Materna z Pakości

Materna z Pakości
Herb rodowy
Laska
Data śmierci1449
RódLeszczyc
RodziceMikołaj z Pakości
Agnieszka
MałżeństwoAnna
Dzieci

Szymon, Agnieszka, Katarzyna, Małgorzata

Administracjapodczaszy inowrocławski
starosta bydgoski

Materna (Marcin) z Pakości herbu Laska (Leszczyc), (zm. przed 25 IX 1449) – podczaszy inowrocławski w latach 1418-1448, starosta bydgoski w latach 1425-1429.

Pochodził z możnego i licznie rozgałęzionego w Wielkopolsce i na Kujawach rodu Leszczyców. Ojcem był Mikołaj z Pakości, kasztelan bydgoski, matka Agnieszka (Jachna), córka Wojciecha ze Służewa h. Pomian. Jego braćmi byli Wojciech, kasztelan bydgoski, poznański i Tomasz, cześnik inowrocławski, kasztelan śremski oraz dwie siostry.

Po raz pierwszy pojawił się w źródłach w 1416 bez żadnych godnodności. Trzy razy był asesorem sądu ziemskiego kujawskiego, raz asesorem sądu grodzkiego. 4 VII 1429 występuje jako starosta bydgoski wspólnie z bratem Wojciechem.

Wspólnie z braćmi właściciel pakosławskich dóbr ziemskich położonych w ówczesnym powiecie gnieźnieńskim i inowrocławskim. W skład wchodził zamek i miasto Pakość oraz wsie: Ludkowo, Krotoszyn, Piekczyn, Rybitwy, część wsi Chomętowa i Mikorzyna. Wspólnie z braćmi posiadał klucz sempelborski w powiecie nakielskim, złożony z miasta Sempelborg (Sępólno Krajeńskie) oraz zapewne wsie: Sikorz, Niechorz, Wysoka, Świdwie, Wiśniewa. Klucz ten został sprzedany po 1420. Po matce dziedziczyli wsie Broniszewo, Ciechocin (obecnie Ciechocinek) w powiecie inowrocławskim, wieś Szalonki w powiecie brzeskokujawskim. Klucz lutoborski w powiecie brzeskokujawskim i kowalskim składający się z wsi: Lutoborz, Rzegocin, Szczodrkowo, Kępa, Bilno, Sobiczewy, Ruda z młynem, Rzeżewo, sprzedane w 1419. W 1419 wspólnie z braćmi nabył wieś Radłowo w powiecie inowrocławskim i Jankowo w powiecie kcyńskim. W 1446 w wyniku podziału dóbr z bratem Wojciechem uzyskał zamek, miasto i wieś Pakość, wieś Luchowo w powiecie gnieźnieńskim i zapewne Rybitwy w powiecie inowrocławskim. Do tych dóbr dochodziły jeszcze posiadłości żony w powiecie przedeckim - połowa miasta Izbica, wsie: Sokołowo, Nowa Wieś, Krzywa Wieś.

Żona Anna, córka Macieja z Izbicy h. Awdaniec. Dzieci: Szymon (zmarły bezpotomnie); Agnieszka, żona Mikołaja Janowskiego, kasztelana śremskiego; Katarzyna, żona Andrzeja z Myśliborzyc, kasztelana rypińskiego; Małgorzata (nigdy nie wyszła za mąż).

Bibliografia

  • Zyglewski Zbigniew. Późnośredniowieczne urzędy i urzędnicy w powiecie bydgoskim. Urzędnicy ziemscy – starostowie, burgrabiowie, Prace Komisji Historii Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, T. 16, Bydgoszcz jako ośrodek administracyjny na przestrzeni wieków. Zbiór studiów, pod red. Zdzisława Biegańskiego i Włodzimierza Jastrzębskiego, Bydgoszcz 1998, ISBN 83-7096-245-9
  • Sobiesław Szybkowski, Kujawska szlachta urzędnicza w późnym średniowieczu (1370-1501), Gdańsk: Sopot, 2006, ISBN 83-7326-362-4, OCLC 76292300.

Media użyte na tej stronie

POL COA Leszczyc.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .