Lekkoatletyka na Igrzyskach Frankofońskich 1989
| |||
Igrzyska Frankofońskie 1989 Casablanca | |||
| |||
Miejsce | Stade Mohamed V | ||
Data | 12–17 lipca 1989 | ||
Liczba konkurencji | 41 |
Lekkoatletyka na Igrzyskach Frankofońskich 1989 – zawody lekkoatletycznie jakie miały miejsce w dniach 12 – 17 lipca 1989 w stolicy Maroko - Casablance na stadionie Stade Mohamed V. Lekkoatletyka została rozegrana po raz pierwszy historii Igrzysk Frankofońskich[1]. Tabelę medalową zawodów lekkoatletycznych wygrali reprezentanci Francji (58 medali - w tym 20 złotych)[2].
Medaliści
Mężczyźni
Konkurencja | Rezultat | Rezultat | Rezultat | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Daniel Sangouma | 10.17 | Bruno Marie-Rose | 10.18 | Max Morinière | 10.29 |
200 m | Daniel Sangouma | 20.20 | Bruno Marie-Rose | 20.58 | Jean-Charles Trouabal | 20.71 |
400 m | Gabriel Tiacoh | 44.93 | Anton Skerritt | 46.10 | Hachim Ndiaye | 46.28 |
800 m | Moussa Fall | 1:46.78 | Faouzi Lahbi | 1:47.08 | Babacar Niang | 1:47.18 |
1500 m | Hassan Ouhrouch | 3:40.25 | Eric Dubus | 3:40.54 | Mustapha Lachaal | 3:40.58 |
5000 m | Saïd Aouita | 13:36.19 | Khalid Skah | 13:39.01 | Mohamed Issangar | 13:47.89 |
10 000 m | Brahim Boutayeb | 28:53.11 | Hammou Boutayeb | 28:55.61 | Jean-Louis Prianon | 29:20.00 |
Maraton | Youssouf Doukal | 2:19:18 | Abdi Doudoub | 2:23:10 | Mohamed Abdi | 2:25:54 |
110 m ppł | Philippe Aubert | 13.84 | Vincent Clarico | 13.96 | Judex Lefou | 14.06 |
400 m ppł | Amadou Dia Bâ | 49.47 | Philippe Gonigam | 49.89 | John Graham | 50.12 |
3000 m z przeszkodami | Graeme Fell | 8:27.91 | Bruno Le Stum | 8:29.82 | Joseph Mahmoud | 8:30.60 |
Sztafeta 4×100 m | Francja Max Morinière Daniel Sangouma Jean-Charles Trouabal Bruno Marie-Rose | 38.75 | Kanada ? ? ? ? | 40.07 | Wybrzeże Kości Słoniowej ? ? ? ? | 40.31 |
Sztafeta 4×400 m | Senegal Ibou Faye Babacar Niang Moussa Fall Hachim Ndiaye | 3:04.69 | Francja Emmanuel Esdras Pascal Maran Jacques Farraudière Philippe Gonigam | 3:06.24 | Kanada ? ? John Graham Anton Skerritt | 3:06.93 |
Chód na 20 km | Guillaume Leblanc | 1:27:27 | Jean-Claude Corré | 1:28:39 | Thierry Toutain | 1:35:08 |
Skok wzwyż | Jean-Charles Gicquel | 2.22 | Joël Vincent | 2.19 | Dominique Hernandez | 2.19 |
Skok o tyczce | Ferenc Salbert | 5.65 | Jean-Marc Tailhardat | 5.50 | Philippe d'Encausse | 5.35 |
Skok w dal | Edrick Floreal | 7.84 | Glenroy Gilbert | 7.79 | Norbert Brige | 7.75 |
Trójskok | Toussaint Rabenala | 16.97 | Pierre Camara | 16.87 | Edrick Floreal | 16.69 |
Pchnięcie kulą | Luc Viudès | 19.11 | Patrick Journoud | 17.64 | Lorne Hilton | 17.55 |
Rzut dyskiem | Patrick Journoud | 58.76 | Ray Lazdins | 56.14 | Sandor Katona | 52.36 |
Rzut młotem | Raphaël Piolanti | 73.16 | Walter Ciofani | 72.18 | Frédéric Kuhn | 72.12 |
Rzut oszczepem | Jean-Paul Lakafia | 73.38 | Pascal Lefevre | 72.80 | Alain Storaci | 70.04 |
Dziesięciobój | Mike Smith | 8160 pkt | Abdennacer Moumen | 7330 pkt | Richard Hesketh | 7297 pkt |
Kobiety
Konkurencja | Rezultat | Rezultat | Rezultat | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Laurence Bily | 11.14 | Patricia Girard | 11.25 | Lalao Ravaonirina | 11.35 |
200 m | Marie-José Pérec | 22.60 | Lalao Ravaonirina | 23.26 | Odile Singa | 23.47 |
400 m | Jillian Richardson | 51.79 | Charmaine Crooks | 52.02 | Néné Tandian | 52.08 |
800 m | Brit Lind-Petersen | 2:05.03 | Renée Belanger | 2:05.24 | Fatima Maama | 2:05.41 |
1500 m | Fatima Aouam | 4:11.15 | Robyn Meagher | 4:13.71 | Paula Schnurr | 4:16.12 |
3000 m | Fatima Aouam | 9:06.70 | Marcianne Mukamurenzi | 9:10.71 | Alison Wiley | 9:10.76 |
10 000 m | Marcianne Mukamurenzi | 34:18.84 | Hassania Darami | 34:20.75 | Odile Ohier | 34:31.72 |
Maraton | Rakiya Maraoui | 2:47:01 | Cindy New | 2:47:38 | Maryse Justin | 2:54:50 |
100 m ppł | Monique Éwanjé-Épée | 12.92 | Anne Piquereau | 12.99 | Christine Hurtlin | 13.24 |
400 m ppł | Hélène Huart | 56.92 | Corinne Pierre-Joseph | 57.10 | Marie Womplou | 57.78 |
Sztafeta 4×100 m | Francja Laurence Bily Patricia Girard Françoise Leroux Marie-Christine Dubois | 43.38 | Kanada ? ? ? ? | 45.04 | Belgia ? ? ? ? | 45.24 |
Sztafeta 4×400 m | Francja Ketty Régent-Talbot Évelyne Élien Corinne Pierre-Joseph Hélène Huart | 3:31.89 | Kanada ? ? ? ? | 3:32.96 | Wybrzeże Kości Słoniowej Alimata Koné Louise Koré Marie Womplou Célestine N'Drin | 3:37.58 |
Skok wzwyż | Maryse Éwanjé-Épée | 1.88 | Linda Cameron | 1.86 | Leslie Estwick Beatrice Landes | 1.81 |
Skok w dal | Florence Colle | 6.56 | Géraldine Bonnin | 6.25 | Françoise Cochard | 6.23 |
Pchnięcie kulą | Léone Bertimon | 15.70 | Martine Jean-Michel | 15.42 | Brigitte De Leeuw | 15.18 |
Rzut dyskiem | Agnès Teppe | 54.94 | Catherine Beauvais | 52.40 | Hanan Ahmed Khaled | 50.60 |
Rzut oszczepem | Lorri LaRowe | 55.14 | Christine Gravier | 53.12 | Faye Roblin | 51.82 |
Siedmiobój | Donna Smellie | 5622 pkt | Catherine Bond | 5588 pkt | Hélène Bossé | 5448 pkt |
Tabela medalowa zawodów
Poz. | Państwo | Łącznie | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Francja | 20 | 21 | 17 | 58 |
2 | Kanada | 8 | 11 | 9 | 28 |
3 | Maroko | 6 | 5 | 3 | 14 |
4 | Senegal | 3 | 0 | 3 | 6 |
5= | Dżibuti | 1 | 1 | 1 | 3 |
5= | Madagaskar | 1 | 1 | 1 | 3 |
7 | Rwanda | 1 | 1 | 0 | 2 |
8 | Wybrzeże Kości Słoniowej | 1 | 0 | 3 | 4 |
9 | Quebec | 0 | 1 | 0 | 1 |
10= | Belgia | 0 | 0 | 2 | 2 |
10= | Mauritius | 0 | 0 | 2 | 2 |
12 | Egipt | 0 | 0 | 1 | 1 |
Poz. | Łącznie | 41 | 41 | 42 | 124 |
Przypisy
- ↑ FRANCOPHONE GAMES, gbrathletics.com, [dostęp: 2021-08-04].
- ↑ Jeux de la Francophonie ? O, yes !, gallica.bnf.fr, [dostęp: 2021-08-04].
Media użyte na tej stronie
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Flag of the Ivory Coast, written by Jon Harald Søby, modified by Zscout370. The colors match to what is reported at http://fotw.vexillum.com/flags/ci.html.
Flag of Senegal
The former flag of Rwanda (1962-2001). Commonly refered to as the "R" flag.
Flag of Quebec.