Liga Krajowa

Liga Krajowa
Państwo Polska
SiedzibaCzęstochowa
Data założenia1993
Rodzaj stowarzyszeniaStowarzyszenie
Profil działalnościsamorząd, polityka kultura, edukacja
ZasięgPolska
PrezesTadeusz Wrona
brak współrzędnych
Strona internetowa

Liga Krajowa – organizacja powstała w 1993, działająca na rzecz rozwoju samorządności w Polsce.

Historia

Stowarzyszenie zostało powołane do życia w 1993 jako Liga Miejska (nazwę zmieniło po kilku miesiącach). Celem jego działania była obrona dorobku reformy samorządowej z 1990 przed zakusami władz centralnych oraz działalność na rzecz rozwoju samorządności w miastach, gminach i regionach. Szczególnym polem działania Ligi było dążenie do zapewnienia gminom i miastom niezależności oraz stabilności finansowej.

Poprzedniczką Ligi była Konferencja Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów w Poznaniu, zorganizowana po raz pierwszy w 1992, następnie przekształcona w dwa organy stałe: Komisję Wspólną Rządu i Samorządu oraz Radę ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP.

Profil i program

Liga określa się jako organizacja centrowa[1]. Z drugiej strony „Memorandum Ligi Krajowej” z czerwca 2000 odwołuje się jedynie do „prawicy” i AWS, pomijając organizacje centrowe[2], nawiązująca do tradycji patriotycznych i niepodległościowych oraz dorobku NSZZ „Solidarność” z lat 80., wspierająca system wartości oparty na chrześcijaństwie i wzajemnej tolerancji. Samorząd terytorialny uznaje za „fundament demokratycznego ładu w Państwie”[1]. Jest zwolenniczką decentralizacji kompetencji i finansów publicznych. Dąży do rozwoju trójstopniowego samorządu terytorialnego na bazie reformie samorządowej z 1999, wspierania samorządności gospodarczej i środowiskowej, wychowania młodego pokolenia w poszanowaniu kultury i tradycji narodowej, wspierania samodzielności ekonomicznej rodziny, udziału samorządu lokalnego w decyzjach gospodarczych kraju, poprawy stanu infrastruktury oraz tworzenia warunków dla indywidualnego rozwoju mieszkańców[1].

Władze

Na czele zarządu Ligi stoi Tadeusz Wrona, jego zastępcą są m.in. Mieczysław Janowski i Jan Chmielewski. Oprócz zarządu działa Rada i Komisja Rewizyjna Ligi Krajowej.

Działacze

Obszar działania

Obecnie Liga zrzesza organizacje działające w miastach i gminach wszystkich województw RP. Prowadzi działalność wydawniczą – wydaje „Miesięcznik Ligi Krajowej”[3].

Nagroda im. Grzegorza Palki

Od 1998 Liga przyznaje nagrodę im. Grzegorza Palki „za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego”[4]. W Kapitule Nagrody zasiadają m.in. Jadwiga Palka, Jerzy Kropiwnicki i Tadeusz Wrona, w dziedzinie ogólnopaństwowej, w dziedzinie działalności samorządowej o wymiarze ogólnokrajowym oraz w kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym. Laureatami nagrody byli m.in. Jerzy Buzek, Irena Lipowicz, Danuta Hübner i Brunon Synak (w dziedzinie ogólnopolskiej), Piotr Uszok, Jerzy Widzyk i Rafał Dutkiewicz (w dziedzinie działalności samorządowej o wymiarze ogólnokrajowym), Adam Bachleda-Curuś, Adam Fudali i Wojciech Lubawski (w kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym)[4].

Przypisy

Media użyte na tej stronie