Marian Gilarski

Marian Gilarski
Data i miejsce urodzenia

14 marca 1912
Ostrów Wielkopolski

Data śmierci

5 sierpnia 1984

Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Ostrowie Wielkopolskim
Okres

od 2 lutego 1958
do 1969

Przynależność polityczna

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Poprzednik

Sylwester Walczak

Następca

Janusz Garbacz

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Marian Gilarski (ur. 14 marca 1912 w Ostrowie Wielkopolskim, zm. 5 sierpnia 1984) – polski urzędnik, działacz komunistyczny, przewodniczący prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Ostrowie Wielkopolskim w latach 1958-1969.

Życiorys

Był synem Stanisława, szewca, i Franciszki de domo Szymańskiej. Ukończył sześć klas w ostrowskim gimnazjum męskim, a także kurs Państwowego Zakładu Higieny dla kontrolerów sanitarnych. W latach 1930-1939 był urzędnikiem magistratu. W czasie II wojny światowej pracował fizycznie. Natychmiast po zakończeniu okupacji niemieckiej powrócił do pracy w urzędzie miejskim, gdzie objął stanowisko kierownika wydziału przemysłowego.

W 1947 roku wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej, a dwa lata później do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 1947-1950 kierował związkiem zawodowym pracowników ostrowskiego samorządu. W 1948 roku objął stanowisko szefa wydziału społeczno-administracyjnego w prezydium rady narodowej. Po dwóch latach został dyrektorem nowo utworzonego Miejskiego Handlu Detalicznego Artykułami Przemysłowo-Spożywczym – przedsiębiorstwa, którego zadaniem była likwidacja sklepów prywatnych.

W wyniku odwilży październikowej, która w Ostrowie Wielkopolskim spowodowała dymisję członków prezydium rady narodowej, po dwunastogodzinnym posiedzeniu został 28 listopada 1956 roku wybrany w skład nowego prezydium. Dwa lata później został jego przewodniczącym.

Siedziby Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim (widok współczesny)

Następne 11 lat stanowiło w historii miasta "epokę Gilarskiego". Na czas pełnienia przezeń funkcji przypadły obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. W Ostrowie Wielkopolskim powstały szkoły-tysiąclatki (m.in. Szkoła Podstawowa nr 9[1]), budynek szpitala przy ul. Limanowskiego, a także modernistyczny kompleks budynków magistratu (na zdjęciu). Przebudowano ponadto dworzec PKP. Nasyp, którym biegnie ulica Kopernika, łącząca wiadukt odolanowski z ostrowskim Majdanem, bywa nazywany "wałami Gilarskiego".

Ponownie wybierany na stanowisko przewodniczącego prezydium w roku 1961 i 1965. W kwietniu 1969 odszedł z władz miasta. Został szefem Ostrowskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Terenowego. Od 1977 roku na emeryturze.

Zmarł 5 sierpnia 1984 roku. Spoczął na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

Przypisy

  1. Historia, sp9ostrow.pl [dostęp 2020-07-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-07-16].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Ostrów Wielkopolski, siedziby samorządów.jpg
Autor: Stiopa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ostrów Wlkp., al. Powstańców Wielkopolskich. Siedziby samorządów, Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wlkp., Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wlkp. i Urzędu Gminy Ostrów Wlkp.
POL Ostrów Wielkopolski COA.svg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to WarX (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5

Author

  • real name: Artur Jan Fijałkowski
  • pl.wiki: WarX
  • commons: WarX
  • mail: [1]
  • jabber: WarX@jabber.org
  • irc: [2]