Luigi Pulci

Luigi Pulci

Luigi Pulci (ur. 15 sierpnia 1432 we Florencji - zm. 1484 w Padwie) - poeta włoski[1] związany z dworem Medyceuszy[2]. Pozostawał w dobrych stosunkach z Wawrzyńcem Wspaniałym[3], od którego otrzymywał pomoc i protekcję. Mimo wszystko życie poety było często trudne - cierpiał z powodów materialnych, a nawet został wygnany z Florencji z powodu długów zaciągniętych u swojego brata. Podróżował długo po Włoszech, bywał w Neapolu, Bolonii, Mediolanie, Wenecji, wykonując zlecenia powierzone mu przez Wawrzyńca Wspaniałego. Pod koniec życia opuścił dwór medycejski, wyrafinowany w gustach i postrzegający go jako przedstawiciela odchodzącej epoki literackiej.

Zmarł podczas pobytu w Padwie. Mimo ciężkiego życia jego utworom nie brak komizmu, a wręcz szyderstwa. Najsłynniejszym utworem Pulciego pozostaje poemat pt. Morgante. Nawiązuje on treściowo do Pieśni o Rolandzie, lecz sama treść nie gra tu pierwszorzędnej roli i autorowi udało się stworzyć dzieło oryginalne. Istotne miejsce zajmuje tu krytyka społeczeństwa, komizm i humanistyczne poglądy autora.

Pulci zapoczątkował tradycję wielkiej włoskiej epiki bohaterskiej, pisanej oktawą, kulminującej w dziełach Ludovica Ariosta i Torquata Tassa. Przyczynił się tym samym do znacznego rozprzestrzenienia się tej strofy w literaturze włoskiej, a potem europejskiej. Eposy oktawą pisali również poeci polscy.

Monografię na temat życia i twórczości Pulciego napisał Walerian Preisner[4]. Na język polski zostały przełożone tylko fragmenty Morgante (Wielka literatura powszechna).

Przypisy

  1. Luigi Pulci, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2020-07-09] (ang.).
  2. Luigi Pulci - Letteratura italiana, letteritaliana.weebly.com [dostęp 2020-07-09] [zarchiwizowane z adresu 2020-09-26] (wł.).
  3. Pulci, Luigi nell'Enciclopedia Treccani, www.treccani.it [dostęp 2017-11-25] (wł.).
  4. Walerian Preisner, Luigi Pulci i jego "Morgante". Studium o pierwszym włoskim poecie wielkiego stylu, Toruń 1966.

Bibliografia

Il Morgante maggiore di Luigi Pulci con note filologiche di Pietro Sermoli, Firenze 1855.

Media użyte na tej stronie

Pulci.jpg
Luigi Pulci, by Filippino Lippi (dead 1504), Cappella Brancacci (Firenze, Chiesa del Carmine).