Marie Pierre Kœnig

Marie Pierre Kœnig
Mutin
Ilustracja
generał generał
Data i miejsce urodzenia

10 października 1898
Caen

Data i miejsce śmierci

2 września 1970
Neuilly-sur-Seine

Przebieg służby
Lata służby

1917–1951

Siły zbrojne

Armoiries république française.svg Francuskie Siły Zbrojne (III Republika)
Wolna Francja Siły Wolnych Francuzów
Armoiries république française.svg Francuskie Siły Zbrojne (IV Republika)

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
II wojna światowa

Późniejsza praca

polityk,
minister obrony narodowej

Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Order Wyzwolenia (Francja) Komandor Orderu Zasługi Rolniczej (Francja) Medal Wojskowy (Francja) Krzyż Wojenny 1914-1918 (Francja) Krzyż Wojenny 1939–1945 (Francja) Krzyż Wojenny Zamorskich Teatrów Operacyjnych (Francja) Order Zasługi Rolniczej Ruban de la Médaille d'Outre-Mer Croix du Combattant (1930 France) Medal Lotniczy (Francja) Medaille des Evades World War I Victory Medal Medaille commemorative de la Guerre 1914-1918 Medal Pamiątkowy Wojny 1939–1945 (Francja) Medal Pamiątkowy Ochotników Wolnej Francji Brązowy Medal Wdzięczności Francuskiej Order Wybitnej Służby (Wielka Brytania) Order Suworowa I klasy (ZSRR) Wielki Krzyż Orderu Korony (Belgia) Wielki Oficer Orderu Leopolda (Belgia) Krzyż Wojenny (Belgia) (1940-1945) Rycerz Krzyża Wielkiego Orderu Oranje-Nassau (Holandia) Krzyż Wojenny (Luksemburg) Krzyż Wielki Orderu Korony Dębowej (Luksemburg) Krzyż Wielki Orderu Danebroga (Dania) Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Krzyż Wojenny (Norwegia) Krzyż Komandorski Orderu Virtuti Militari Krzyż Wojenny Czechosłowacki 1939 Czechosłowacki Wojskowy Order Lwa Białego „Za zwycięstwo” – Gwiazda I Klasy Krzyż Wielki Orderu Jerzego I (Grecja) Krzyż Wielki Orderu Świętego Karola (Monako) Kawaler/Dama Wielkiego Krzyża Łaski Magistralnej Ordre du Mérite Militaire Chérifien Wielka Wstęga Orderu Alawitów (od 1956, Maroko) Ordre du Nichan Iftikhar GC Ordre de l'Etoile d'Anjouan GO Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Słonia Białego (Tajlandia)
Gen. Kœnig (trzyma szpictrutę) z gen. Omarem Bradleyem, gen. Dwightem Eisenhowerem i marsz. Arthurem Tedderem w Paryżu, 1944 r.

Marie Pierre Kœnig[a] (ur. 10 października 1898 w Caen, zm. 2 września 1970 w Neuilly-sur-Seine) – francuski generał, uczestnik obu wojen światowych, dowódca obrony twierdzy Bir Hakeim w 1942 r. Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczął karierę polityczną. Został pośmiertnie awansowany na marszałka Francji w 1984 r.

Wczesne lata

Marie-Pierre Kœnig urodził się 10 października 1898 r. w mieście Caen w departamencie Calvados w północnej Francji[1]. Jego rodzice pochodzili z Alzacji[1].

Kariera wojskowa

I wojna światowa

Kœnig służył z wyróżnieniem w armii francuskiej podczas I wojny światowej i służył. Zaciągnął się w 1917 r. po uzyskaniu matury i otrzymał przydział w 36 Pułku Piechoty. Został awansowany na aspiranta w lutym 1918 roku i dołączył do swojej jednostki na froncie. Odznaczony Medalem Wojskowym został awansowany do stopnia porucznika 3 września 1918 r.

Dwudziestolecie międzywojenne

Po wojnie służył z siłami francuskimi w Maroku i Kamerunie. Oddelegowany na Górny Śląsk, pełnił służbę w oddziałach pokojowych nadzorujących przebieg plebiscytu[1], później jako adiutant kpt. Adriena Henry'ego w Alpach francuskich, w Niemczech podczas okupacji Nadrenii, a następnie ponownie w Maroku, w sztabie dywizji w Marrakeszu.

II wojna światowa

W przededniu wybuchu kolejnej wojny Kœnig był kapitanem i adiutantem ppłk. Raoula Magrina-Vernereya w 13 Brygadzie Legii Francuskiej Legii Cudzoziemskiej[1].

Kiedy wybuchła II wojna światowa, Kœnig wrócił do Francji. W 1940 r. został mianowany oficerem wojsk francuskich w Norwegii[1], za co później odznaczono go norweskim Krzyżem Wojennym z Mieczami. Po upadku Francji uciekł z Bretanii do Wielkiej Brytanii.

W Londynie Kœnig dołączył do gen. Charlesa de Gaulle'a i został awansowany na pułkownika. Został szefem sztabu w pierwszych dywizjach Wolnych Francuzów. W 1941 r. brał udział w kampaniach w Syrii i Libanie i Gabonie. Później awansował na generała i objął dowództwo Pierwszej Brygady Francuskiej w Egipcie. Jego jednostka złożona z 3700 ludzi utrzymywała się przeciwko pięciu dywizjom sił Osi (ok. 37 tys. żołnierzy) przez 16 dni w bitwie pod Bir Hakeim, dopóki nie nakazano im wycofać się 11 czerwca 1942 r.[1] Gen. de Gaulle powiedział wtedy do Kœniga: „Słuchaj i powiedz swoim żołnierzom, że cała Francja cię obserwuje, jesteś naszą dumą”[2].

Później Kœnig służył jako delegat Wolnych Francuzów w zjednoczonym dowództwie alianckim pod kierownictwem gen. Dwighta D. Eisenhowera. W 1944 r. otrzymał dowództwo wszystkich sił Wolnych Francuzów, które uczestniczyły w inwazji na Normandię. Kœnig był także doradcą wojskowym de Gaulle'a. W czerwcu 1944 r. otrzymał dowództwo Francuskich Sił Wewnętrznych (FFI) w celu zjednoczenia różnych francuskich grup oporu pod kontrolą de Gaulle'a. Pod jego dowództwem FFI prowadziła walkę w stylu Maquis, preferując sabotaż prowadzony w celu wsparcia wojsk inwazyjnych. Rola FFI stała się decydująca w bitwie o Normandię i podczas lądowania w Prowansji amerykańskiej 7 Armii i francuskiej Armii B. 21 sierpnia 1944 r. de Gaulle mianował Kœniga gubernatorem wojskowym Paryża w celu przywrócenia rządów prawa i porządku. W 1945 r. Kœnig został wysłany w celu aresztowania marsz. Philippe Pétaina, przywódcy francuskich kolaborantów, który chciał schronić się w Niemczech, ale poddał się na granicy ze Szwajcarią[3].

Zimna wojna

Po wojnie Kœnig był dowódcą sił francuskich we francuskiej strefie okupacyjnej w Niemczech w latach 1945–1949. W 1946 został odznaczony przez polski rząd komunistyczny Krzyżem Komandorskim Orderu Virtuti Militari „w uznaniu zasług położonych w walce ze wspólnym wrogiem”[4]. W 1949 r. został generalnym inspektorem w Afryce Północnej, a w 1950 r. Wiceprzewodniczącym Najwyższej Rady Wojennej.

Kariera polityczna

Kœnig podczas wizyty w Izraelu, 1969

W 1951 r., po odejściu z wojska, Kœnig został wybrany na przedstawiciela gaullistów we francuskim Zgromadzeniu Narodowym i krótko pełnił funkcję Ministra Obrony pod rządami Pierre'a Mendèsa-France'a (1954) oraz Edgara Faure'a (1955)[1].

Mocno poparł powstanie nowego państwa Izrael jako przewodniczący Komitetu Francusko-Izraelskiego (fr. Comité franco-israélien)[1], mniej więcej w tym samym czasie, gdy był ministrem obrony Francji. Jak wynika z jego informacji przekazanych przez jego izraelskiego odpowiednika Szimona Peresa, Francja była wtedy gotowa sprzedać Izraelowi każdą broń, którą chciał od niej kupić, od broni ręcznej po czołgi (takie jak czołg lekki AMX-13)[1]. Postawa Kœniga mogła wynikać z tego, że był on świadkiem heroizmu batalionu palestyńskich żydowskich saperów podczas bitwy pod Bir Hakeim, którym następnie pozwolił używać własnej flagi z Gwiazdą Dawida, wbrew brytyjskim przepisom wojskowym[5].

Śmierć i upamiętnienie

Marie-Pierre Kœnig zmarł 2 września 1970 r. W Neuilly-sur-Seine i został pochowany na cmentarzu Montmartre w Paryżu[1]. Ulice nazwane jego imieniem znajdują się w Jerozolimie[6], Netanji[7] i Hajfie[8]. W 1984 r. prezydent François Mitterrand nadał mu pośmiertnie tytuł Marszałka Francji[1].

Uwagi

  1. Ze względu na nikły dostęp do francuskich diakrytyków często zapisywany jako Marie Pierre Koenig.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k Pierre KOENIG. Musée de l'Ordre de la Libération. [dostęp 2020-01-07]. (fr.).
  2. Koenig : l’homme de Bir Hakeim. Ministère des Armées, 1.06.2012. [dostęp 2020-01-07]. (fr.).
  3. Petain in France. The Guardian, 27.04.1945. [dostęp 2020-01-07]. (ang.).
  4. M.P. z 1947 r. nr 27, poz. 188
  5. Jerry Klinger: General Marie-Pierre Koenig and the Jewish Brigade. The Jewish Magazine, paźdizernik-listopad 2009. [dostęp 2020-01-07]. (ang.).
  6. Handar Mall. iTravel Jerusalem. [dostęp 2020-01-07]. (ang.).
  7. Pierre Koenig. Google Maps. [dostęp 2020-01-07].
  8. Pierre Koenig st. (Haifa). Wikimapia. [dostęp 2020-01-07]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Croix de Guerre 1939-1945 ribbon.svg
Autor: Borodun, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Croix de Guerre 1939-1945 (France)
Order suvorov1 rib.png
Order of Suvorov ribbon, class one
SMOM-cf.svg
Autor: Arturolorioli, Licencja: CC BY-SA 3.0
Order of Malta ribbon (Knight Grand Cross of Magistral Grace)
Order of the Liberation ribbon.JPG
(c) EHDI5YS z angielskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0
Ribbon bar of the Order of the Liberation (France)
Ordre de la couronne de Chene GC ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Baretka Krzyża Wielkiego Orderu Korony Dębowej (Luxemburg)
Eisenhower and Koenig in Paris, 1944.jpg
Description: front row (left to right) General Omar Bradley, Eisenhower, General Marie-Pierre Koenig and Air Marshal Tedder in Paris, 1944
LUX Croix de Guerre ribbon.svg
Baretka luksemburskiego Krzyża Wojennego.
Medaille commemorative des Services Volontaires dans la France Libre ribbon.svg
Autor: Borodun, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Médaille commémorative des Services Volontaires dans la France Libre.
Order of the Bath (ribbon).svg
Autor: Image sourced from 'Medals of the World' website: http://www.medals.org.uk/index.htm, Licencja: CC BY 2.5
Ribbon of the Order of the Bath
Order of the White Elephant - 1st Class (Thailand) ribbon.svg
Autor: Sodacan, Licencja: CC BY-SA 4.0
Order of the White Elephant - 1st Class (Thailand) ribbon
Dan Hadani collection (990044335000205171).jpg
(c) Photographer: Israel Press and Photo Agency (I.P.P.A.) / Dan Hadani collection, Biblioteka Narodowa Izraela / CC BY 4.0
French General Marie-Pierre Koenig arrived in Israel for a short visit.
TCH CS Vojensky Rad Bileho Lva 1st (1945) BAR.svg
Baretka: Czechosłowacki Wojenny Order Białego Lwa "za Zwycięstwo" I Klasy – Czechosłowacja.
Musee-de-lArmee-IMG 1072.jpg
Autor: Rama., Licencja: CC BY-SA 2.0 fr
Baton of a modern Marshal of France. This image was taken at the Musée de l'Armée, Paris.
Ordre de l'Ouissam Alaouite GC ribbon (Maroc).svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: L'Ordre de l'Ouissam Alaouite (since 1956), Grand Cordon, Maroc.
GRE Order of George I - Grand Cross BAR.png
Autor: Wiki Romi, Licencja: CC0
Baretka Krzyża Wielkiego Orderu Jerzego I
Krigskorset stripe.svg
Autor: Ordensherre, Licencja: CC BY-SA 3.0
War Cross, Norwegian: Krigskorset, ribbon of Norwegian military medal.
Ordre du Merite agricole Commandeur 1999 ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: l'Ordre du Mérite agricole, Commandeur, Since 1999
Ordre du Mérite Militaire Chérifien ribbon (Maroc).svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: L'Ordre du Mérite Militaire Chérifien, Maroc.
MCO Order of Saint-Charles - Grand Cross BAR.svg
Autor: Snake bgd, Licencja: CC BY-SA 4.0
Order of Saint-Charles - Grand Cross
Order of Orange-Nassau ribbon - Knight Grand Cross.svg
Autor: Macesito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Baretka Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Oranje-Nassau
Flag of Free France (1940-1944).svg
Flag used by the Free French Forces during the Second World War.
Medaille militaire ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: La médaille militaire (France)
Medaille de la Reconnaissance Francaise Bronze ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Médaille de la Reconnaissance Française, Bronze (France)
BEL Croix de Guerre 1944 ribbon.svg
Autor: darkking3, Licencja: CC BY-SA 3.0
Belgian Croix de Guerre WW II
Medaille de la Resistance avec rosette ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Médaille de la Résistance avec Rosette (Officier de la Résistance)
Medaille commemorative de la Guerre 1914-1918 ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Médaille commémorative de la Guerre 1914-1918. France.
UK DSO BAR.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Baretka: Distinguished Service Order – Wielka Brytania.
Croix de Guerre 1914-1918 ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Croix de Guerre 1914-1918 (France)
Czechoslovak War Cross 1939-1945 Bar.png
Baretka Czechosłowackiego Krzyża Walecznych 1939-1945.
Ruban de la Médaille d'Outre-Mer.PNG
Autor: Paris75000, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ruban de la Médaille d'Outre-Mer (France)
Medaille des Evades ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Médaille des Évades (France)
Medaille de l'Aeronautique ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Médaille de l'Aéronautique (France)
Insigne général d'armée.svg
French military insignia of General / Admiral: Général d'Armée / Amiral
Medaille commemorative de la Guerre 1939-1945 ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Médaille commémorative de la Guerre 1939-1945 (France)
Grand Officer Ordre de Leopold.png
Baretka Krzyża Wielkiego Oficera Orderu Leopolda (Belgia)
Croix de Guerre des Theatres d'Operations Exterieurs ribbon.svg
Autor: Borodun, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Croix de Guerre des Theatres d'Operations Exterieurs (France)
Ordre du Nichan Iftikhar GC ribbon (Tunisia).svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: L'Ordre du Nicham Iftikar, Grand'Croix, Tunisia.
Ordre de l'Etoile d'Anjouan GO ribbon.svg
Autor: Borodun, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: l'Ordre de l'Étoile d'Anjouan, Grand Officier. 2nd type (1899–1963). France.
Marie-Pierre Kœnig.jpg
Marie-Pierre Kœnig en 1944.
St Olavs Orden storkors stripe.svg
Autor: Ordensherre, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ribbon of Grand Cross of the Order of St. Olav, Norwegian: Stripe for storkors av St. Olavs Orden.
Croix du Combattant (1930 France) ribbon.svg
Autor: Borodun, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Croix du Combattant (France, 1930)
Armoiries république française.svg
Autor: Bonjour vive la France Dessiné par Jérôme BLUM le 5 septembre 2007. Készítette: Jérôme BLUM 2007., Licencja: CC BY-SA 2.0 fr
unofficial armorial bearings of the French republic, created from France coa.png. (The only official emblem of France is its tricolour flag).