Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2010

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2010
20092011
Dyscyplinaskoki narciarskie
OrganizatorFIS
Szczegóły turnieju
Pierwsze zawody7 sierpnia 2010
Niemcy Hinterzarten
Zamknięcie (finał)3 października 2010
Niemcy Klingenthal
I miejsce I miejsceDaiki Itō
 Japonia
II miejsce II miejsceKamil Stoch
 Polska
III miejsce III miejsceAdam Małysz
 Polska

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2010 – 17. edycja LGP. Rozpoczęła się 7 sierpnia 2010 roku w Hinterzarten, a zakończyła 3 października 2010 w Klingenthal. Cykl składał się z 9 konkursów indywidualnych oraz jednego drużynowego. Po raz pierwszy w historii zawody te odbyły się w Wiśle. Po raz pierwszy od początku rozgrywania w ramach Letniego Grand Prix Turnieju Czterech Narodów nie został rozegrany konkurs we Włoszech, w związku z czym do klasyfikacji Turnieju zostały zaliczone wyniki jedynie z trzech konkursów.

Zwycięzcy

Kalendarz i wyniki

LpDataMiejscowośćSkoczniaHSUwagi1. miejsce2. miejsce3. miejsce
1.7 sierpnia 2010Niemcy HinterzartenAdlerschanzeHS108druż. Polska[1] Norwegia[2] Niemcy[3]
2.8 sierpnia 2010Niemcy HinterzartenAdlerschanzeHS108TCNPolska Adam MałyszAustria Thomas MorgensternFinlandia Kalle Keituri
3.13 sierpnia 2010Francja CourchevelTremplin Le PrazHS132TCNJaponia Daiki ItōAustria Thomas Morgenstern
Austria David Zauner
-
4.15 sierpnia 2010Szwajcaria EinsiedelnAndreas Küttel-SchanzeHS117TCNJaponia Daiki ItōPolska Adam MałyszPolska Maciej Kot
Turniej Narodów – klasyfikacja końcowaPolska Adam MałyszAustria Thomas MorgensternJaponia Daiki Itō
5.20 sierpnia 2010Polska Wisłaim. Adama MałyszaHS134nocnyPolska Adam MałyszPolska Kamil StochJaponia Daiki Itō
6.21 sierpnia 2010Polska Wisłaim. Adama MałyszaHS134-Polska Kamil StochJaponia Daiki ItōNorwegia Tom Hilde
7.28 sierpnia 2010Japonia HakubaOlimpijskaHS131nocnyJaponia Daiki ItōPolska Dawid KubackiPolska Kamil Stoch
8.29 sierpnia 2010Japonia HakubaOlimpijskaHS131nocnyPolska Kamil StochPolska Dawid KubackiJaponia Fumihisa Yumoto
9.1 października 2010Czechy LiberecJeštědHS134nocnyPolska Adam MałyszNorwegia Tom HildePolska Kamil Stoch
10.3 października 2010Niemcy KlingenthalVogtland ArenaHS140-Polska Kamil StochAustria Thomas MorgensternAustria Gregor Schlierenzauer

Statystyki indywidualne

ZawodnikHinterzarten 08.08Courchevel 13.08Einsiedeln 15.08Wisła 20.08Wisła 21.08Hakuba 28.08Hakuba 29.08Liberec 01.10Klingenthal 03.10
 Austria
Thomas Diethart-----353644-
Markus Eggenhofer-----4226--
Michael Hayböck-------q-
Martin Koch---2821----
Andreas Kofler---3223---16
Wolfgang Loitzl---1213---10
Thomas Morgenstern221465--62
Lukas Müller302823----q-
Gregor Schlierenzauer---88---3
Andreas Strolz282918--233148-
David Unterberger2025qq38----
David Zauner262161516---5
 Bułgaria
Władimir Zografski175------29
 Czechy
Antonín Hájek---3141--46-
Lukáš Hlava202318--13182332
Jakub Janda---1816--19-
Roman Koudelkaq4045----3419
Čestmír Kožíšek-------q-
Jan Matura4018134527261427q
Jiří Mazoch-------q-
Borek Sedlák4519281018593141
Ondřej Vaculík-------40-
 Finlandia
Janne Ahonen34--------
Matti Hautamäki27747----298
Kalle Keituri31251610--1747
Kai Kovaljeff--384220----
Ville Larinto-q-2522--3520
Olli Muotkaq4330473936232825
Harri Olli3227511111083726
Juha-Matti Ruuskanen-----3225--
 Francja
Emmanuel Chedalq249----2421
Ronan Lamy Chappuis-q-------
Alexandre Mabboux-q-------
Nicolas Mayer-q-----49q
Vincent Descombes Sevoieq2134----1314
 Japonia
Kazuyoshi Funaki353826483622---
Akira Higashi-----21---
Shūsaku Hosoyama-----26---
Daiki Itō6113214--
Noriaki Kasai2348354444----
Yoshihiko Osanai-----18---
Yukio Sakano-----43---
Kento Sakuyama-----40---
Taku Takeuchi417202219710--
Shōhei Tochimoto12202517995--
Kazuya Yoshioka-----16173645
Yūta Watase-----17151833
Fumihisa Yumoto134424233163--
 Kazachstan
Iwan Karaułowq--------
Nikołaj Karpienko3926314642--4524
Aleksiej Korolowq--------
Jewgienij Lowkin-----3737--
Konstantin Sokolenko--------q
Radik Żaparow19qqq40302747-
 Korea Południowa
Choi Heung-chul383312--1221--
Choi Seouq--------
Kang Chil-kuq--------
Kim Hyun-ki41q49--1929--
 Niemcy
Pascal Bodmer-13q2636---30
Tobias Bogner--------q
Richard Freitag---3934--qq
Severin Freund91610--4759
Stephan Hocke-----3428--
Maximilian Mechler-----4132106
Julian Musiol--------36
Michael Neumayer241011-----17
Danny Queck---4347--42q
Martin Schmittq-39-----39
Felix Schoft---q48--2123
Georg Späth4330q--3934--
Michael Uhrmann5--1415---27
Andreas Wank4737272428--q46
 Norwegia
Anders Bardal-42323350--3912
Johan Remen Evensen33q35----44
Tom Hilde169443--240
Anders Jacobsen18q-------
Bjørn Einar Romøren1450q196--837
Atle Pedersen Rønsen---q29----
Andreas Stjernenq-37----3038
Rune Veltaqq-----327
 Polska
Marcin Bachleda---13-----
Tomasz Byrt---dsq[4]-----
Stefan Hula1122157431512--
Maciej Kot1034333-1413--
Dawid Kubacki61175622dsq28
Adam Małysz14214--1dsq
Grzegorz Miętus---36-----
Krzysztof Miętus361448914----
Łukasz Rutkowski-------1435
Kamil Stoch---213131
Rafał Śliż---27-2061115
Piotr Żyła---49-----
 Rosja
Dmitrij Ipatowdsqq40372638333322
Pawieł Karielin256432133811713
Dienis Korniłow153117192511193731
Roman Trofimowq472235463122qq
 Słowacja
Tomáš Zmorayqq50q35--q42
 Słowenia
Jernej Damjanq4546----1648
Robert Hrgota---50452934--
Robert Kranjec37464329[5]12--20-
Mitja Mežnar44362840322520--
Primož Pikl29413338303316q34
Peter Prevc22154130[5]24--911
Jurij Tepeš3132214149243043q
Rok Zima-----28241249
 Szwajcaria
Simon Ammann688------
Pascal Egloffq-q------
Marco Grigoliq-q----2518
Andreas Küttel4849q----1542
Adrian Schuler--q------
 Ukraina
Wołodymyr Boszczuk46qqqq----
Witalij Szumbarećqqqqq----
 Włochy
Sebastian Colloredo4239q----22q
Diego Dellasega49qq----41q
Roberto Dellasegaq--------
Andrea Morassiq3442----2644
1-3     4-30     poniżej 30     dsq – dyskwalifikacja  - – nie wystartował

q – Zawodnik odpadł w kwalifikacjach      
dns – Zawodnik został zgłoszony do konkursu, lecz nie wystartował

Klasyfikacje

Klasyfikacja generalna LGP

MiejsceZawodnikWystępy[6]Punkty
1.Japonia Daiki Itō7530
2.Polska Kamil Stoch6500
3.Polska Adam Małysz7[7]480
4.Austria Thomas Morgenstern7383
5.Polska Dawid Kubacki9[7]348
6.Norwegia Tom Hilde7284
7.Niemcy Severin Freund7230
8.Finlandia Kalle Keituri7182
9.Austria David Zauner6176
10.Rosja Pawieł Karielin9168
11.Finlandia Harri Olli9160
12.Japonia Taku Takeuchi7158
13.Japonia Shōhei Tochimoto7156
14.Japonia Fumihisa Yumoto7135
15.Czechy Borek Sedlák9128
16.Polska Maciej Kot6124
16.Austria Gregor Schlierenzauer3124
18.Polska Stefan Hula7123
19.Szwajcaria Simon Ammann3104
20.Norwegia Bjørn Einar Romøren6102
21.Norwegia Johan Remen Evensen5100
22.Polska Rafał Śliż595
23.Słowenia Peter Prevc786
24.Rosja Dienis Korniłow984
25.Niemcy Michael Uhrmann483
26.Finlandia Matti Hautamäki474
27.Czechy Lukáš Hlava773
28.Niemcy Michael Neumayer471
29.Austria Wolfgang Loitzl368
30.Niemcy Maximilian Mechler466
31.Polska Krzysztof Miętus565
32.Czechy Jan Matura864
33.Bułgaria Władimir Zografski361
34.Korea Południowa Choi Heung-chul554
35.Francja Emmanuel Chedal453
36.Francja Vincent Descombes Sevoie448
37.Japonia Yūta Watase443
38.Czechy Jakub Janda340
39.Norwegia Rune Velta236
40.Słowenia Robert Kranjec635
41.Słowenia Rok Zima432
42.Japonia Kazuya Yoshioka429
43.Niemcy Pascal Bodmer426
43.Austria Andreas Strolz626
43.Finlandia Ville Larinto426
46.Austria Andreas Kofler323
47.Norwegia Anders Bardal622
48.Polska Marcin Bachleda120
48.Słowenia Mitja Mežnar720
50.Szwajcaria Marco Grigoli219
51.Polska Łukasz Rutkowski218
51.Słowenia Primož Pikl818
51.Niemcy Felix Schoft318
51.Słowenia Jurij Tepeš818
51.Rosja Roman Trofimow618
51.Finlandia Olli Muotka818
57.Kazachstan Radik Żaparow517
57.Austria David Unterberger317
59.Szwajcaria Andreas Küttel416
60.Słowenia Jernej Damjan415
61.Korea Południowa Kim Hyun-ki414
61.Japonia Kazuyoshi Funaki614
61.Rosja Dmitrij Ipatow8[7]14
61.Niemcy Andreas Wank614
65.Japonia Yoshihiko Osanai113
65.Norwegia Anders Jacobsen113
65.Austria Martin Koch213
68.Czechy Roman Koudelka412
68.Austria Lukas Müller312
68.Kazachstan Nikołaj Karpienko712
71.Finlandia Kai Kovaljeff311
72.Japonia Akira Higashi110
73.Włochy Sebastian Colloredo39
74.Japonia Noriaki Kasai58
75.Finlandia Juha-Matti Ruuskanen26
76.Japonia Shūsaku Hosoyama15
76.Austria Markus Eggenhofer25
76.Włochy Andrea Morassi45
79.Niemcy Stephan Hocke23
80.Norwegia Atle Pedersen Rønsen12
80.Słowenia Robert Hrgota42
82.Norwegia Andreas Stjernen31
82.Niemcy Georg Späth41

Klasyfikacja generalna Turnieju Czterech Narodów

MiejsceZawodnikWystępyPunkty
1.Polska Adam Małysz3648,6
2.Austria Thomas Morgenstern3633,7
3.Japonia Daiki Itō3632,5
4.Finlandia Kalle Keituri3599,2
5.Szwajcaria Simon Ammann3592,8
6.Austria David Zauner3592,1
7.Norwegia Tom Hilde3589,3
8.Polska Dawid Kubacki3587,3
9.Japonia Taku Takeuchi3575,4
10.Niemcy Severin Freund3572,7
11.Niemcy Michael Neumayer3571,9
12.Polska Stefan Hula3558,3
13.Rosja Pawieł Karielin3557,4
14.Finlandia Matti Hautamäki3553,2
Japonia Shōhei Tochimoto3553,2
16.Słowenia Peter Prevc3545,0
17.Czechy Lukáš Hlava3544,8
18.Austria Andreas Strolz3523,7
19.Austria Lukas Müller3512,6
20.Bułgaria Władimir Zografski2465,0
21.Polska Maciej Kot3456,1
22.Rosja Dienis Korniłow3444,1
23.Czechy Jan Matura3432,7
24.Japonia Fumihisa Yumoto3432,5
25.Finlandia Harri Olli3425,3
26.Austria David Unterberger2422,5
27.Polska Krzysztof Miętus3419,7
28.Czechy Borek Sedlák3419,5
29.Słowenia Primož Pikl3410,8
30.Kazachstan Nikołaj Karpienko3409,5
31.Japonia Noriaki Kasai3401,1
32.Francja Emmanuel Chedal2323,9
33.Korea Południowa Choi Heung-chul3318,0
34.Słowenia Jurij Tepeš3316,9
35.Francja Vincent Descombes Sevoie2314,5
36.Japonia Kazuyoshi Funaki3307,4
37.Słowenia Mitja Mežnar3302,9
38.Niemcy Andreas Wank3293,5
39.Słowenia Robert Kranjec3286,1
40.Norwegia Bjørn Einar Romøren2284,3
41.Niemcy Georg Späth2282,7
42.Niemcy Michael Uhrmann1238,8
43.Norwegia Anders Jacobsen1227,6
44.Kazachstan Radik Żaparow1226,3
45.Norwegia Johan Remen Evensen2219,4
46.Niemcy Pascal Bodmer1213,3
47.Norwegia Anders Bardal2197,1
48.Włochy Andrea Morassi2196,9
49.Finlandia Olli Muotka2196,1
50.Korea Południowa Kim Hyun-ki2193,9
51.Czechy Roman Koudelka2189,9
52.Rosja Roman Trofimow2188,3
53.Włochy Sebastian Colloredo2187,0
54.Słowenia Jernej Damjan2179,2
55.Szwajcaria Andreas Küttel2148,8
56.Norwegia Andreas Stjernen1112,1
57.Finlandia Kai Kovaljeff1111,9
58.Niemcy Martin Schmitt1108,9
59.Rosja Dmitrij Ipatow2108,3
60.Finlandia Janne Ahonen1106,4
61.Ukraina Wołodymyr Boszczuk197,7
62.Włochy Diego Dellasega172,1
63.Słowacja Tomáš Zmoray162,4

Drużynowa klasyfikacja generalna

MiejsceKrajWystępyPunkty
1. Polska102173
2. Japonia101351
3. Austria10997
4. Norwegia8910
5. Niemcy10812
6. Finlandia10677
7. Czechy10417
8. Rosja10334
9. Słowenia10226
10. Szwajcaria5139
11. Francja4101
12. Korea Południowa568
13. Bułgaria361
14. Kazachstan1029
15. Włochy514
16. Słowacja30
16. Ukraina20

Zwycięzcy kwalifikacji do zawodów

NrData kwalifikacjiData konkursuMiejsceZawodnik
1.6 sierpnia 20108 sierpnia 2010Niemcy HinterzartenPolska Dawid Kubacki
2.12 sierpnia 201013 sierpnia 2010Francja CourchevelAustria David Zauner
3.15 sierpnia 2010[8]15 sierpnia 2010Szwajcaria EinsiedelnPolska Maciej Kot
4.19 sierpnia 201020 sierpnia 2010Polska WisłaPolska Kamil Stoch
5.21 sierpnia 201021 sierpnia 2010Polska WisłaSłowenia Robert Kranjec
6.27 sierpnia 2010[9]28 sierpnia 2010Japonia HakubaCzechy Borek Sedlák
7.29 sierpnia 201029 sierpnia 2010Japonia HakubaJaponia Fumihisa Yumoto
8.30 września 20101 października 2010Czechy LiberecSłowenia Robert Kranjec
9.2 października 20103 października 2010Niemcy KlingenthalAustria Gregor Schlierenzauer

Man of the Day

NrDataMiejsceZawodnik
1.8 sierpnia 2010Niemcy HinterzartenFinlandia Kalle Keituri
2.13 sierpnia 2010Francja CourchevelAustria David Zauner
3.15 sierpnia 2010Szwajcaria EinsiedelnPolska Maciej Kot
4.20 sierpnia 2010Polska WisłaPolska Kamil Stoch
5.21 sierpnia 2010Polska WisłaNorwegia Bjørn Einar Romøren
6.28 sierpnia 2010Japonia HakubaCzechy Borek Sedlák
7.29 sierpnia 2010Japonia HakubaJaponia Fumihisa Yumoto
8.1 października 2010Czechy LiberecNorwegia Johan Remen Evensen
9.3 października 2010Niemcy KlingenthalAustria Gregor Schlierenzauer

Kwoty startowe

Na podstawie Światowej Listy Rankingowej (WRL) wyznaczono następujące kwoty startowe dla poszczególnych krajów na LGP 2010. Kwota wyznaczała maksymalną liczbę reprezentantów, którą dany kraj miał prawo wystawić w zawodach (nie dotyczy konkursów, których dany kraj jest gospodarzem). Państwa, których nie podano w poniższej tabeli mogły wystawiać do każdego konkursu co najwyżej dwóch skoczków.

ReprezentacjaKwota
 Austria
7
 Norwegia
6
 Słowenia
6
 Niemcy
6
 Japonia
6
 Polska
5
 Finlandia
5
 Rosja
4
 Szwajcaria
4
 Czechy
4
 Włochy
3
 Francja
3

Statystyki

  • W konkursach LGP 2010 triumfowało 3 zawodników:
  1. Japonia Daiki Itō – 3 wygrane
  2. Polska Adam Małysz – 3
  3. Polska Kamil Stoch – 3
  • Podczas LGP 2010 Daiki Itō zwyciężył po raz pierwszy w karierze w zawodach LGP.
  • Pięciu skoczków po raz pierwszy w karierze stanęło na podium konkursu LGP:
  1. Norwegia Tom Hilde
  2. Finlandia Kalle Keituri
  3. Polska Maciej Kot
  4. Polska Dawid Kubacki
  5. Austria David Zauner
  • Najczęściej na podium konkursu w LGP 2010 stawał Kamil Stoch – 6 razy. Łącznie na podium stało 11 zawodników z 5 krajów.
Poz.Kraj1. miejsca2. miejsca3. miejscaRazem
1. Polska64313
2. Japonia3126
3. Austria0415
4. Norwegia0112
5. Finlandia0011


  • W klasyfikacji LGP 2010 sklasyfikowano 83 zawodników z 15 państw. Najwięcej z nich (jedenastu) reprezentuje Japonię.
  1.  Japonia – 11
  2.  Austria – 10
  3.  Niemcy – 9
  4.  Polska – 9
  5.  Słowenia – 8
  6.  Norwegia – 8
  7.  Finlandia – 7
  8.  Czechy – 5
  9.  Rosja – 4
  10.  Szwajcaria – 3
  11.  Francja – 2
  12.  Kazachstan – 2
  13.  Korea Południowa – 2
  14.  Włochy – 2
  15.  Bułgaria – 1
  • Żaden z zawodników ze Słowacji i Ukrainy nie zakwalifikował się do drugiej serii zawodów.
  • Adam Małysz umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji zwycięstw w konkursach LGP oraz miejsc na podium. Po sezonie 2010 Polak miał na swoim koncie 13 zwycięstw i 28 miejsc w pierwszej trójce zawodów.
  • Siedmiu zawodników wystartowało we wszystkich konkursach, lecz żaden z nich nie punktował we wszystkich zawodach.
  1. Rosja Pawieł Karielin
  2. Rosja Dienis Korniłow
  3. Polska Dawid Kubacki (w jednym z konkursów został zdyskwalifikowany)
  4. Finlandia Harri Olli
  5. Czechy Borek Sedlák
  • Liderzy LGP 2010 w poszczególnych konkursach:
Lp.MiejsceLider
1.Hinterzarten
2.CourchevelAdam Małysz
3.EinsiedelnThomas Morgenstern
4.WisłaDaiki Itō
5.WisłaAdam Małysz
6.HakubaDaiki Itō
Adam Małysz[10]
7.HakubaDaiki Itō
8.LiberecDaiki Itō[11]
9.KlingenthalDaiki Itō[11]

Przypisy

  1. W składzie: Maciej Kot, Krzysztof Miętus, Dawid Kubacki, Adam Małysz
  2. W składzie: Bjørn Einar Romøren, Johan Remen Evensen, Anders Jacobsen, Tom Hilde
  3. W składzie: Michael Neumayer, Andreas Wank, Severin Freund, Michael Uhrmann
  4. Zdyskwalifikowany w kwalifikacjach
  5. a b Zdyskwalifikowany w 2 serii
  6. Liczba występów w konkursach głównych
  7. a b c W tym jedna dyskwalifikacja
  8. Kwalifikacje były zaplanowane na 14 sierpnia, lecz z powodu złych warunków atmosferycznych zostały przeniesione. Maciej Mikołajczyk: Skoki Narciarskie: LGP: Kwalifikacje w Einsiedeln przełożone na jutro!. skijumping.pl, 2010-08-14. [dostęp 2010-08-15].
  9. Ponieważ do kwalifikacji przystąpiło 43 zawodników, wszyscy wystartowali w konkursie głównym.
  10. Nie startował w Hakubie.
  11. a b Nie startował Libercu i Klingenthal.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Gold medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A gold medal
Silver medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A silver medal
Bronze medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A bronze medal
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of Japan (bordered).svg
Flag of Japan (bordered, unrounded corners)
Civil Ensign of Switzerland.svg
Flag of Switzerland at sea
Ito Daiki.jpg
Autor: Alexander Nilssen, Licencja: CC BY-SA 2.0
Daiki Ito at World Cup in Holmenkollen, Norway