Maria Kuśnierz-Skonieczna

Maria Kuśnierz-Skonieczna
Data urodzenia

1971

Narodowość

polska

Alma Mater

Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Dziedzina sztuki

taniec ludowy

Odznaczenia
Brązowy Krzyż Zasługi

Maria Kuśnierz-Skonieczna (wcześniej Maria Kuśnierz-Michalak, ur. 1971) – polska choreograf, pedagog i teoretyk tańca, kierownik artystyczny Zespołu Tańca Ludowego „Harnam” w Łodzi.

Życiorys

W latach 1980–1990 była tancerka dziecięcego Reprezentacyjnego Zespołu Tańca Ludowego „Harnam” w Łodzi. W 1997 ukończyła studia magisterskie w specjalności pedagogika baletu w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a w 2003 Podyplomowe Studia Teorii Tańca.

Od 1997 jest nauczycielem tańca ludowego i charakterystycznego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi.

W latach 1994–2007 była choreografem Zespołu Pieśni i Tańca „Dobroń”; pod jej kierunkiem zespół uczestniczył w międzynarodowych festiwalach w Serbii, Francji, Holandii, Finlandii, Włoszech, Korei Północnej i zdobył nagrody. W latach 2008–2010 kierowała Zespołem Tańca Ludowego „Harnam” w Łodzi, dla którego opracowała choreografie: „Tańce sieradzkie”, kujawiak do muzyki Henryka Wieniawskiego oraz widowisko dla dzieci „Pastorałka”. „Harnam” odbył wyjazdy zagraniczne do Hiszpanii, Rumunii i Niemiec, uczestnicząc w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Opracowała choreografie także dla innych zespołów: Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kujon”, Zespołu Pieśni i Tańca „Rzgowianie”, zespołu polonijnego „Orzeł Biały” z Francji.

Na Ogólnopolskich Festiwalach Tańców Narodowych w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie jest od 2015 wielokrotną laureatką nagrody (w tym Grand Prix) dla nauczyciela, którego praca została najwyżej oceniona[1].

W 2016 i 2017 została laureatką nagród za najlepszą interpretację choreograficzną muzyki Wojciecha Kilara i Karola Kurpińskiego. Jest autorką choreografii do widowiska „Wesele sieradzkie”, zrealizowanego w 2005 dla TV Polonia. W 2017 opracowała choreografię „Tańców słowiańskich” do projektu „Szalone dni muzyki”, której premiera odbyła się na deskach Opery Narodowej w Warszawie, oraz „Suita Tańców Polskich” wytypowana do I edycji międzynarodowego projektu baletowego „Młody duch tańca”, prezentowanego na scenach teatrów Polski i Japonii.

Jest autorką wierszy lirycznych[2], opublikowanych m.in. w antologiach:

  • W deszczu metafory. Koszalin: KryWaj, 2017 ISBN 978-83-65651-91-4[3],
  • Między słowami a brzegiem myśli, opracowanie Krystyna Wajda. Koszalin: KryWaj, 2016 ISBN 978-83-65651-06-8[4],
  • Kawiarenka poetycka: almanach użytkowników 4, opracowanie Krystyna Wajda. Koszalin: KryWaj, 2016 ISBN 978-83-65651-00-6.

Mąż – Łukasz Skonieczny, muzyk, kierownik Zespółu Tańca Ludowego „Harnam” w Łodzi, nauczyciel akompaniator w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi.

Nagrody i odznaczenia

  • Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (trzykrotnie),
  • Brązowy Krzyż Zasługi (2003),
  • indywidualna Nagroda Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce (2017).

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

POL Brązowy Krzyż Zasługi BAR.svg
Baretka: Brązowy "Krzyż Zasługi".