn

Lawaterz lub lawatarz, lavabo lub lawabo, lavatorium lub lawatorium (łac. lavatorium – sprzęt do mycia się, lavare – myć się)

1. Umywalnia kapłańska w kościołach (używana od XI w.), zwykle w zakrystii, służąca do mycia rąk przed mszą, wykonana z różnych materiałów (marmur, brąz, kamień, metale), często bogato ornamentowana. Była umieszczana przy ścianie, nadwieszana lub sięgała do posadzki. Składała się ze zbiornika na wodę i misy do jej spływu.

2. Wieloboczny budynek w klasztornym wirydarzu umieszczony naprzeciw refektarza, połączony konstrukcyjnie z krużgankiem, mieszczący studnię. Oprócz funkcji czysto higienicznych (mycie rąk przed spożyciem posiłku, czerpanie wody do celów gospodarczych) pełnił też funkcje obrzędowe związane z przyjmowaniem zakonników do konwentu. Dokonywano w nim m.in. wycięcia tonsury.

3. Umywalnia używana od średniowiecza we wnętrzach mieszkalnych.

4. W obyczajowości świeckiej, forma fontanny-umywalki, zwykle przyściennej, mocowanej np. na murze w ogrodzie, gdzie można było umyć ręce lub opłukać owoce.

Galeria

Zobacz też

Bibliografia

  • Janusz Leszek Jurkiewicz, Pomorski Szlak Cystersów, Gdynia: „Region”; Pelplin: „Bernardinum”, 2006, ​ISBN 978-83-89178-66-4​ („Region”), ​ISBN 978-83-7380-396-1​ („Bernardinum”)
  • Słownik terminologiczny sztuk pięknych, wyd. 5, red. S. Kozakiewicz, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011. ​ISBN 978-83-01-12365-9
  • Słownik wiedzy o kulturze, Wojciech Antosik, Krystyna Kubalska-Sulkiewicz (red.), Warszawa: Arkady, 2009, ISBN 978-83-213-4465-2, OCLC 836686644.

Media użyte na tej stronie

Maulbronn Kloster Kreuzgang Brunnenhaus Innen Brunnen 1.jpg
Autor: Zairon, Licencja: CC BY-SA 3.0
Fountain at the Lavatorium of Maulbronn Monastery, Maulbronn
Lavabo.jpg
Lavabo du XIVème siècles avec sa puisette
Lavabo Rogow Opolski.jpg
Lavabo ogrodowe - cement, pierwsze lata XX w. Zamek w Rogowie Opolskim
Thoronet Lavabo.JPG
Lavabo, or Washing Fountain, of Le Thoronet Abbey, Provence, France
Museum of Archdiocese in Gniezno - zestaw Ledóchowskiego 02.JPG
Autor: myself (User:Piotrus), Licencja: CC BY-SA 3.0

Museum of Archdiocese in Gniezno Garnitur ołtarzowy kardynała Ledóchowskiego. Jest to zestaw (jakby serwis) grupujący różne naczynia i sprzęty liturgiczne. Obejmuje on m.in. kielich, puszkę na komunikaty, tackę z ampułkami, flakony szklane, hostiarkę, kadzielnicę, łódkę do kadzidła, lavabo biskupie (dzban z misą), dzownek, tacki na piuske i pektorał, nożyce do tonsury, bugię (mały lichtarzyk), muszęl do sypania ziemi na trumnę, kropidło oraz kielnię do wmurowywania portatylii. Były to przedmioty niezbędne podczas liturgii pontyfikalnej oraz służące biskupom do wypełnienia ich obowiązków.

Srebro częsciowo złocone, repusowane, stancowane i cyzelowane. Wykonane w Fuldzie przez firmę Papista ok. 1862-1865 r.. Wykazuje wyraźne cechy klasycystyczne. To jeden z największych tego typów zestawów na świecie. Jest darem króla Belgii Leopolda I z roku 1865 dla wówczas jeszcze biskupa Mieczysława Ledóchowskiego, nuncjusza papieskiego w Brukseli, z okazji zakończenia służby dyplomatycznej i przejścia na stolicę gnieźnieńsko - poxnańską.

See also: Imaage:Museum of Archdiocese in Gniezno - zestaw Ledóchowskiego 01.JPG and Image:Museum of Archdiocese in Gniezno - zestaw Ledóchowskiego 03.JPG
Lavabo aus Zinn.jpg
Autor: Gliwi, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ein Lavabo aus Zinn in einer Sakristei.
Lavabo robbiano del 1520, san niccolò, prato.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Lavabo robbiano del 1520, in San Niccolò, a Prato.
Lavabo glogowek.jpg
Fragment Lavabo - ściana zamku w Głogówku, pierwotne miejsce nieznane. Piaskowiec, prawdopodobnie XVIII w.