Marcin Januszkiewicz

Marcin Januszkiewicz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

20 marca 1987
Piotrków Trybunalski

Zawód

aktor, piosenkarz

Lata aktywności

od 2004

Marcin Januszkiewicz (ur. 20 marca 1987 w Piotrkowie Trybunalskim) – polski aktor, piosenkarz, autor tekstów piosenek i kompozytor.

Wykształcenie

Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Trybunalskim oraz studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (2010).

Kariera teatralna

Rozpoczynał karierę na deskach akademickiego teatru Collegium Nobilium, można go było ujrzeć, np. w sztuce Opowieści Lasku Wiedeńskiego Ödöna von Horvátha czy Chopin w Ameryce.

W latach 2010–2012 związał się z Teatrem Współczesnym w Warszawie, gdzie występował m.in. w spektaklach Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej oraz Hamlet Williama Szekspira.

W latach 2012–2016 związany był z Teatrem Studio w Warszawie, gdzie znajdował się w obsadzie między innymi takich sztuk jak: Anna Karenina Lwa Tołstoja, Sąd Ostateczny Ödöna von Horvátha czy Wichrowe Wzgórza Emily Brontë, za rolę w której (jako Edgar Linton) otrzymał wyróżnienie aktorskie na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych[1]. Rok później, podczas 54. Kaliskich Spotkań Teatralnych wraz z zespołem spektaklu Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku otrzymał Grand Prix tego festiwalu.

Związany jest również z innymi scenami, m.in. Teatrem Komedia w Warszawie (gdzie zagrał tytułową rolę w musicalu Zorro), Teatrem Studio Buffo w Warszawie (Cohen i Nohavica, reż. Marian Opania) i Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu (Trzej muszkieterowie, reż. Kon).

Kariera muzyczna

Był solistą w bełchatowskim chórze Schola Cantorum Gospel Choir im. Piotra Kudyby[2]. W 2009 wystąpił w spektaklu muzycznym O'Malley's Bar, opartym na tekstach piosenek Nicka Cavea, Toma Waitsa i Rolanda Topora, który stworzył we współpracy z Natalią Sikorą i Jackiem Belerem. Spektakl zdobył główną nagrodę w Nurcie Off na 30. PPA we Wrocławiu[3].

W 2011 brał udział w 14. konkursie Pamiętajmy o Osieckiej, na którym zdobył nagrodę publiczności w ramach koncertu finalistów w Leśniczówce Pranie[4] oraz nagrodę jury i publiczności[5] w ramach koncertu laureatów za wykonanie utworów „Wybacz Mamasza”[6] i „Cyrk Nocą”[7].

W 2012 odebrał pierwszą nagrodę za wykonanie utworu „Wybacz Mamasza” w 16. krajowym konkursie OFPA 2012[8]. W marcu zdobył wyróżnienie od jury oraz nagrodę dziennikarzy Tukan Dziennikarzy na 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu[9]. W pierwszej połowie 2013 przeszedł eliminacje do konkursu Super Debiuty Opole 2013, aby 14 czerwca wystąpić w konkursie głównym, gdzie zaśpiewał piosenkę „Na kulawej naszej barce”. 21 września 2015 ukazał się singiel Piotra RubikaMiłość to słowa dwa”, który Januszkiewicz wykonał z Agnieszką Przekupień[10]. 26 września 2015 wziął udział w koncercie Pieśni szczęścia, który odbył się na Kadzielni w Kielcach. Zapis z tego koncertu został wydany jako album muzyczny, którego premiera odbyła się 20 listopada[11].

W 2016 wziął udział w oratorium Piotra Rubika i Zbigniewa Książka „Z Powodu Mojego imienia” w którym razem z Zofią Nowakowską, Agnieszką Przekupień, Oliwią Wieczorek i Michałem Bogdanowiczem wystąpił jako wokalista. W październiku 2017 nakładem Wydawnictwa Luna Music wydał debiutancki album studyjny pt. Osiecka po męsku, na który nagrał utwory z tekstami Agnieszki Osieckiej. W 2018 nagrał singiel „Pół na pół”, który stworzył z Piotrem Rubikiem w ramach promocji zespołu RUBIK.

Oprócz kariery solowej komponuje i pisze teksty piosenek, jest m.in. autorem utworów Natalii Szroeder (Wszystko), Dawida Kwiatkowskiego (Afraid) czy Margaret (Nie chcę). Współpracuje z Mariuszem Obijalskim, z którym wspólnie skomponowali muzykę i napisali teksty piosenek do autorskiego musicalu Liżę twoje serce w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Premiera spektaklu odbyła się w 2016 w teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Filmografia

RokTytułRolaUwagi
2013Na dobre i na złeHubertodc. 539
2016Na WspólnejŁukasz Antczak
Wszystko graczłonek zespołu kameralnego
2019Ojciec MateuszŁukasz Kniaźodc. 266
2020ArchiwistaPatryk Kossakodc. 9
Ludzie i bogowiekripoodc. 1
OsieckaJarosław Abramow-Newerly
2021Pierwsza miłośćsprzedawca Lubomir
od 2022NieobecniKuba Zakrzewski[12]

Dubbing

Teatr

Nagrody i wyróżnienia

  • 2004: wyróżnienie, 49. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski kategoria "poezja śpiewana", Włocławek
  • 2009: główna nagroda w Nurcie OFF, 30. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za O’Malley’s Bar (wraz z Natalią Sikorą i Jackiem Belerem)
  • 2011: I nagroda publiczności, koncert finalistów, 14. konkurs Pamiętajmy o Osieckiej w Leśniczówce Pranie
  • 2011: nagroda publiczności, koncert laureatów, 14. konkurs Pamiętajmy o Osieckiej w Sopockim Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej
  • 2011: I nagroda jury, koncert laureatów, 14. konkurs Pamiętajmy o Osieckiej w Sopockim Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej
  • 2011: I nagroda jury, koncert laureatów, 14. konkurs Pamiętajmy o Osieckiej w warszawskim Teatrze Roma
  • 2012: wyróżnienie jury, 33. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu
  • 2012: I nagroda dziennikarzy "Tukan Dziennikarzy", 33. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu
  • 2012: I nagroda, 16. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej OFPA w Rybniku
  • 2013: wyróżnienie aktorskie, 53. Kaliskie Spotkania Teatralne
  • 2013: nagroda im. Tadeusza Łomnickiego przyznana przez Rektora Akademii Teatralnej za osiągnięcia artystyczne po ukończeniu studiów.
  • 2013: nagroda główna gdyńskiego festiwalu R@Port za spektakl Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku
  • 2014: Grand Prix 54. Kaliskich Spotkań Teatralnych za spektakl Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku
  • 2017: Główna nagroda "Tukan" oraz I nagroda dziennikarzy "Tukan Dziennikarzy", 38. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Mjanuszkiewicz.jpg
Autor: Patryk Nogal, Licencja: CC BY-SA 2.5
Marcin Januszkiewicz, wokalista, aktor