Legenda o ciosie w plecy

Karykatura przedstawiająca Philippa Scheidemanna i Matthiasa Erzbergera wbijających nóż w plecy armii niemieckiej
Karykatura przedstawiająca Żydówkę w przebraniu francuskiej Marianny, zadającą cios w plecy walczącemu żołnierzowi niemieckiemu
Niemieckie kartki żywnościowe na mięso, z okresu I wojny światowej

Legenda o ciosie w plecy (niem. Dolchstoßlegende) – teoria spiskowa rozpowszechniona w niemieckich kręgach narodowych po 1918, głosząca że winę za przegraną I wojnę światową ponoszą socjaliści (rząd Eberta), którzy podpisali rozejm w Compiègne kończący wojnę.

Historia

Niemal do końca wojny cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern i generalny kwatermistrz Armii Cesarstwa Niemieckiego Erich Ludendorff wierzyli w zwycięstwo Niemiec[1]. Gdy w sierpniu 1918 Wielka Kwatera Główna armii niemieckiej zrozumiała, że zwycięstwo w wojnie było niemożliwe, zażądała od rządu Georga von Hertlinga wystąpienia z propozycją zawieszenia broni. Ta prośba spadła na Niemców oraz na niemiecką opinię publiczną jak grom z jasnego nieba i wywołała wstrząs. Do tej pory dowództwo utrzymywało, że dzięki poświęceniu narodu niemieckiego wygranie wojny wciąż było możliwe. Dowódcy systematycznie wprowadzali w błąd opinię publiczną o sytuacji na froncie, gdy tymczasem sytuacja była krytyczna[2]. Niemieckie społeczeństwo ponosiło wiele wyrzeczeń (m.in. reglamentacja towarów), ale władze cały czas utrzymywały, że sytuacja wojskowa i strategiczna była dużo lepsza niż w rzeczywistości, a zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki[3]. Wielu niemieckich żołnierzy i cywilów żyło w przekonaniu, że chociaż w miarę trwania wojny ich życie było coraz cięższe, ich kraj był bliski zwycięstwa[4]. Wielu Niemców nie mogło pogodzić się z przegraną wojną i koniecznością kapitulacji, jeśli niemieckie wojska stacjonowały we Francji, Belgii, głęboko w Rosji i na Ukrainie[5]. W wojnie poległo około 2 mln Niemców, a okazało się, że ich ofiara była daremna. Dodatkowo powszechnie wierzono, że wojna została wywołana przez koalicję Francji, Rosji i Wielkiej Brytanii, aby naruszyć niemiecką potęgę oraz narzucić cywilizowanemu i kulturalnemu narodowi prymitywny materializm aliantów[6].

Winą o zdradę Niemiec i spowodowanie klęski wojennej obarczano głównie demokratów i socjalistów. Oskarżenie to zostało wykorzystane przez propagandę nazistowską, która za domniemane działania sabotażowe w dziedzinie polityki i gospodarki oskarżała niemieckich Żydów i międzynarodowych Żydów. Celem ich działań miała być porażka Niemiec w I wojnie światowej. Według nazistów wydarzeniem, które bezpośrednio wiąże się z działaniem środowiska żydowskiego, była prośba o zawieszenie broni ze strony sztabu Armii Cesarstwa Niemieckiego na początku października 1918, której bezpośrednią konsekwencją miało być podpisanie traktatu wersalskiego.

W Bawarii w kwietniu 1919, w trakcie rewolucji listopadowej, została na krótko utworzona socjalistyczna Bawarska Republika Rad. Ponieważ większość kierownictwa Bawarskiej Republiki Rad było pochodzenia żydowskiego, spowodowało to wywołanie w narodzie niemieckim skojarzenia, że bolszewizm i judaizm były zasadniczo tym samym[7].

W Niemczech w latach 1918–1945 polityków prowadzących w 1918 negocjacje w sprawie kapitulacji i w efekcie obarczonych odpowiedzialnością za traktat zwano listopadowymi zbrodniarzami[8].

Przypisy

  1. Erik Durschmied Schyłek wielkich dynastii, wyd. 2003, s. 173–181.
  2. J. H. J. Andriessen: I wojna światowa w fotografiach, wyd. 2011, s. 522–551.
  3. Adrian Weale: SS Historia pisana na nowo, wyd. polskie 2012, s. 23.
  4. Adrian Weale: SS Historia pisana na nowo, wyd. polskie 2012, s. 17.
  5. Polityka: Pomocnik historyczny, wydanie specjalne 5/2013 Trzecia Rzesza 1933-1945, s. 12.
  6. Richard Overy: Trzecia Rzesza. Historia imperium, wyd. polskie 2012, s. 13.
  7. Laurence Rees, serial dokumentalny The Nazis: A Warning from History, odc. 1. Helped into Power.
  8. Chris Cook, John Stevenson: Leksykon historii Europy XX wieku. 1900–2004, wyd. polskie 2004, s. 404.

Bibliografia

  • Rosa Sala Rose: Krytyczny słownik mitów i symboli nazizmu, Warszawa 2003, ISBN 83-04-01993-0.

Media użyte na tej stronie

Stab-in-the-back postcard.jpg
Illustration of the "Stab-in-the-Back" legend (de:Dolchstoßlegende) from an Austrian postcard, 1919
De-Dolchstoßlegende.ogg
Autor: Sebastian Negraszus, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pronunciation of the German word "Dolchstoßlegende". Male voice. Native speaker (Berlin).
Ration stamps for meat, Braunschweig, 1918 AD - Braunschweigisches Landesmuseum - DSC04685.JPG
German ration stamps for meat from 1918 (World War I). Exhibit in the Braunschweigisches Landesmuseum, Braunschweig, Germany. This work is in the public domain because the creator(s) died more than 70 years ago.