Leukada

Leukada
Ilustracja
(c) spheeris, CC BY 3.0

Wybrzeże wyspy z plażą Mylos koło wsi Ajos Nikitas
Kontynent

Europa

Państwo

 Grecja

Akwen

Morze Jońskie

Powierzchnia

356 km²

Populacja (2000)
• liczba ludności
• gęstość


20 000
66 os./km²

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Leukada”
Ziemia38°43′00,01″N 20°39′00,00″E/38,716670 20,650000

Leukada (starogr. Λευκάς, nowogr. Λευκάδα), także Leukas, Lefkada, Lefkas, daw. wł. Santa Maura – wyspa na Morzu Jońskim u zachodnich wybrzeży Grecji, wchodząca w skład archipelagu Wysp Jońskich.

Należy do administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Wyspy Jońskie, do jednostki regionalnej Leukada, w gminie Leukada. Główną miejscowością jest Leukada.

Wiadomości ogólne

Powierzchnia wyspy, która liczy ok. 20 tys. mieszkańców (2000), wynosi ok. 356 km² (według innych źródeł 302 km²), jest górzysta (wysokość do 1158 m n.p.m.), porośnięta twardolistnymi zaroślami frygany, rosną też drzewa oliwne i cyprysy. Swą nazwę zawdzięcza bieli miejscowych skał (gr. lefkos – biały). Z lądem stałym połączona jest groblą wiodącą pomiędzy lagunami, przekopaną kanałem jeszcze w starożytności (VII w. p.n.e.) przez Koryntian. Komunikację drogową umożliwia 30-metrowy most obrotowy na kanale wodnym łączącym port w Lefkas z otwartym morzem, wybudowany w 1986.

Miejscowa ludność zajmuje się rybołówstwem i produkcją soli (saliny) z wody morskiej, poza tym na wyspie uprawia się winorośl (na zachodnich stokach), drzewa cytrusowe i oliwki. Wyspa jest żyzna, na wschodnim wybrzeżu bagna i zbiorniki ściekowe sprzyjają jednak mnożeniu się komarów. Wobec braku szczególnych walorów turystyka jest słabiej rozwinięta, ogranicza się do dwóch miejscowości wypoczynkowych: Vasiliki na południu i Nidri na wschodnim wybrzeżu, mającej łączność z pobliską wyspą Meganisi.

Historia

Zasiedlona w drugiej połowie II tysiąclecia p.n.e. przez Achajów, w VII wieku p.n.e. skolonizowana przez Koryntian – z tego okresu pochodzi świątynia Apollina na przylądku Dukato. W starożytności wyspa znana była z tej świątyni oraz skały, z której do morza strącano zbrodniarzy. Według legendy z tzw. Białej Skały rzuciła się grecka poetka Safona.

Od IV wieku p.n.e. uzależniona od Macedonii, na początku II wieku p.n.e. pod władzą Rzymian, później w składzie cesarstwa wschodniorzymskiego (bizantyjskiego). W XIV w. zajęta i ufortyfikowana przez Wenecjan jako Santa Maura, w 1479 zdobyta przez osmańskich Turków, później ponownie opanowana przez Wenecjan, których w 1797 usunęli Francuzi. W latach 1800-1807 była częścią Republiki Siedmiu Wysp (tzw. Heptanezu), od 1810 wraz z innymi Wyspami Jońskimi stanowiła protektorat brytyjski. Do Grecji została przyłączona w 1864.

Kultura

Wyspa jest miejscem urodzenia wybitnych greckich poetów, Aristotelisa Valaoritisa (1824) i Angelosa Sikelianosa (1884), a także pisarza i kulturoznawcy Lafcadio Hearna (1850) oraz innych przedstawicieli greckiej kultury (śpiewaków, muzyków) i polityków; urodził się tam również magnat finansowy Aristotelis Onasis.

Od 1962 r. na wyspie corocznie odbywa się jeden z najstarszych na świecie międzynarodowych festiwali folklorystycznych[1], trwający przez całe lato, z imprezami usytuowanymi głównie w poweneckim zamku Santa Maura (lecz także w wioskach).

Przypisy

  1. Lefkas International Folklore Festival (ang.). liff.gr. [dostęp 2017-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-28)].

Bibliografia

  • Mark Ellingham, Marc Dubin, Natania Jansz, John Fisher: Grecja. Praktyczny przewodnik. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2000, s. 893-896, ISBN 83-87696-97-8

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Redirect arrow without text.svg
Redirect arrow, to be used in redirected articles in Wikipedias written from left to right. Without text.
Dark Green 004040 pog.svg
Autor: One Salient Oversight, Licencja: CC0
modded File:Blue pog.svg
66.Agios Nikitas - Plaja Mylos vazuta de sus - panoramio.jpg
(c) spheeris, CC BY 3.0
66.Agios Nikitas - Plaja Mylos vazuta de sus