Liga Futbolu Amerykańskiego

Liga Futbolu Amerykańskiego
Państwo

 Polska

Oficjalny skrót

LFA

Dyscyplina

futbol amerykański

Organizator rozgrywek

Liga Futbolu Amerykańskiego sp z o.o.

Data założenia

2017

Data rozwiązania

2020

Prezes

Marcin Wyszkowski

Rozgrywki
Liczba drużyn

41

Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca

Lowlanders Białystok

Ostatni zwycięzca

Panthers Wrocław

Najwięcej zwycięstw

Panthers Wrocław, Lowlanders Białystok (1)

Strona internetowa

Liga Futbolu Amerykańskiego (LFA) – nieistniejące już rozgrywki w futbolu amerykańskim, zrzeszające 28 klubów z całej Polski. Zmagania w ramach LFA toczyły się co roku w trzech dywizjach seniorskich (LFA1, LFA2, LFA9) oraz jednej juniorskiej (JLFA). Drużyny rywalizowały w sezonie zasadniczym, po którym najlepsze z nich brały udział w fazie play-off, kończącej się meczem finałowym, zwanym Polish Bowl. Zwycięzca zostawał Mistrzem Polski.

Historia

Liga Futbolu Amerykańskiego została utworzona w listopadzie 2017 roku na skutek rozłamu w Polskim Związku Futbolu Amerykańskiego. Z powodu niezadowolenia zdecydowana większość drużyn, uczestniczących dotychczas w rozgrywkach Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego (PLFA) dołączyła do nowo utworzonej LFA.[1] W pierwszym roku jej działania wystąpiło w niej łącznie 27 klubów, w tym najlepsze i najbardziej utytułowane drużyny w kraju - Panthers Wrocław, Seahawks Gdynia i Lowlanders Białystok. Drużyna z Białegostoku zwyciężyła w inauguracyjnym sezonie rozgrywek i zdobyła tytuł Mistrza Polski, po zwycięstwie w finale rozgrywek (Polish Bowl) z ekipą Panthers Wrocław.[2] Na sezon 2019 do ligi dołączyły kolejne drużyny grające wcześniej w PLFA - Armia Poznań[3], Armada Szczecin i Hammers Łaziska Górne.[4]

Rozgrywki

W sezonie 2018 rozgrywki w Lidze Futbolu Amerykańskiego toczyły się na trzech szczeblach seniorskich (LFA1, LFA2, LFA9) oraz jednym juniorskim (JLFA). Na boiskach LFA wystąpiło łącznie 41 drużyn (32 seniorskie i 9 juniorskich). Najlepsze kluby zagrały w LFA1, gdzie zostały podzielone na trzy grupy, po cztery ekipy w każdej. Każda drużyna rozegrała 8 spotkań w sezonie zasadniczym (mecz i rewanż z grupowymi rywalami oraz dwa spotkania międzygrupowe). Po sezonie zasadniczym 1. i 2. drużyna z grupy A automatycznie awansowała do półfinału rozgrywek. Miejsca 3. i 4. z grupy A zagrały mecze dzikich kart ze zwycięzcami grup B i C. Zwycięzcy półfinałów zmierzyli się w finale ligi czyli w Polish Bowl XIII na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Do fazy play-off dotarły drużyny Warsaw Sharks, Kraków Kings, Tychy Falcons, Seahawks Gdynia, Lowlanders Białystok oraz Panthers Wrocław, a w wielkim finale drużyna z Białegostoku zwyciężyła z ekipą z Wrocławia. W LFA2 tryumfowali Opole Towers, w LFA9 zespół Kraków Kings B, a w lidze juniorskiej JLFA po puchar sięgnęli gracze Bielawa Owls.

System rozgrywek uległ zmianie w sezonie 2019, w którym LFA1 została podzielona na dwie grupy (Północna i Południowa) po sześć drużyn w każdej, w ramach których każda drużyna zmierzy się raz z grupowymi rywalami oraz dodatkowo rozegra trzy mecze z ekipami z drugiej grupy. Miejsca 3. z obu grup rozegrają mecze dzikich kart z drużynami, które zajęły 2. miejsca. Zwycięzcy tych meczów zagrają ze zwycięzcami grup w półfinałach. Dwie najlepsze ekipy zmierzą się w Polish Bowl XIV. Start sezonu zaplanowano na 23.03.2019. Rozgrywki ponownie podzielono na dywizje LFA1, LFA2, LFA9 i juniorską JLFA.

Ciekawostki

  • Przyczynami założenia nowej ligi były (według przedstawicieli klubów) liczne zaniedbania w PLFA m.in. brak demokratycznych wyborów zarządu, niedążenie do utworzenia oficjalnego Polskiego Związku w futbolu amerykańskim (PZFA nie było takim związkiem w myśl Ustawy o sporcie), brak transparentności finansowej, niedostateczne działania na polu marketingowym.
  • Numeracja i nazewnictwo meczów finałowych nawiązuje do finału amerykańskiej ligi NFL, czyli Super Bowl. Pierwszy finał LFA został nazwany Polish Bowl XIII, ponieważ kluby wspólnie zadecydowały, że będą kontynuować tradycję numerowania finałów z Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego, w której mecz finałowy był określany jako Superfinał.
  • W LFA obowiązuje zasada "one city one team", co oznacza że w lidze może grać tylko jedna drużyna z danego miasta. Reguła ta miała wspomóc lokalne organizacje w rozwoju i doprowadziła do kilku fuzji klubowych, m.in. w Opolu, Poznaniu i Szczecinie.
  • Początkowo liga miała nazywać się Ekstraklasa Futbolu Amerykańskiego, ale zdecydowano się na zmianę nazwy, żeby uniknąć podobieństwa z Ekstraklasą piłkarską.
  • Wszystkie mecze Ligi Futbolu Amerykańskiego można oglądać na żywo w internecie, a najciekawsze spotkania również w telewizji.
  • Ambasadorami LFA zostali: koszykarz Śląska Wrocław Maciej Zieliński, raper i konferansjer KSW Waldemar Kasta oraz zawodnik Deante Battle.
  • Triumfator rozgrywkek "Ligi Futbolu Amerykańskiego" nie zostaje Mistrzem Polski, czy zdobywcą Pucharu Polski. Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 o sporcie nadaje wyłączne prawo do organizowania i prowadzenia współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski oraz o Puchar Polski w danym sporcie polskim związkom sportowym. Rozgrywki LFA będące w opozycji do Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego (organizatora Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego) stanowią więc amatorskie rozgrywki o charakterze ogólnopolskim, lecz nie posiadające prawa do tytułowania triumfatora Mistrzem Polski a jedynie triumfatorem LFA. PLFA od zbuntowanych klubów domaga się 20 tysięcy złotych kary umownej za odstąpienie od postanowień umownych i nie przystąpienie do rozgrywek, do których się wcześniej zobowiązali przystąpić. Kluby LFA kary nie chcą zapłacić, komunikują się z PLFA za pomocą prawników i zdecydowały się na wyjaśnienie sprawy na drodze sądowej[5].
  • W 2009 roku stojący na czele inicjatywy LFA Marcin Wyszkowski, został ukarany przez Polską Ligę Futbolu Amerykańskiego za zachowania rasistowskie. Wyszkowski był prezesem drużyny The Crew Wrocław (jednego z protoplastów Panthers Wrocław firmujących projekt LFA) oraz rzecznikiem dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej[6]. O rasizm Wyszkowskiego oskarżył czarnoskóry Amerykanin Aki Jones[7] (pierwszy w Polsce zawodnik z przeszłością w NFL), m.in. o wypowiedzenie słów „czarnuchy to zwierzęta”[8]. Oskarżenia potwierdził inny zawodnik Lance Burns[9] a także w swoich oświadczeniach Tylera Vorhiesa i Daviego Johnsona[10]. Komisja dyscyplinarna PLFA ukarała Wyszkowskiego zakazem pełnienia obowiązków, grzywną (wpłaconą na konto PLFA i przekazaną na rzecz Stowarzyszenia "Nigdy więcej"[11]) oraz obowiązkiem wykupienia w prasie przeprosin[12]. Pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania– Elżbieta Radziszewska w oficjalnym liście podziękowała PLFA za szybką i właściwą reakcję na bulwersujące wydarzenie[13].

Drużyny 2019

LFA 1

Grupa Północ

 

Grupa Południe

LFA 2

Grupa Zachód

  • Angels Toruń
  • Białe Lwy Gdańsk
  • Jaguars Kąty Wrocławskie
  • Miners Krause Wałbrzych
  • Armada Szczecin
 

Grupa Wschód

  • Tytani Lublin
  • Przemyśl Bears
  • Rzeszów Rockets
  • Silesia Rebels
  • Hammers Łaziska Górne

Polish Bowl

EdycjaSezonDataMiastoStadionGodzinaZwycięzcaWynikPokonanyMVPWidzów
Polish Bowl XIII201821.07.2018WrocławStadion Olimpijski18:30Lowlanders Białystok14:13Panthers WrocławDaniel Tarnawski4.000
Polish Bowl XIV201929.06.2019WrocławStadion Olimpijski18.00Panthers Wrocław28:14Lowlanders BiałystokPrzemysław Banat4.500
Polish Bowl XV202014.11.2020WrocławStadion Olimpijski16.00Panthers Wrocław48:12Lowlanders BiałystokBartosz Dziedzic
Polish Bowl XVI202117.07.2021ZąbkiDozbud Arena18.00Bydgoszcz Arczers28:14Tychy FalconsDawid Magrean, Jakub Krystecki
Polish Bowl XVII202223.07.2022ZąbkiDozbud Arena16.00Lowlanders Białystok21:20Kraków Kings

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie