Marshall Nirenberg

Marshall Warren Nirenberg
Ilustracja
Nirenberg w 2003 roku
Data i miejsce urodzenia10 kwietnia 1927
Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Data i miejsce śmierci15 stycznia 2010
Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Zawód, zajęciebiochemik, genetyk
NarodowośćAmerykanin
Alma MaterUniversity of Florida
University of Michigan
MałżeństwoPerola Zaltzman-Nirenberg (1961-2001; do jej śmierci)
Myrna M. Weissman (2005-2010)
Odznaczenia
Narodowy Medal Nauki (USA)

Marshall Warren Nirenberg (ur. 10 kwietnia 1927 w Nowym Jorku, zm. 15 stycznia 2010) – amerykański biochemik i genetyk, laureat Nagrody Nobla.

W 1939 roku ze względów zdrowotnych przeniósł się z rodziną do Orlando. W dzieciństwie interesował się biologią, w 1948 r. uzyskał stopień B. Sc., a w 1952 magistra zoologii na University of Florida w Gainesville. Jego praca magisterska była studium ekologicznych i taksonomicznych zagadnień dotyczących chruścików (Trichoptera). W tym czasie zaczął bardziej interesować się biochemią, dalszą edukację w tym kierunku podjął na University of Michigan w Ann Arbor, uzyskując w 1957 roku stopień doktora.

Staż podoktorski odbył w latach 1957–1959 w National Institutes of Health w Bethesda. W tym czasie podjął wraz z Heinrichem Matthaei badania nad zależnościami pomiędzy RNA, DNA, a białkami. Wykazali oni, że o powstawaniu łańcucha polipeptydowego decyduje mRNA. Ich eksperyment polegał na dodaniu do ekstraktu z pałeczki okrężnicy syntetycznego RNA złożonego z nukleotydów zawierających wyłącznie uracyl, znakowanego aminokwasu. Stwierdzili, że w tych warunkach powstaje polipeptyd złożony z fenyloalaniny. Był to pierwszy etap rozszyfrowania kodu genetycznego. Jest to klasyczny przykład pozakomórkowej syntezy białka[1].

W 1968 roku otrzymał, wraz z Robertem Williamem Holleyem i Har Gobind Khoraną, nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za opisanie kodu genetycznego i jego roli w biosyntezie białek.

Marshall Nirenberg (po prawej) i Heinrich Matthaei w 1961 roku

Przypisy

  1. Witold Szaflarski, Patrycja Sujka, Michał Nowicki, Maciej Zabel. Produkcja białek w systemach ekspresji pozakomórkowej. „Biotechnologia”. 1 2009 (84), s. 86-98, 2009. 

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

USA Philadelphia Liberty Medal ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 4.0
Ribbon bar of the Philadelphia Liberty Medal. USA.
NobelP2.png
Alfred Nobel from public domain photo, in circle. (Photo taken 1896 or earlier).
National Medal of Science.jpg
Obverse of the United States National Medal of Science
Marshall Nirenberg 2003.jpg
Marshall Warren Nirenberg
Nierenberg matthaei.jpg
Heinrich Matthaei was Marshall Nirenberg's first postdoctoral researcher. Their collaboration led to the now famous protein synthesis poly-U experiments and the first clue to the genetic code.