Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2009

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2009
20082010
Dyscyplinaskoki narciarskie
OrganizatorFIS
Szczegóły turnieju
Pierwsze zawody8 sierpnia 2009
Niemcy Hinterzarten
Zamknięcie (finał)3 października 2009
Niemcy Klingenthal
I miejsce I miejsceSimon Ammann
 Szwajcaria
II miejsce II miejsceRobert Kranjec
 Słowenia
III miejsce III miejsceAdam Małysz
 Polska

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2009 – 16. edycja LGP. Rozpoczęła się 8 sierpnia 2009 roku w Hinterzarten a zakończyła 3 października 2009 w Klingenthal. Tegoroczny cykl składał się z 1 konkursu drużynowego i z 9 konkursów indywidualnych (2 z nich odbyły się na Wielkiej Krokwi w Zakopanem).

Był to sprawdzian przepisów dotyczących nowej punktacji. Oprócz not za styl i długości skoku wpływ na notę końcową miała siła i kierunek wiatru, oraz długość najazdu na próg[1].

Kalendarz i wyniki[2]

Lp.DataMiejscowośćSkoczniaHSUwagi1. miejsce2. miejsce3. miejsce
1.8 sierpnia 2009Niemcy HinterzartenAdlerschanzeHS108nocny, druż.Norwegia Norwegia[3]Niemcy Niemcy[4]Finlandia Finlandia[5]
2.9 sierpnia 2009Niemcy HinterzartenAdlerschanzeHS108TCNSzwajcaria S. AmmannNorwegia A. JacobsenRosja D. Korniłow
3.12 sierpnia 2009Włochy PragelatoTrempolino a MonteHS140TCNSzwajcaria S. AmmannPolska A. MałyszFrancja E.Chedal
4.14 sierpnia 2009Francja CourchevelTremplin Le PrazHS132TCNSzwajcaria S. AmmannPolska A. MałyszCzechy R. Koudelka
5.16 sierpnia 2009Szwajcaria EinsiedelnAndreas Küttel-SchanzeHS117TCNNorwegia B. E. RomørenJaponia D. ItōSłowenia R. Kranjec
6.22 sierpnia 2009Polska ZakopaneWielka KrokiewHS134nocnyAustria G. SchlierenzauerNorwegia J.R. EvensenPolska A. Małysz
7.23 sierpnia 2009Polska ZakopaneWielka KrokiewHS134Norwegia A. JacobsenAustria G. SchlierenzauerNorwegia J.R. Evensen
8.29 sierpnia 2009Japonia HakubaOlimpijskaHS131nocnyJaponia N.KasaiJaponia F. YumotoSzwajcaria S. Ammann
9.30 sierpnia 2009Japonia HakubaOlimpijskaHS131nocnySłowenia R. KranjecJaponia D. ItōSzwajcaria S. Ammann
10.3 października 2009Niemcy KlingenthalVogtland ArenaHS140nocnyAustria G. SchlierenzauerSłowenia R. KranjecFinlandia H. Olli

Statystyki indywidualne[6]

ZawodnikHinterzarten 09.08Pragelato 12.08Courchevel 14.08Einsiedeln 16.08Zakopane 22.08Zakopane 23.08Hakuba 29.08Hakuba 30.08Klingenthal 03.10
 Austria
Thomas Diethartqq
Markus Eggenhoferqq34442736
Manuel Fettner1928133420196
Michael Hayböck1212
Martin Koch25918
Andreas Kofler27q29q11
Daniel Lackner4140
Wolfgang Loitzl188
Thomas Morgenstern2614
Lukas Müller1651431121815
Gregor Schlierenzauer121
David Unterberger3129
David Zauner256dsq20261313
 Białoruś
Iwan Sobolewqq
 Bułgaria
Bogomił Pawłowq
Władimir Zografskiqqqq444737
 Czechy
Martin Cikl101541112233
Lukáš Hlava443932384446383429
Jakub Jandaq204425162531
Roman Koudelka5323751147
Jan Matura2128
Ondřej Vaculík41382327
 Finlandia
Janne Happonenqdsq381639138
Matti Hautamäki3737
Kalle Keituri1130413317
Kai Kovaljeff4242
Sami Niemi31273932433545
Harri Olli847101053
Juha-Matti Ruuskanenqdns
 Francja
Sebastien Calaq
Emmanuel Chedal173262949194
Julien Dormeq
David Lazzaronidsqq454650
Alexandre Mabbouxqqqq
Nicolas Mayerqdsqq
Vincent Descombes Sevoie3745qq353236
 Japonia
Daiki Itō93510272
Kazuyoshi Funaki4946
Noriaki Kasai1231q514
Takanobu Okabeqq213930
Yoshihiko Osanai28
Yukio Sakanoq
Kento Sakuyama1748
Taku Takeuchi71617465616
Shōhei Tochimoto362512q131043
Keita Umezakiq
Yūta Watase33q
Fumihisa Yumoto47415122531
 Kanada
Mackenzie Boyd-Clowesqq42q47qq41q
Stefan Readq44qqqq4842
 Kazachstan
Iwan Karaułowqqqqq44q
Nikołaj Karpienkoqq46q4841
Aleksiej Korolowqqqq
Jewgienij Lowkinq49
Radik Żaparow30q48qqq4048q
 Korea Południowa
Choi Heung-chul3347q5123291530
Kang Chil-kuq
Kim Hyun-ki3446q3640342718
 Niemcy
Pascal Bodmerq184341
Tobias Bogner4738
Richard Freitagq39
Severin Freund29434349344522
Alexander Herrq
Stephan Hocke3933331414q
Kevin Horlacherq
Julian Musiolqq3140q39
Michael Neumayerq36q141516
Martin Schmitt42122324
Felix Schoftq45
Georg Späth15194814241021
Michael Uhrmann23232050212020
Christian Ulmer45q43
Andreas Wank1426q3738477
 Norwegia
Jon Aaraas3411
Anders Bardal48494044
Kim René Elverum Sorsell2515
Johan Remen Evensen239
Kenneth Gangnes35qq18111410
Tom Hilde1833468412
Anders Jacobsen2111319126
Akseli Kokkonen88
Bjørn Einar Romøren4098191213
Vegard Haukø Sklettqqq47q2338
 Polska
Marcin Bachleda322230q3721
Stefan Hulaq202049
Jakub Kot4526
Maciej Kotq40282828312631
Dawid Kowaldsq
Dawid Kubacki392233
Adam Małysz62211321
Grzegorz Miętus28
Krzysztof Miętusq483693230293630
Klemens Murańkaq
Łukasz Rutkowskiq1916221315
Kamil Stoch24q2416161740
Rafał Śliż354419750
Andrzej Zapotocznyq
 Rosja
Dmitrij Ipatow413036484235
Pawieł Karielin2224dsq21454026
Dienis Korniłow37647105
Ilja Roslakow354627241625
Roman Trofimowqqq4339
Dmitrij Wasiljew203324
 Rumunia
Szilveszter Kozmaq
Remus Tudorq
 Słowacja
Tomáš Zmoray2937qqqq
 Słowenia
Jernej Damjan37131819303234
Robert Hrgota321742
Matic Kramaršič1624
Robert Kranjec489347612
Mitja Mežnar281027233128923
Primož Pikl133822262226
Rok Urbanc19
 Stany Zjednoczone
Nicholas Alexander4334152724493625q
Nicholas Fairallq4247qq46
Michael Glasder45q50
 Szwajcaria
Simon Ammann11185633
Pascal Egloffqq
Marco Grigoliqq50dsq
Antoine Guignardqq
Andreas Küttel21182542292223
Adrian Schulerq
 Ukraina
Wołodymyr Boszczukqq35q4942
Ołeksandr Łazarowyczq42qq
Witalij Szumbarećqqq3735
Wołodymyr Werediukdns
 Włochy
Sebastian Colloredo20171115q
Diego Dellasegaqqq
Roberto Dellasega49qq
Andrea Morassidns37q
1-3     4-30     poniżej 30     q – udział w kwalifikacjach      
dns – Zawodnik nie wystartował      dsq – Zawodnik zdyskwalifikowany

Klasyfikacje

Klasyfikacja generalna LGP

Klasyfikacja po 9 / 9 konkursów[7]

Msc.ZawodnikWystępyPunkty
1.Szwajcaria Simon Ammann8537
2.Słowenia Robert Kranjec9477
3.Polska Adam Małysz6294
4.Rosja Dienis Korniłow7293
5.Austria Gregor Schlierenzauer3280
6.Finlandia Harri Olli7275
7.Japonia Daiki Itō6251
8.Norwegia Anders Jacobsen6241
9.Norwegia Bjørn Einar Romøren7232
10.Japonia Noriaki Kasai5217
11.Czechy Roman Koudelka7210
12.Norwegia Tom Hilde7207
13.Japonia Fumihisa Yumoto7192
14.Norwegia Johan Remen Evensen3169
15.Japonia Taku Takeuchi7165
16.Francja Emmanuel Chedal7143
17.Austria Lukas Müller7129
18.Austria David Zauner7102
19.Austria Manuel Fettner798
20.Niemcy Georg Späth789
21.Słowenia Mitja Mežnar881
21.Norwegia Kenneth Gangnes581
23.Japonia Kazuyoshi Funaki379
24.Czechy Martin Cikl675
25.Japonia Shōhei Tochimoto674
26.Polska Łukasz Rutkowski572
27.Finlandia Janne Happonen567
28.Włochy Sebastian Colloredo465
29.Norwegia Akseli Kokkonen264
30.Niemcy Andreas Wank659
30.Niemcy Michael Uhrmann759
32.Polska Kamil Stoch658
33.Niemcy Michael Neumayer449
34.Polska Rafał Śliż548
34.Słowenia Primož Pikl648
34.Szwajcaria Andreas Küttel748
38.Słowenia Jernej Damjan746
39.Austria Wolfgang Loitzl245
40.Austria Michael Hayböck244
41.Finlandia Kalle Keituri539
42.Czechy Jakub Janda638
43.Niemcy Martin Schmitt437
44.Niemcy Stephan Hocke536
45.Polska Krzysztof Miętus833
45.Stany Zjednoczone Nicholas Alexander833
47.Rosja Ilja Roslakow632
48.Rosja Pawieł Karielin631
49.Austria Andreas Kofler330
50.Korea Południowa Choi Heung-chul727
51.Norwegia Jon Aaraas224
52.Austria Thomas Morgenstern223
53.Norwegia Kim René Elverum Sorsell222
53.Słowenia Matic Kramaršič222
53.Polska Stefan Hula322
56.Polska Marcin Bachleda520
57.Rosja Dmitrij Wasiljew318
58.Korea Południowa Kim Hyun-ki717
59.Japonia Kento Sakuyama214
59.Polska Maciej Kot714
62.Niemcy Pascal Bodmer313
62.Czechy Jan Matura213
64.Słowenia Rok Urbanc112
64.Czechy Ondřej Vaculík412
66.Japonia Takanobu Okabe311
66.Niemcy Severin Freund711
68.Polska Dawid Kubacki39
69.Norwegia Vegard Haukø Sklett38
70.Polska Jakub Kot25
71.Finlandia Sami Niemi74
71.Austria Markus Eggenhofer44
73.Japonia Yoshihiko Osanai13
73.Polska Grzegorz Miętus13
75.Słowacja Tomáš Zmoray22
75.Austria David Unterberger22
75.Czechy Lukáš Hlava92
78.Kazachstan Radik Żaparow61
78.Rosja Dmitrij Ipatow41

Klasyfikacja generalna Turnieju Czterech Narodów

Klasyfikacja po 4 / 4 konkursów[8]

MiejsceZawodnikPunkty
1.Szwajcaria Simon Ammann1024.1
2.Polska Adam Małysz1002.0
3.Rosja Dienis Korniłow990.6
4.Słowenia Robert Kranjec980.8
5.Finlandia Harri Olli979.4
6.Włochy Sebastian Colloredo925.2
7.Francja Emmanuel Chedal913.5
8.Słowenia Mitja Mežnar892.7
9.Czechy Roman Koudelka864.8
10.Japonia Daiki Itō857.0
.........

Klasyfikacja generalna Pucharu Narodów

MiejsceZawodnikPunkty
1.Norwegia Norwegia1448
2.Japonia Japonia1156
3.Austria Austria1005
4.Słowenia Słowenia950
5.Niemcy Niemcy703
6.Finlandia Finlandia685
7.Polska Polska678
8.Szwajcaria Szwajcaria585
9.Czechy Czechy400
10.Rosja Rosja375
11.Francja Francja143
12.Włochy Włochy65
13.Korea Południowa Korea Południowa44
14.Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone33
15.Słowacja Słowacja2
16.Kazachstan Kazachstan1

Zwycięzcy kwalifikacji do zawodów

NrData kwalifikacjiData konkursuMiejsceZawodnik
17 sierpnia 20099 sierpnia 2009Niemcy HinterzartenRosja Dienis Korniłow
211 sierpnia 200912 sierpnia 2009Włochy PragelatoSłowenia Primož Pikl
313 sierpnia 200914 sierpnia 2009Francja CourchevelAustria Manuel Fettner
415 sierpnia 200916 sierpnia 2009Szwajcaria EinsiedelnJaponia Daiki Itō
521 sierpnia 200922 sierpnia 2009Polska ZakopaneAustria Gregor Schlierenzauer
623 sierpnia 200923 sierpnia 2009Polska ZakopaneNorwegia Johan Remen Evensen
728 sierpnia 200929 sierpnia 2009Japonia HakubaJaponia Shōhei Tochimoto
830 sierpnia 200930 sierpnia 2009Japonia HakubaJaponia Shōhei Tochimoto
92 października 20093 października 2009Niemcy KlingenthalNorwegia Johan Remen Evensen

Man of the Day

NrDataMiejsceZawodnik
19 sierpnia 2009Niemcy HinterzartenRosja Dienis Korniłow
212 sierpnia 2009Włochy PragelatoFrancja Emmanuel Chedal
314 sierpnia 2009Francja CourchevelNorwegia Tom Hilde
416 sierpnia 2009Szwajcaria EinsiedelnNorwegia Bjørn Einar Romøren
522 sierpnia 2009Polska ZakopaneAustria Gregor Schlierenzauer
623 sierpnia 2009Polska ZakopaneNorwegia Johan Remen Evensen
729 sierpnia 2009Japonia HakubaJaponia Kazuyoshi Funaki
830 sierpnia 2009Japonia HakubaPolska Rafał Śliż
93 października 2009Niemcy KlingenthalFrancja Emmanuel Chedal

Statystyki

  • Najwięcej konkursów wygrał Simon Ammann. Szwajcar triumfował trzykrotnie (z rzędu).
  • W konkursach LGP 2009 triumfowało 6 zawodników:
  1. Szwajcaria Simon Ammann – 3 wygrane
  2. Austria Gregor Schlierenzauer – 2
  3. Norwegia Bjørn Einar Romøren – 1
  4. Norwegia Anders Jacobsen – 1
  5. Japonia Noriaki Kasai – 1
  6. Słowenia Robert Kranjec – 1
  • Podczas LGP dwóch zawodników zwyciężyło po raz pierwszy w karierze w zawodach LGP. Są to:
  1. Norwegia Anders Jacobsen
  2. Japonia Noriaki Kasai
  • Najczęściej na podium konkursu w LGP 2009 stawał Simon Ammann – 5 razy.
  • Łącznie na podium zawodów stało 17 zawodników z 9 krajów. Są to:
    •  Norwegia (3 zawodników, łącznie 5 razy: Jacobsen – 2 (1-1-0), Evensen – 2 (0-1-1) i Romøren – 1 (1-0-0))
    •  Japonia (3 zawodników, łącznie 4 razy: Itō – 2 (0-2-0), Kasai – 1 (1-0-0) i Yumoto – 1 (0-1-0))
    •  Szwajcaria (1 zawodnik, łącznie 5 razy: Ammann – 5 (3-0-2))
    •  Austria (1 zawodnik, łącznie 3 razy: Schlierenzauer – 3 (2-1-0))
    •  Słowenia (1 zawodnik, łącznie 3 razy: Kranjec – 3 (1-1-1))
    •  Polska (1 zawodnik, łącznie 3 razy: Małysz – 3 (0-2-1))
    •  Rosja (1 zawodnik, 1 raz: Korniłow – 1 (0-0-1))
    •  Francja (1 zawodnik, 1 raz: Chedal – 1 (0-0-1))
    •  Czechy (1 zawodnik, 1 raz: Koudelka – 1 (0-0-1))
    •  Finlandia (1 zawodnik, 1 raz: Olli – 1 (0-0-1))
  • W klasyfikacji LGP 2009 sklasyfikowano 79 zawodników z 16 państw (Austria Czechy Finlandia Francja Japonia Kazachstan Korea Południowa Niemcy Norwegia Polska Rosja Słowacja Słowenia Stany Zjednoczone Szwajcaria Włochy).
  • Gregor Schlierenzauer wyrównał rekord wygranych (10) Adama Małysza i Masahiko Harady w konkursach LGP.
  • Dwóch zawodników wystartowało we wszystkich konkursach, byli to: Czechy Lukáš Hlava i Słowenia Robert Kranjec.
  • 1 zawodnik punktował we wszystkich konkursach. Był to Słowenia Robert Kranjec.
  • Od pierwszego do ostatniego konkursu liderem cyklu był Simon Ammann.
  • Reprezentacje, dla której punkty zdobywała największa ilość zawodników to  Austria (11: Schlierenzauer, L.Müller, Zauner, Fettner, Loitzl, M.Hayböck, Koch, Morgenstern, Kofler, Eggenhofer, Unterberger)
    oraz  Polska (11: Małysz, Ł. Rutkowski, Stoch, Śliż, K. Miętus, Hula, Bachleda, M. Kot, Kubacki, J. Kot, G. Miętus)
  • Drugie miejsce najczęściej zdobywał Polska Adam Małysz i Japonia Daiki Itō (2 razy), natomiast trzecie – Szwajcaria Simon Ammann (2 razy)
  • Kazachstan Iwan Karaułow i Kanada Mackenzie Boyd-Clowes sześciokrotnie nie przebrnęli kwalifikacji.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Gold medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A gold medal
Silver medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A silver medal
Bronze medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A bronze medal
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Civil Ensign of Switzerland.svg
Flag of Switzerland at sea
Flag of Japan (bordered).svg
Flag of Japan (bordered, unrounded corners)