Marina Zarzeczewo we Włocławku

Zatoka w Zarzeczewie

Marina Zarzeczewowłocławski port żeglarski[1] na prawym brzegu Wisły (Jeziora Włocławskiego; km 672,50[2]), znajdujący się w dzielnicy Zawiśle, na osiedlu Zarzeczewo, nieopodal wsi Zarzeczewo. Do niewielkiej zatoki, w której mieści się marina, uchodzi rzeka Chełmiczka i struga Święty Strumień[3]. Przed spiętrzeniem wód, na wysokości Zarzeczewa rozciągała się kilometrowej długości kępa na Wiśle[4]. Zatoka w dzisiejszym kształcie powstała dzięki wybudowaniu zapory we Włocławku i utworzeniu największego w Polsce sztucznego jeziora.

W 1973 r. rozpoczęto realizację inwestycji pod nazwą „Przystań w Zarzeczewie”. W ramach tego projektu, od początku związanego z rozwojem Zakładów Azotowych Włocławek (dzisiejszy Anwil SA), formalnie w 1975 r., a w praktyce w 1976 r. oddano do użytku Ośrodek Sportów Wodnych. Przy ośrodku powołano sekcję żeglarską „Flauta”, znaną w późniejszych latach jako Yacht Club Azoty, a dziś jako Yacht Club Anwil. Począwszy od 1977 r. YCA regularnie organizuje regaty, wśród których największą rangę mają regaty o „Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego”. Na tej corocznej imprezie zwykle pojawia się ponad 80 jachtów i ponad 300 żeglarzy. W Marinie Zarzeczewo prowadzone są również kursy na stopień żeglarza i sternika jachtowego[5].

Przypisy

  1. Ośrodki sportów wodnych we Włocławku – port żeglarski Marina „Zarzeczewo” (artykuł na oficjalnej stronie internetowej włocławskiego Urzędu Miasta). [dostęp 2011-04-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-26)].
  2. tablica informacyjna przy zatoce, pod którą podpisał się Lesław Urbankiewicz
  3. Geoportal – warstwa „skany map topograficznych”; potwierdzenie prawidłowości nazewnictwa: Nazewnictwo geograficzne Polski, tom I: Hydronimy, część I: Wody płynące, źródła, wodospady, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, s. 31, 293 [1]
  4. Bronisław Jastrzębski, Turystyczne szlaki wodne Polski, Warszawa 1960, s. 117
  5. Historia stowarzyszenia Yacht Club Anwil opisana na oficjalnej stronie internetowej stowarzyszenia


Media użyte na tej stronie

Zatoka Zarzeczewo - photo 01.jpg
Autor:

Jamzewsizazamcze

Publikacja dozwolona pod warunkiem wskazania autora zdjęcia – np. przez oznaczenie (podpisanie) zdjęcia napisem „fot. Jamzewsizazamcze / Wikipedia”.

, Licencja: CC BY 3.0
Zatoka Zarzeczewo w kwietniu