Maria Einhorn-Susułowska

Grób Marii Einhorn-Susułowskiej na nowym cmentarzu żydowskim przy ulicy Miodowej w Krakowie

Maria Einhorn-Susułowska (ur. 14 stycznia 1915 w Gorlicach, zm. 6 grudnia 1998 w Krakowie) – polska lekarz-psycholog kliniczny żydowskiego pochodzenia, twórczyni psychologii klinicznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Życiorys

Urodziła się w Gorlicach w rodzinie żydowskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuowała naukę w seminarium nauczycielskim, a następnie w neoklasycznym gimnazjum, które ukończyła w 1933 roku. W tym samym roku rozpoczęła studia pedagogiczne w Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1938 roku uzyskała stopień magistra filozofii z zakresu pedagogiki. Po ukończeniu studiów powróciła do rodzinnego miasta z nadzieją na uzyskanie pracy nauczyciela. Posady jednak nie znalazła i do 1939 roku utrzymywała się z korepetycji.

Po wybuchu II wojny światowej uciekła do Lwowa. Po ataku III Rzeszy na ZSRR pozostała we Lwowie, gdzie ukrywała się na aryjskich papierach jej bliskiej przyjaciółki Marii Susułowskiej. Dostała je od jej męża Włodzimierza Reczka. Autentyczna Maria Susułowska przeżyła wojnę w Rzymie. Maria Einhorn do końca wojny przebywała we Lwowie, gdzie prowadziła stołówkę uczestnicząc czynnie w działalności podziemnej polskiego ruchu oporu. Z całej jej rodziny przeżyli jedynie dwaj bracia: przyrodni, który w latach 20. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, oraz rodzony, który przez ZSRR zdołał przedostać się do armii amerykańskiej, gdzie jako prawnik służył do końca wojny.

Po zakończeniu wojny przeprowadziła się do Krakowa, gdzie od 1 października 1945 roku objęła etat asystenta w Katedrze Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W drugiej połowie lat 50. nawiązała bliską współpracę z Kliniką Psychiatryczną Akademii Medycznej w Krakowie. Była wówczas jedynym zatrudnionym w klinice psychologiem. Bliskie kontakty z kliniką pozwoliły na otwarcie przy Zakładzie Psychologii Klinicznej Poradni Wychowawczo-Leczniczej. W 1969 roku, mimo trwania antysemickiej nagonki, która była efektem wydarzeń marcowych, uzyskała tytuł profesora.

Maria Einhorn-Susułowska zmarła 6 grudnia 1998 roku. Została pochowana na nowym cmentarzu żydowskim przy ulicy Miodowej w Krakowie[1].

Publikacje

  • 1989: Psychologia starzenia się i starości
  • 1979: Aspekty diagnozy psychologicznej w przebiegu odbywania kary więzienia
  • 1977: Psychologiczna analiza przebiegu studiów wyższych
  • 1976: Rola i zadania psychologa klinicznego w stosunku do pacjenta somatycznego
  • 1969: Wybrane zagadnienia psychologii kliniczno-wychowawczej dzieci i młodzieży
  • 1967: Pojmowanie prawdziwej miłości przez młodzież szkół średnich
  • 1966: Diagnoza psychologiczna w aspekcie potrzeb lekarzy psychiatrów
  • 1960: Reakcje poznawcze dzieci w wieku przedszkolnym na sytuacyjnie nowe bodźce

Przypisy

  1. Jan Wiktor Tkaczyński (red.), Pro Memoria III. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoczywający na cmentarzach Krakowa 1803-2017, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018, s. 66, ISBN 978-83-233-4527-5.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Grób Marii Einhorn-Susułowskiej.JPG
Autor: Sławomir Pastuszka, Licencja: CC BY-SA 3.0
Grób Marii Einhorn-Susułowskiej na nowym cmentarzu żydowskim w Krakowie