Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2008

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2008
20072009
Dyscyplinaskoki narciarskie
OrganizatorFIS
Szczegóły turnieju
Pierwsze zawody26 lipca 2008
Niemcy Hinterzarten
Zamknięcie (finał)4 października 2008
Czechy Liberec
I miejsce I miejsceGregor Schlierenzauer
 Austria
II miejsce II miejsceSimon Ammann
 Szwajcaria
III miejsce III miejsceMichael Uhrmann
 Niemcy

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2008 – 15. edycja LGP. Sezon składał się z 1 konkursu drużynowego oraz 10 indywidualnych. Grand Prix rozpoczęło się 26 lipca 2008 roku w Hinterzarten, a zakończyło 4 października 2008 w Libercu. Dwa konkursy odbyły się na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

Zwycięzcy

Kalendarz i wyniki

LpDataMiejscowośćSkoczniaHSUwagi1. miejsce2. miejsce3. miejsce
1.26 lipca 2008Niemcy HinterzartenAdlerschanzeHS108drużynowyAustria Austria[1]Niemcy Niemcy[2]Czechy Czechy[3]
2.27 lipca 2008Niemcy HinterzartenAdlerschanzeHS108TCNNiemcy Georg SpäthAustria Andreas KoflerAustria Thomas Morgenstern
3.1 sierpnia 2008Szwajcaria EinsiedelnAndreas Küttel-SchanzeHS117TCN[4]Austria Andreas KoflerAustria Gregor SchlierenzauerAustria Thomas Morgenstern
4.3 sierpnia 2008Francja CourchevelTremplin Le PrazHS132TCN, nocnyFinlandia Harri OlliNiemcy Georg SpäthSzwajcaria Simon Ammann
5.5 sierpnia 2008Włochy PragelatoTrempolino a MonteHS140TCN, nocnyAustria Gregor SchlierenzauerCzechy Roman KoudelkaFinlandia Harri Olli
29 sierpnia 2008Polska ZakopaneWielka KrokiewHS134nocny[5]odwołany
6.30 sierpnia 2008Polska ZakopaneWielka KrokiewHS134-[6]Austria Gregor SchlierenzauerNiemcy Michael UhrmannSzwajcaria Simon Ammann
7.30 sierpnia 2008Polska ZakopaneWielka KrokiewHS134nocnyAustria Gregor SchlierenzauerNiemcy Michael UhrmannPolska Łukasz Rutkowski
8.13 września 2008Japonia HakubaOlimpijskaHS131nocnySzwajcaria Simon AmmannJaponia Daiki ItōSzwajcaria Andreas Küttel
9.14 września 2008Japonia HakubaOlimpijskaHS131nocnySzwajcaria Simon AmmannJaponia Daiki ItōNorwegia Roar Ljøkelsøy
10.3 października 2008Niemcy KlingenthalVogtland ArenaHS140-Austria Gregor SchlierenzauerSzwajcaria Simon AmmannAustria Martin Koch
11.4 października 2008Czechy LiberecJeštědHS134nocnyAustria Gregor SchlierenzauerJaponia Daiki ItōAustria Martin Koch

Klasyfikacja generalna

Zwycięzcą Letniego Grand Prix został Gregor Schlierenzauer. Wystąpił on w ośmiu indywidualnych konkursach, z których pięć wygrał (w Pragelato, dwukrotnie w Zakopanem, oraz w Klingenthal i Libercu). Było to jego pierwsze zwycięstwo w LGP. Najlepszy z Polaków - Łukasz Rutkowski - zajął 14 miejsce[7].

MiejsceZawodnikWystępyPunkty
1.Austria Gregor Schlierenzauer8670
2.Szwajcaria Simon Ammann10617
3.Niemcy Michael Uhrmann8346
4.Szwajcaria Andreas Küttel10326
5.Austria Andreas Kofler8318
6.Japonia Daiki Itō4264
7.Austria Thomas Morgenstern6234
8.Niemcy Georg Späth3230
9.Niemcy Michael Neumayer8227
10.Niemcy Martin Schmitt8183
11.Czechy Roman Koudelka4172
11.Finlandia Harri Olli8172
13.Austria Martin Koch4171
14.Polska Łukasz Rutkowski8146
15.Japonia Taku Takeuchi8143
16.Finlandia Kalle Keituri10137
17.Polska Maciej Kot8104
18.Norwegia Bjørn Einar Romøren7102
19.Francja Emmanuel Chedal897
20.Austria Wolfgang Loitzl295
21.Kazachstan Nikołaj Karpienko993
22.Japonia Shōhei Tochimoto792
22.Niemcy Andreas Wank592
24.Finlandia Ville Larinto791
25.Rosja Dienis Korniłow789
26.Norwegia Anders Jacobsen686
27.Norwegia Anders Bardal782
28.Norwegia Roar Ljøkelsøy275
29.Rosja Dmitrij Wasiljew1072
30.Słowenia Jurij Tepeš671
30.Japonia Fumihisa Yumoto771
32.Japonia Kento Sakuyama370
32.Francja David Lazzaroni770
34.Polska Adam Małysz568
35.Norwegia Tom Hilde666
36.Czechy Jakub Janda263
36.Polska Marcin Bachleda9 63
36.Słowenia Primož Pikl563
39.Niemcy Stephan Hocke661
40.Niemcy Felix Schoft660
41.Japonia Noriaki Kasai459
42.Korea Południowa Choi Heung-chul557
43.Japonia Yūta Watase755
44.Austria Bastian Kaltenböck754
44.Czechy Borek Sedlák754
46.Rosja Pawieł Karielin553
47.Francja Vincent Descombes Sevoie850
48.Słowenia Matic Kramaršič349
49.Rosja Ilja Roslakow845
50.Norwegia Sigurd Pettersen243
51.Austria Nicolas Fettner242
52.Kazachstan Aleksiej Korolow636
53.Korea Południowa Kim Hyun-ki534
54.Czechy Ondřej Vaculík1033
55.Słowenia Jernej Damjan330
56.Norwegia Kenneth Gangnes629
57.Finlandia Sami Niemi527
58.Austria Stefan Thurnbichler425
59.Austria Markus Eggenhofer221
59.Rosja Dmitrij Ipatow921
61.Słowenia Robert Kranjec419
62.Polska Stefan Hula716
63.Niemcy Erik Simon214
63.Czechy Jan Matura714
65.Finlandia Jussi Hautamäki413
66.Japonia Takanobu Okabe311
66.Austria Manuel Fettner311
68.Japonia Yukio Sakano110
68.Słowenia Jure Šinkovec110
70.Słowenia Mitja Mežnar39
70.Słowenia Primož Peterka29
72.Korea Południowa Choi Yong-jik37
72.Czechy Martin Cikl77
72.Słowenia Jure Bogataj37

Przypisy

  1. W składzie: Andreas Kofler, Manuel Fettner, Gregor Schlierenzauer i Thomas Morgenstern
  2. W składzie: Michael Uhrmann, Martin Schmitt, Georg Späth i Michael Neumayer
  3. W składzie: Ondřej Vaculík, Borek Sedlák, Jan Matura i Roman Koudelka
  4. Z powodu złych warunków atmosferycznych skrócony do 1 serii
  5. konkurs odwołany z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych
  6. konkurs dodatkowy w miejsce odwołanego 29 sierpnia
  7. FIS-Ski - standings (ang.). [dostęp 2016-07-03].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie