Letni Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich 2015

Letni Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich 2015
20142016
Data4 lipca 2015 – 4 października 2015
Miejsce rozpoczęciaKranj
Miejsce zakończeniaKlingenthal
OrganizatorFIS
Liczba konkurencji14
Zwycięzcy
Klasyfikacja generalnaNorwegia Daniel-André Tande
Klasyfikacja drużynowa Polska

Letni Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich 2015 – 14. edycja letniego Pucharu Kontynentalnego. Rozpoczęła się 4 lipca na skoczni Bauhenk w Kranj, a zakończyła 4 października 2015 na skoczni Vogtland Arena w Klingenthal. Rozegranych zostało 14 konkursów w siedmiu krajach.

Klasyfikację generalną wygrał reprezentant Norwegii Daniel-André Tande, który wyprzedził Polaków – drugiego Dawida Kubackiego o 59 punktów i trzeciego Macieja Kota o 101 punktów.

Oficjalny kalendarz został zatwierdzony przez FIS w czerwcu 2015 roku podczas kongresu w Warnie[1].

Zwycięzcy

Kalendarz i wyniki

Lp.DataMiejscowośćSkoczniaHSUwagi1. miejsce2. miejsce3. miejsce
1.4 lipca 2015Słowenia KranjBauhenkHS109-Polska Dawid KubackiNiemcy Karl GeigerSłowenia Peter Prevc
2.5 lipca 2015Słowenia KranjBauhenkHS109-Polska Dawid KubackiSłowenia Peter PrevcSłowenia Anže Lanišek
3.8 sierpnia 2015Polska Wisłaim. Adama MałyszaHS134-Norwegia Joacim Ødegård BjørengPolska Przemysław KantykaAustria Philipp Aschenwald
4.9 sierpnia 2015Polska Wisłaim. Adama MałyszaHS134-Polska Klemens MurańkaSłowenia Rok JustinPolska Stefan Hula
Austria Philipp Aschenwald
5.22 sierpnia 2015Finlandia KuopioPuijoHS127-Austria Florian AltenburgerSłowenia Anže LanišekNiemcy Tim Fuchs
6.23 sierpnia 2015Finlandia KuopioPuijoHS127-Słowenia Andraž PograjcNiemcy Tim FuchsAustria Florian Altenburger
7.28 sierpnia 2015Czechy Frenštát pod RadhoštěmAreal HorečkyHS106-Polska Klemens MurańkaWłochy Sebastian ColloredoAustria Clemens Aigner
8.29 sierpnia 2015Czechy Frenštát pod RadhoštěmAreal HorečkyHS106-Austria Clemens AignerPolska Klemens MurańkaCzechy Tomáš Vančura
9.12 września 2015Austria StamsBrunnentalschanzenHS115-Norwegia Daniel-André TandePolska Maciej KotNiemcy Michael Neumayer
10.13 września 2015Austria StamsBrunnentalschanzenHS115-Norwegia Daniel-André TandePolska Maciej KotFrancja Ronan Lamy Chappuis
11.19 września 2015Norwegia OsloMidtstubakkenHS106-Norwegia Halvor Egner GranerudCzechy Jakub JandaNorwegia Andreas Stjernen
12.20 września 2015Norwegia OsloMidtstubakkenHS106-Norwegia Daniel-André TandeNorwegia Fredrik BjerkeengenPolska Maciej Kot
13.3 października 2015Niemcy KlingenthalVogtland ArenaHS140-Norwegia Daniel-André TandeSłowenia Domen PrevcPolska Dawid Kubacki
14.4 października 2015Niemcy KlingenthalVogtland ArenaHS140-Słowenia Domen PrevcNorwegia Andreas StjernenPolska Maciej Kot
Letni Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich 2015 – klasyfikacja końcowaNorwegia Daniel-André TandePolska Dawid KubackiPolska Maciej Kot

Skocznie

W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem Letniego Pucharu Kontynentalnego 2015 lub ustanowione w trakcie jego trwania.

Nazwa skoczniMiejscowośćPunkt KHSRekord skoczni
Kranj - skakalnica Bauhenk.jpgBauhenkSłowenia KranjK100HS109119,0 mSłowenia Peter Prevc09.01.2011
POL Wisła Malinka Skocznia 2.JPGim. Adama MałyszaPolska WisłaK120HS134139,0 mAustria Stefan Kraft08.01.2013
Kuopio K120.jpgPuijoFinlandia KuopioK120HS127135,5 mJaponia Masahiko Harada04.03.1998
Frenštát pod Radhoštěm, celek.jpgAreal HorečkyCzechy Frenštát pod RadhoštěmK95HS106107,0 mCzechy Jiří Mazoch12.02.2006
BrunnentalschanzenAustria StamsK105HS115118,0 mAustria Gregor Schlierenzauer17.10.2009
Midtstubakken 03.jpgMidtstubakkenNorwegia OsloK95HS106111,5 mNorwegia Jarl Magnus Riiber06.09.2015
Vogtland Arena - 2007 - 1.JPGVogtland ArenaNiemcy KlingenthalK125HS140146,5 mNiemcy Michael Uhrmann02.02.2011

Statystyki indywidualne

ZawodnikKranj 04.07Kranj 05.07Wisła 08.08Wisła 09.08Kuopio 22.08Kuopio 23.08Frenštát pod Radhoštěm 28.08Frenštát pod Radhoštěm 29.08Stams 12.09Stams 13.09Oslo 19.09Oslo 20.09Klingenthal 03.10Klingenthal 04.10
 Austria
Clemens Aigner20354930231322211123442
Florian Altenburger1491314121613248
Philipp Aschenwald33393331731204424
Felix Greber5248
Simon Greiderer4226
Thomas Hofer2527
Stefan Huber5242158181527173821
Patrick Kogler5656
Mario Mendel46
Lukas Müller3223131323253747
Janni Reisenauer2026dsq9151828235731
Markus Rupitsch2520
Markus Schiffner771091853517
Elias Tollinger27374815121314153119
 Bułgaria
Władimir Zografski4317
 Czechy
Antonín Hájek44dsq2813
Lukáš Hlava43816
František Holík223432
Jakub Janda9924104
Miloš Kadlec35dsq
Čestmír Kožíšek3399112343324416
Jan Michálek3737
Viktor Polášek122321294544
Filip Sakala2640
Vojtěch Štursa34
Tomáš Vančura71643413840294153
 Estonia
Artti Aigro4137dsq57
Kristjan Ilves5958
Martti Nõmme1021dsq424850
 Finlandia
Antti Aalto2432
Andreas Alamommo2115
Sebastian Klinga44dsq
Janne Korhonen2023
Niko Kytösaho34594633
Ville Larinto4dsq
Eetu Meriläinen3028
Juho Ojala53563449
Harri Olli3846
Frans Tähkävuori4433
Ossi-Pekka Valta2929
Elias Vänskä2835
 Francja
Paul Brasme5151
Ronan Lamy Chappuis40311631715
Vincent Descombes Sevoie361934313026
Noëlig Revilliod Blanchard5557
 Holandia
Lars Antonissen53275462
 Japonia
Masamitsu Itō394026263628
Ryōyū Kobayashi515639374248
Yukiya Satō111448161537
 Kanada
Mackenzie Boyd-Clowes3349
Joshua Maurer2320dsq3154555454
Matthew Rowley4242
Matthew Soukup3842dsq39
 Kazachstan
Sabirżan Muminowdsq60
Roman Nogin6464
Siergiej Tkaczenko6363
 Korea Południowa
Choi Heung-chul54
Choi Seou619
Kang Chil-ku4658
Kim Hyun-ki51
 Niemcy
Sebastian Bradatsch3754404818dsq5557
Michael Dreher232844275051
Tim Fuchs3214243846
Karl Geiger2635541422
Martin Hamann151820142740
Tim Heinrich433432175059
Felix Hoffmann2546
Dominik Mayländer3041303232175245
Michael Neumayer32313191623
Pius Paschke1525384212402826
Danny Queck1325714131124182548
Adrian Sell2634
David Siegel371429183627
Jonathan Siegel2638
Andreas Wank111051487
Daniel Wenig22195152134
Paul Winter2538273138302339
 Norwegia
Lars Brodshaug Berger17311925
Fredrik Bjerkeengen171717dsq821818
Joacim Ødegård Bjøreng11921142316
Halvor Egner Granerud3539619185656
Joachim Hauer5013
Richard Haukedal4324
Tom Hilde40332532
Robert Johansson2651
Marius Lindvik3311
Espen Røe2210
Sigurd Nymoen Søberg2931
Jonas Gropen Søgård27243752
Andreas Stjernen1953662
Daniel-André Tande26411411dsq
 Polska
Krzysztof Biegundsq171027284117262128
Stanisław Biela4735291932
Stefan Hula181143771071113
Konrad Janotadsq
Dawid Jarząbek29353936
Przemysław Kantyka81425552420
Bartłomiej Kłusekdsq102050205095
Maciej Kot5dsq229343
Dawid Kubacki115479310
Artur Kukuła37
Krzysztof Leja6dsq11161216
Grzegorz Miętus21293123
Krzysztof Miętus21
Klemens Murańka8112
Łukasz Podżorski41
Adam Ruda4029261734
Andrzej Stękała1432251142401314
Andrzej Zapotoczny33
Jan Ziobro910
Aleksander Zniszczoł46161224343521
 Rosja
Aleksandr Bażenow26354725
Jewgienij Klimow3336
Dienis Korniłow2829
Aleksiej Romaszow27191419424034363736
Aleksandr Sardyko3637
Aleksandr Szuwałowdsq52
Roman Trofimow444431246197363945414343
Jegor Usaczow4543
 Rumunia
Sorin Mitrofan51dsq5355
Iulian Pîtea50455256
Eduard Torok4849312536384953
 Słowenia
Gašper Bartol72153574030
Tilen Bartol243616102044
Nejc Dežman1822
Jaka Hvala1318
Rok Justin163318212302878639333247
Matic Kramaršičdsq36
Robert Kranjec30
Anže Lanišekdsq31172465
Andraž Modic284643
Tomaž Naglič19165749
Andraž Pograjc31166613021414759
Cene Prevc4242236861019
Domen Prevc213452314301463921
Peter Prevc32
Ernest Prišlič232315172282245053
Anže Semenič12
Jurij Tepeš611
Miran Zupančič10524129111126292948271212
 Stany Zjednoczone
Kevin Bickner122849525335
A J Browndsq554043
Christian Friberg4449
Michael Glasder4044272846454951
Nicholas Mattoon5653414262
William Rhoads19335525
Brian Wallace55
 Szwajcaria
Tobias Birchler555039453045
Pascal Kälin3543dsq32
Kilian Peier6221934
Andreas Schuler49474547181251494637
 Turcja
Muhammet İrfan Çintımar4747
Fatih Arda İpcioğlu4350
Samet Karta48445861
 Ukraina
Witalij Kaliniczenko5050494139355153
Andrij Kłymczuk28dsq3739333060dns
Stepan Pasicznykdsq52524838416152
 Włochy
Davide Bresadola47
Federico Cecon324513102235
Sebastian Colloredo51326928
Roberto Dellasega30222472444384241
Alex Insam273882220
Andrea Morassi36225645
Daniele Varesco414851434038
1-3     4-30     poniżej 30     dns – Zawodnik zgłoszony nie wystartował w konkursie
dsq – Zawodnik zdyskwalifikowany w konkursie     - – Zawodnik nie zgłoszony do konkursu
1 Zawodnik nie wystartował w drugiej serii.
2 Dyskwalifikacja w drugiej serii.

Klasyfikacje

Klasyfikacja generalna

Stan po 14 z 14 planowanych konkursów[2]. Uwzględniono 30 najlepszych zawodników.

MiejscePaństwoWystępyPunkty
1.Norwegia Daniel-André Tande8[a]505
2.Polska Dawid Kubacki8446
3.Polska Maciej Kot8[a]404
4.Słowenia Anže Lanišek8[a]335
5.Polska Stefan Hula10325
6.Austria Florian Altenburger321
7.Polska Klemens Murańka4312
8.Polska Przemysław Kantyka8283
9.Słowenia Andraž Pograjc11280
10.Norwegia Andreas Stjernen6277
11.Słowenia Rok Justin14271
12.Czechy Jakub Janda6264
13.Słowenia Domen Prevc10241
14.Słowenia Miran Zupančič14234
15.Austria Clemens Aigner12227
16.Włochy Sebastian Colloredo6217
17.Austria Markus Schiffner8199
18.Norwegia Halvor Egner Granerud184
19.Niemcy Andreas Wank6181
20.Norwegia Fredrik Bjerkeengen8[a]180
21.Słowenia Cene Prevc8176
22.Austria Philipp Aschenwald10174
23.Niemcy Tim Fuchs6165
24.Norwegia Joacim Ødegård Bjøreng163
Czechy Tomáš Vančura10
26.Niemcy Danny Queck150
27.Niemcy Karl Geiger6147
28.Słowenia Ernest Prišlič10146
29.Słowenia Peter Prevc2140
30.Niemcy Michael Neumayer6124

Klasyfikacja drużynowa

Stan po 14 z 14 planowanych konkursów.

MiejscePaństwoPunkty
1. Polska2349
2. Słowenia2102
3. Norwegia1451
4. Austria1313
5. Niemcy1103
6. Czechy658
7. Włochy354
8. Francja158
9. Finlandia113
10. Rosja110
11. Szwajcaria97
12. Japonia86
13. Korea Południowa52
14. Stany Zjednoczone50
15. Estonia36
16. Kanada19
17. Bułgaria14
18. Rumunia6
19. Holandia4
 Ukraina

Kwoty startowe

Na podstawie Kontynentalnej Listy Rankingowej (CRL) wyznaczono następujące kwoty startowe dla poszczególnych krajów na dwa periody sezonu letniego. Kwota wyznacza maksymalną liczbę reprezentantów, którą dany kraj miał prawo wystawić w zawodach (nie dotyczy konkursów, których dany kraj jest gospodarzem). Państwa, których nie podano poniżej, miały prawo wystawić do każdego konkursu co najwyżej trzech skoczków[3].

Pierwszy period letni sezonu Pucharu Kontynentalnego 2015/2016 składał się z 8 konkursów rozgrywanych od 4 lipca do 29 sierpnia, natomiast drugi z 6 konkursów rozegranych od 12 września do 4 października.

I period[3]II period[4]
ReprezentacjaKwotaReprezentacjaKwota
 Polska
7
 Austria
7
 Słowenia Niemcy
 Norwegia
6
 Słowenia
 Niemcy Norwegia
6
 Austria Polska

Uwagi

  1. a b c d W tym jedna dyskwalifikacja

Przypisy

  1. Invitation FIS Calendar Conference 2015 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-04-18].
  2. Letni Puchar Kontynentalny 2015. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2015-08-23].
  3. a b Kwoty startowe w kolejnym periodzie Pucharu Kontynentalnego. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2015-08-23].
  4. Kwoty startowe w drugim periodzie Letniego Pucharu Kontynentalnego (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-09-25].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of Slovenia (bordered).svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Ski jumping pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ski jumping
POL Wisła Malinka Skocznia 2.JPG
Autor: D T G, Licencja: CC BY 3.0
Skocznia narciarska w Wiśle-Malince
Kuopio K120.jpg
Autor: Picture by Anna Riege at https://www.flickr.com/photos/aenneken/, Licencja: CC BY 2.0
Ski jump tower K120 in Kuopio, Finland
Vogtland Arena - 2007 - 1.JPG
Autor: Xxlfussel, Licencja: CC BY-SA 3.0
Vogtland Arena Klingenthal
Midtstubakken 03.jpg
Autor: Sam Wennerlund, Licencja: CC BY 2.0
Midtstubakken
Kranj - skakalnica Bauhenk.jpg
Autor: Mihael Grmek, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ski Jumping Hill in Kranj
20161001 FIS Sommer Grand Prix Hinzenbach 5015.jpg
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Hinzenbach, Austria, FIS Ski Jumping Grand Prix 2016