Lindada (festyn)

Gminny festyn "Lindada - u zbiegu trzech kultur" – coroczna (od 2003) impreza plenerowa o charakterze otwartym odbywająca się na terenie gminy Bukowina Tatrzańska. Swą nazwę zawdzięcza Józefowi Bryjce pseud. Lindada, muzykantowi wędrującemu po Podhalu, o którym wspomina m.in. Józef Tischner w swej Historii filozofii po góralsku.

Ma ona na celu promocję i kultywowanie kultur społeczności zamieszkujących teren gminy - górali podhalańskich, Spiszaków oraz Romów. Każdego roku festyn odbywa się w innej miejscowości gminy. Pomysłodawcą imprezy byli artysta plastyk Maciej Kuchta oraz Bartłomiej Koszarek, muzykant i dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”[1].

W trakcie imprezy przyznawana jest Nagroda Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska w dziedzinie twórczości artystycznej, ochrony i upowszechniania kultury ludowej. Jest nią statuetka - odlany z brązu talerz z trzema gryfami skrzypiec, symbolizującymi trzy społeczności zamieszkujące gminę - projektu Janusza Jędrzejowskiego.

Przypisy

  1. Józef Górka, 40. rocznica śmierci "Grającego z talerza", "Na Spiszu", nr 2 (75), 2010, s. 18.

Lokalizacja festynu w poszczególnych latach

Media użyte na tej stronie

Lindada-2006.jpg
(c) Settembrini z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 2.5
Leśnica: Festiwal Lindada zw. z Józefem Bryjką (w przygotowaniu: pisał o nim Tischner, wykorzystano jego postać jeszcze w kilku miejscach