Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2011

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2011
20102012
Dyscyplinaskoki narciarskie
OrganizatorFIS
Szczegóły turnieju
Pierwsze zawody17 lipca 2011
Wisła
Zamknięcie (finał)3 października 2011
Klingenthal
Liczba zawodników135
I miejsce I miejsceThomas Morgenstern
 Austria
II miejsce II miejsceKamil Stoch
 Polska
III miejsce III miejsceTom Hilde
 Norwegia

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2011 – 18. edycja LGP. Rozpoczęła się 17 lipca 2011 roku w Wiśle, a zakończyła 3 października 2011 w Klingenthal. Cykl składał się z 10 konkursów indywidualnych oraz dwóch drużynowych. W ramach cyklu został rozegrany Lotos Poland Tour[1]

Liderzy

Kalendarz i wyniki

LpDataMiejscowośćSkoczniaHSUwagi1. miejsce2. miejsce3. miejsce
1.17 lipca 2011Polska Wisłaim. Adama MałyszaHS134LPTAustria Thomas MorgensternRosja Pawieł KarielinAustria Gregor Schlierenzauer
2.20 lipca 2011Polska SzczyrkSkaliteHS106LPTAustria Thomas MorgensternAustria Gregor SchlierenzauerPolska Kamil Stoch
3.22 lipca 2011Polska ZakopaneWielka KrokiewHS134nocny, druż. Austria
1. Wolfgang Loitzl
2. Martin Koch
3. Gregor Schlierenzauer
4. Thomas Morgenstern
 Niemcy
1. Martin Schmitt
2. Stephan Hocke
3. Richard Freitag
4. Severin Freund
 Rosja
1. Dienis Korniłow
2. Dmitrij Ipatow
3. Ilja Roslakow
4. Pawieł Karielin
4.23 lipca 2011Polska ZakopaneWielka KrokiewHS134LPTAustria Thomas MorgensternAustria Gregor SchlierenzauerPolska Kamil Stoch
Lotos Poland Tour – klasyfikacja końcowaAustria Thomas MorgensternAustria Gregor SchlierenzauerPolska Kamil Stoch
5.6 sierpnia 2011Niemcy HinterzartenAdlerschanzeHS108druż. Austria
1. Andreas Kofler
2. Michael Hayböck
3. Manuel Fettner
4. Thomas Morgenstern
 Polska
1. Maciej Kot
2. Piotr Żyła
3. Dawid Kubacki
4. Kamil Stoch
 Norwegia
1. Rune Velta
2. Kenneth Gangnes
3. Johan Remen Evensen
4. Tom Hilde
6.7 sierpnia 2011Niemcy HinterzartenAdlerschanzeHS108-Austria Thomas MorgensternPolska Kamil StochNiemcy Richard Freitag
7.12 sierpnia 2011Francja CourchevelTremplin Le PrazHS132-Austria Thomas MorgensternNiemcy Richard FreitagPolska Kamil Stoch
8.14 sierpnia 2011Szwajcaria EinsiedelnAndreas Küttel-SchanzeHS117-Polska Kamil StochAustria Thomas MorgensternNorwegia Rune Velta
9.26 sierpnia 2011Japonia HakubaOlimpijskaHS131nocnyNorwegia Tom HildePolska Piotr ŻyłaJaponia Taku Takeuchi
10.27 sierpnia 2011Japonia HakubaOlimpijskaHS131nocnyNorwegia Tom HildePolska Piotr ŻyłaJaponia Taku Takeuchi
11.30 sierpnia 2011Kazachstan AłmatyGorney GigantHS140nocnySłowenia Jurij TepešSłowenia Jure ŠinkovecNorwegia Anders Fannemel
12.1 października 2011Austria HinzenbachAigner-SchanzeHS94-Austria Gregor SchlierenzauerJaponia Daiki ItōCzechy Roman Koudelka
13.3 października 2011Niemcy KlingenthalVogtland ArenaHS140-Polska Kamil StochAustria Gregor SchlierenzauerCzechy Roman Koudelka

Statystyki indywidualne

ZawodnikWisła 17.07Szczyrk 20.07Zakopane 23.07Hinterzarten 07.08Courchevel 12.08Einsiedeln 14.08Hakuba 26.08Hakuba 27.08Ałmaty 30.08Hinzenbach 01.10Klingenthal 03.10
 Austria
Markus EggenhoferQ
Manuel Fettner1711877
Michael Hayböck11371721122458
Martin Koch1621345
Andreas KoflerQ
Stefan Kraft29
Wolfgang Loitzl19159179
Thomas Morgenstern1111126
Johannes ObermayrQ
Manuel Poppinger46
Gregor Schlierenzauer32212
Andreas Strolz464111Q
Thomas ThurnbichlerQ
David Unterberger48
 Bułgaria
Władimir Zografski37551610484dsq211
 Czechy
Martin Cikl2522333630242722
Lukáš Hlava14191311814
Jakub Janda254011112339
Roman Koudelka633
Jan Matura41162120Q
Borek Sedlák32333443Q212624114743
Vojtěch ŠtursaQQ
Ondřej Vaculík2124372810282629
 Estonia
Kaarel Nurmsalu362928Q39
Siim-Tanel SammelselgQQ
 Finlandia
Janne Happonen20
Matti Hautamäki5015
Kalle Keituri313536384437
Anssi Koivuranta47313735281825
Kai KovaljeffQQ3932
Jarkko Määttä412645Q32QQ
Olli MuotkaQ4448Q44Q34
Sami NiemiQDNS
Juha-Matti RuuskanenQ49Q2123
Kimmo YliriestoQQ
 Francja
Emmanuel Chedal44261737Q
Vincent Descombes Sevoie282915322823Q
Ronan Lamy ChappuisQ
Alexandre MabbouxQ49Q
Nicolas Mayer46Q3333
David ViryQ
 Japonia
Akira Higashi22
Daiki Itō612212
Noriaki Kasai39434150153320
Junshirō Kobayashidsq210163248Q8109
Kento Sakuyama2543Q
Reruhi Shimizu3650
Tarō Takayanagi3037
Taku Takeuchi65141464633
Shōhei Tochimoto3439473933Q121813Q
Hiroki Yamada34
Fumihisa Yumoto101627261442111733Q
 Kanada
Mackenzie Boyd-Clowes4513471619Q
Eric Mitchell4035
 Kazachstan
Iwan Karaułow31
Nikołaj Karpienko374535
Aleksiej Korolow42414427432528Q
Jewgienij LowkinQQQ30Q432635Q
Konstantin SokolenkoQ38
Asan Tachtachunow39
Radik Żaparow34
 Korea Południowa
Choi Heung-chul30
Choi Yong-jikQ45Q
Kim Hyun-ki4647
 Niemcy
Pascal Bodmer44484029QQQ
Felix Brodauf29
Markus Eisenbichler19
Richard Freitag89632113141
Severin Freund4881946
Stephan Hocke20143925201944Q
Maximilian Mechler402719224041928
Michael Neumayer1082118
Martin Schmitt2817223127
Felix Schoft342140
Georg Späth32
Andreas Wank15979141338
Daniel Wenig27
David Winkler1816
 Norwegia
Anders Bardal1736292733
Johan Remen Evensen132021717361916364148
Anders Fannemel74342
Kenneth Gangnes344926
Tom Hilde5712443811102226
Ole Marius IngvaldsenQ1Qdsq230
Bjørn Einar Romøren361637
Andreas StjernenQ1328363935372230
Rune Velta474920Q34020
 Polska
Tomasz Byrt15118
Stefan Hula2246
Bartłomiej Kłusek242526
Maciej Kot1212488141013
Dawid Kubacki173215183440Q45
Grzegorz Miętus29
Krzysztof Miętus1529742315013615
Łukasz RutkowskiQ
Kamil Stoch933231151
Rafał Śliż3834Q4Q31
Jan Ziobro36312414
Aleksander Zniszczołdsq2Q12517
Piotr Żyła46132420225264
 Rosja
Dmitrij IpatowQ39272638
Anton Kaliniczenko1224
Pawieł Karielin211105382318136
Dienis Korniłow30422423518451719
Ilja Roslakow453030229272020
Roman TrofimowQQQ383424dsq2Q
Dmitrij Wasiljew46
 Słowacja
Tomáš ZmorayQ34Q493245Q
 Słowenia
Jernej Damjan2422
Robert Hrgota44
Dejan Judež48384248252916973036
Matic KramaršičQ
Robert Kranjec7418107549
Mitja Mežnar4328323330Q22211234
Tomaž NagličQ293123
Primož PiklQ
Peter Prevc2723229182434
Matjaž Pungertar353016
Jure Šinkovec2318432421491315219
Jurij Tepeš354525321657142
 Stany Zjednoczone
Nicholas AlexanderQ42Q
Nicholas FairallQ
Peter FrenetteQQQ
Anders JohnsonQ
 Szwajcaria
Simon Ammann6
Gregor DeschwandenQ39Q
Pascal EgloffQ
Marco GrigoliQ47
Adrian SchulerQ
 Ukraina
Witalij SzumbarećQQ1Q33
 Włochy
Davide Bresadola3123
Sebastian Colloredo20Q191311
Diego DellasegaQ3137Q
Roberto DellasegaQ
Andrea Morassi46139
1-3     4-30     poniżej 30     dsq – dyskwalifikacja  - – nie wystartował

Q – Zawodnik odpadł w kwalifikacjach
dns – Zawodnik został zgłoszony do konkursu, lecz nie wystartował

1 Dyskwalifikacja w kwalifikacjach
2 Zdyskwalifikowany z powodu niezgodnego z regulaminem kombinezonu

Konkursy drużynowe i mieszane

ZawodnikZakopane 22.07Hinterzarten 06.08
 Austria
11
Manuel Fettner+
Michael Hayböck+
Martin Koch+
Andreas Kofler+
Wolfgang Loitzl+
Thomas Morgenstern++
Gregor Schlierenzauer+
 Czechy
45
Martin Cikl+
Lukáš Hlava++
Jakub Janda++
Roman Koudelka+
Jan Matura+
Ondřej Vaculík+
 Finlandia
9
Kalle Keituri+
Anssi Koivuranta+
Jarkko Määttä+
Olli Muotka+
 Japonia
87
Noriaki Kasai+
Junshirō Kobayashi+
Taku Takeuchi++
Shōhei Tochimoto++
Fumihisa Yumoto++
 Kazachstan
10
Nikołaj Karpienko+
Aleksiej Korolow+
Jewgienij Lowkin+
Konstantin Sokolenko+
 Niemcy
24
Richard Freitag++
Severin Freund++
Stephan Hocke+
Maximilian Mechler+
Martin Schmitt+
Andreas Wank+
 Norwegia
73
Anders Bardal+
Johan Remen Evensen++
Kenneth Gangnes+
Tom Hilde++
Rune Velta++
 Polska
62
Maciej Kot++
Dawid Kubacki++
Krzysztof Miętus+
Kamil Stoch++
Piotr Żyła+
 Rosja
36
Dmitrij Ipatow++
Pawieł Karielin++
Dienis Korniłow++
Ilja Roslakow++
 Słowenia
59
Dejan Judež+
Robert Kranjec++
Peter Prevc++
Jure Šinkovec++
Jurij Tepeš+
 Stany Zjednoczone
8
Nicholas Alexander+
Nicholas Fairall+
Peter Frenette+
Anders Johnson+
 Włochy
10
Davide Bresadola+
Sebastian Colloredo+
Diego Dellasega+
Andrea Morassi+

Klasyfikacje

Klasyfikacja generalna Letniego Grand Prix[2]

Klasyfikacja końcowa

MiejsceZawodnikWystępyPunktyStrata do lidera
1.Austria Thomas Morgenstern7620-0
2.Polska Kamil Stoch8505-115
3.Norwegia Tom Hilde11443-177
4.Austria Gregor Schlierenzauer5400-220
5.Polska Piotr Żyła9298-322
6.Japonia Taku Takeuchi8281-339
7.Niemcy Richard Freitag8265-355
8.Rosja Pawieł Karielin9256-364
9.Polska Maciej Kot8222-398
10.Niemcy Severin Freund6216-404
11.Słowenia Robert Kranjec7206-414
12.Bułgaria Władimir Zografski8205-415
13.Słowenia Jurij Tepeš9202-418
14.Rosja Dienis Korniłow10175-445
15.Słowenia Jure Šinkovec10166-454
16.Japonia Daiki Itō4164-456
17.Czechy Roman Koudelka3160-460
18.Austria Michael Hayböck8154-466
19.Niemcy Andreas Wank7148-472
20.Norwegia Anders Fannemel4146-474
21.Austria Manuel Fettner5142-478
22.Polska Krzysztof Miętus9130-490
23.Japonia Junshirō Kobayashi8128-492
24.Czechy Lukáš Hlava6124-496
25.Norwegia Johan Remen Evensen11118-502
26.Japonia Fumihisa Yumoto9106-512
27.Austria Wolfgang Loitzl4100-518
28.Słowenia Dejan Judež1188-530
29.Norwegia Rune Velta682-536
30.Niemcy Michael Neumayer481-537
31.Polska Tomasz Byrt372-548
32.Austria Martin Koch470-550
32.Słowenia Peter Prevc770-550
34.Włochy Sebastian Colloredo467-553
35.Rosja Ilja Roslakow866-554
36.Czechy Jakub Janda662-558
37.Niemcy Stephan Hocke758-562
38.Niemcy Maximilian Mechler757-563
39.Czechy Ondřej Vaculík856-564
40.Japonia Shōhei Tochimoto855-565
41.Polska Rafał Śliż450-570
42.Włochy Andrea Morassi349-571
43.Kanada Mackenzie Boyd-Clowes547-573
44.Czechy Borek Sedlák1046-574
45.Słowenia Mitja Mežnar945-575
46.Polska Dawid Kubacki743-577
47.Szwajcaria Simon Ammann140-580
48.Czechy Jan Matura436-584
48.Czechy Martin Cikl836-584
50.Norwegia Andreas Stjernen933-587
51.Francja Vincent Descombes Sevoie632-588
52.Niemcy Martin Schmitt530-590
53.Rosja Anton Kaliniczenko229-591
54.Niemcy David Winkler228-592
55.Japonia Noriaki Kasai727-593
56.Polska Jan Ziobro325-595
57.Austria Andreas Strolz324-596
58.Finlandia Anssi Koivuranta722-598
59.Polska Aleksander Zniszczoł220-600
59.Norwegia Anders Bardal520-600
61.Francja Emmanuel Chedal419-601
62.Finlandia Juha-Matti Ruuskanen318-602
62.Polska Bartłomiej Kłusek318-602
64.Finlandia Matti Hautamäki216-604
64.Słowenia Matjaž Pungertar316-604
64.Słowenia Jernej Damjan216-604
67.Norwegia Bjørn Einar Romøren315-605
68.Kazachstan Aleksiej Korolow713-607
69.Niemcy Markus Eisenbichler112-608
70.Finlandia Janne Happonen111-609
71.Niemcy Felix Schoft310-610
71.Słowenia Tomaž Naglič210-610
73.Polska Stefan Hula29-611
73.Japonia Akira Higashi19-611
75.Włochy Davide Bresadola28-612
75.Rosja Dmitrij Ipatow48-612
77.Rosja Roman Trofimow37-613
78.Japonia Kento Sakuyama26-614
78.Kazachstan Jewgienij Lowkin46-614
80.Norwegia Kenneth Gangnes35-615
80.Finlandia Jarkko Määttä45-615
80.Estonia Kaarel Nurmsalu45-615
83.Niemcy Daniel Wenig14-616
84.Polska Grzegorz Miętus12-618
84.Austria Stefan Kraft12-618
84.Niemcy Felix Brodauf12-618
84.Niemcy Pascal Bodmer42-618
88.Japonia Tarō Takayanagi11-619
88.Korea Południowa Choi Heung-chul11-619
88.Norwegia Ole Marius Ingvaldsen11-619

Klasyfikacja generalna Lotos Poland Tour[3]

Klasyfikacja końcowa

MiejsceZawodnikWystępyPunktyStrata do lidera
1.Austria Thomas Morgenstern3766,8-0
2.Austria Gregor Schlierenzauer3754,2-12,6
3.Polska Kamil Stoch3726,3-40,5
4.Niemcy Severin Freund3710,7-56,1
5.Niemcy Richard Freitag3706,0-60,8
6.Rosja Pawieł Karielin3701,3-65,5
7.Norwegia Tom Hilde3688,2-78,6
8.Słowenia Robert Kranjec3682,8-84,0
9.Polska Maciej Kot3682,3-84,5
9.Japonia Taku Takeuchi3682,3-84,5
11.Polska Krzysztof Miętus3648,4-118,4
12.Austria Wolfgang Loitzl3646,9-119,9
13.Czechy Lukáš Hlava3641,1-125,7
14.Japonia Fumihisa Yumoto3632,2-134,6
15.Norwegia Johan Remen Evensen3627,3-139,5
16.Polska Bartłomiej Kłusek3603,0-163,8
17.Niemcy Martin Schmitt3601,8-165,0
18.Słowenia Peter Prevc3595,3-171,5
19.Bułgaria Władimir Zografski3574,1-192,7
20.Austria Michael Hayböck3517,9-248,9
21.Niemcy Stephan Hocke3515,8-251,0
22.Czechy Jakub Janda3510,7-256,1
23.Polska Dawid Kubacki3510,3-256,5
24.Austria Martin Koch3509,1-257,7
25.Czechy Martin Cikl3503,3-263,5
26.Niemcy Maximilian Mechler3500,9-265,9
27.Czechy Ondřej Vaculík3500,7-266,1
28.Czechy Jure Šinkovec3499,9-266,9
29.Norwegia Anders Bardal3493,4-273,4
30.Rosja Dienis Korniłow3467,1-299,7
31.Rosja Ilja Roslakow3464,5-302,3
32.Japonia Junshirō Kobayashi2449,9-316,9
33.Norwegia Andreas Stjernen2428,4-338,4
34.Rosja Mitja Mežnar3386,0-380,8
35.Słowenia Jurij Tepeš3383,9-382,9
36.Finlandia Jarkko Määttä3381,4-385,4
37.Czechy Borek Sedlák3291,8-475,0
38.Finlandia Kalle Keituri3290,4-476,4
39.Polska Stefan Hula2280,0-486,8
40.Japonia Noriaki Kasai3273,0-493,8
41.Japonia Shōhei Tochimoto3270,3-496,5
42.Kazachstan Aleksiej Korolow3264,7-502,1
43.Finlandia Anssi Koivuranta3263,5-503,3
44.Niemcy Pascal Bodmer3258,8-508,0
45.Słowenia Dejan Judež3243,7-523,1
46.Włochy Sebastian Colloredo1209,9-556,9
47.Finlandia Olli Muotka2174,4-592,4
48.Norwegia Rune Velta2168,0-598,8
49.Polska Grzegorz Miętus1166,5-600,3
50.Włochy Davide Bresadola1103,5-663,3
51.Słowacja Tomáš Zmoray1103,3-663,5
52.Norwegia Bjørn Einar Romøren188,8-678,0
53.Włochy Andrea Morassi187,8-679,0
54.Polska Jan Ziobro186,6-680,2
55.Finlandia Juha-Matti Ruuskanen185,1-681,7
56.Polska Rafał Śliż181,9-684,9
57.Polska Piotr Żyła164,7-702,1

Drużynowa klasyfikacja generalna[4]

Klasyfikacja końcowa

MiejsceKrajWystępyPunktyStrata do lidera
1. Austria102312-0
2. Polska131894-418
3. Niemcy131513-799
4. Norwegia131263-1049
5. Słowenia131019-1293
6. Rosja131011-1301
7. Czechy13970-1342
8. Japonia13927-1385
9. Bułgaria8205-2107
10. Włochy7124-2188
11. Finlandia1172-2240
12. Francja751-2261
13. Stany Zjednoczone250-2262
14. Kanada747-2265
15. Szwajcaria340-2272
16. Kazachstan919-2293
17. Estonia55-2307
18. Korea Południowa31-2311

Zwycięzcy kwalifikacji do zawodów

NrDataMiejsceZawodnik
1.16 lipca 2011Polska WisłaCzechy Lukáš Hlava[5]
2.19 lipca 2011Polska SzczyrkPolska Maciej Kot[6]
3.21 lipca 2011Polska ZakopanePolska Krzysztof Miętus[7]
4.5 sierpnia 2011Niemcy HinterzartenNiemcy Andreas Wank[8]
5.11 sierpnia 2011Francja CourchevelNiemcy Andreas Wank[9]
6.13 sierpnia 2011Szwajcaria EinsiedelnAustria Michael Hayböck[10]
7.25 sierpnia 2011Japonia Hakubanie odbyły się
8.27 sierpnia 2011Japonia Hakubanie odbyły się
9.29 sierpnia 2011Kazachstan Ałmatynie odbyły się
10.30 września 2011Austria HinzenbachAustria Wolfgang Loitzl[11]
11.2 października 2011Niemcy KlingenthalCzechy Roman Koudelka[12]

Kwoty startowe

Na podstawie Światowej Listy Rankingowej (WRL) wyznaczono następujące kwoty startowe dla poszczególnych krajów na LGP 2011. Kwota wyznacza maksymalną liczbę reprezentantów, którą dany kraj ma prawo wystawić w zawodach (nie dotyczy konkursów, których dany kraj jest gospodarzem). Państwa, których nie podano w poniższej tabeli mogły wystawić do każdego konkursu co najwyżej dwóch skoczków.

ReprezentacjaKwota
 Austria
7
 Finlandia
6
 Niemcy
6
 Norwegia
6
 Polska
6
 Słowenia
6
 Czechy
5
 Japonia
5
 Rosja
4
 Bułgaria
3
 Francja
3
 Włochy
3
 Szwajcaria
3

Statystyki

  • W konkursach LGP 2011 triumfowało 5 zawodników:
  1. Austria Thomas Morgenstern – 5 wygranych (z rzędu)
  2. Norwegia Tom Hilde – 2
  3. Polska Kamil Stoch – 2
  4. Austria Gregor Schlierenzauer – 1
  5. Słowenia Jurij Tepeš – 1
  • Tom Hilde i Jurij Tepeš po raz pierwszy w karierze zwyciężali w zawodach LGP.
  • Siedmiu skoczków po raz pierwszy w karierze stanęło na podium konkursu LGP:
  1. Norwegia Anders Fannemel
  2. Niemcy Richard Freitag
  3. Słowenia Jure Šinkovec
  4. Japonia Taku Takeuchi
  5. Słowenia Jurij Tepeš
  6. Norwegia Rune Velta
  7. Polska Piotr Żyła
  • Najczęściej na podium konkursu w LGP 2011 stawali Thomas Morgenstern i Kamil Stoch – 6 razy. Łącznie na podium stało 14 zawodników z 8 krajów.
Poz.Kraj1. miejsca2. miejsca3. miejscaRazem
1. Austria64111
2. Polska2338
3. Norwegia2024
4. Japonia0123
5. Słowenia1102
6. Niemcy0112
7. Czechy0022
8. Rosja0101


  • W klasyfikacji LGP 2011 sklasyfikowano 90 zawodników z 17 państw. Najliczniejsza grupa (trzynastu) to reprezentanci Niemiec.
  1.  Niemcy – 13
  2.  Polska – 12
  3.  Japonia – 9
  4.  Słowenia – 9
  5.  Norwegia – 9
  6.  Austria – 8
  7.  Czechy – 7
  8.  Rosja – 6
  9.  Finlandia – 5
  10.  Włochy – 3
  11.  Francja – 2
  12.  Kazachstan – 2
  13.  Bułgaria – 1
  14.  Estonia – 1
  15.  Kanada – 1
  16.  Korea Południowa – 1
  17.  Szwajcaria – 1
  • Thomas Morgenstern został po raz trzeci w karierze zwycięzcą Letniego Grand Prix (jako drugi skoczek w historii po Adamie Małyszu).
  • Tom Hilde, Johan Remen Evensen i Dejan Judež wystąpili we wszystkich indywidualnych konkursach cyklu.
  • Liderem LGP we wszystkich konkursach był Austriak Thomas Morgenstern.
  • Gregor Schlierenzauer stawał na podium we wszystkich konkursach, w których wystartował.
  • Jewgienij Lowkin pięciokrotnie nie zakwalifikował się do konkursu głównego.
  • Reprezentacja Austrii triumfowała w obydwóch konkursach drużynowych w LGP 2011. Na podium stawały również reprezentacje Niemiec, Rosji, Polski i Norwegii.

Przypisy

  1. Robocza nazwa turnieju to Beta-Tour, w zorganizowanym konkursie wybrano nazwę „POL-ski Tour”, ale ostatecznie turniej nazywał się „Lotos Poland Tour”
    Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Znamy szczegółowy program LGP w Polsce. skijumping.pl, 2011-05-26. [dostęp 2011-11-12].
  2. Summer Grand Prix - Overall (ang.). fisskijumping.com, 2011-06-17. [dostęp 2011-06-23].
  3. Lotos Poland Tour 2011 (ang.). berkutschi.com, 2011-06-23. [dostęp 2011-06-23].
  4. Team Summer Grand Prix - Overall (ang.). fisskijumping.com, 2011-06-17. [dostęp 2011-06-23].
  5. 1st Grand Prix Competition, Wisła (POL) – Results Qualification (ang.). fis-ski.com, 2011-07-16. [dostęp 2011-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-25)].
  6. 2nd Grand Prix Competition, Szczyrk (POL) – Results Qualification (ang.). fis-ski.com, 2011-07-19. [dostęp 2011-07-19].
  7. 4th Grand Prix Competition, Zakopane (POL) – Results Qualification (ang.). fis-ski.com, 2011-07-21. [dostęp 2011-07-21].
  8. 6th Grand Prix Competition, Hinterzarten (GER) – Results Qualification (ang.). fis-ski.com, 2011-08-05. [dostęp 2011-08-05].
  9. 7th Grand Prix Competition, Courchevel (FRA) – Results Qualification (ang.). fis-ski.com, 2011-08-11. [dostęp 2011-08-11].
  10. 8th Grand Prix Competition, Einsiedeln (SUI) – Results Qualification (ang.). fis-ski.com, 2011-08-13. [dostęp 2011-08-13].
  11. 12th Grand Prix Competition, Hinzenbach (AUT) – Results Qualification (ang.). fis-ski.com, 2011-09-30. [dostęp 2011-09-30].
  12. 13th Grand Prix Competition, Klingenthal (GER) – Results Qualification (ang.). fis-ski.com, 2011-10-02. [dostęp 2011-10-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-05)].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Gold medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A gold medal
Silver medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A silver medal
Bronze medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A bronze medal
Civil Ensign of Switzerland.svg
Flag of Switzerland at sea
Flag of Japan (bordered).svg
Flag of Japan (bordered, unrounded corners)
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Thomas Morgenstern Nacht des Sports 2008 2.jpg
Autor: , Licencja: CC-BY-SA-3.0
Austrian ski jumper Thomas Morgenstern at the Galanacht des Sports (Gala-Night of Sports), where he was honoured als Austrian Sportspersonality of the year.