Medal Zasługi dla Krwiodawstwa (Luksemburg)

Medal Zasługi dla Krwiodawstwa
Médaille du Mérite
pour le don du sang
Rewers
Rewers medalu brązowego
Baretka
Baretka
Ustanowiono

1979

Wydano

Stan na koniec 2015:[1]
3.085 (złoty)
10.097 (srebrny)
17.629 (brązowy)

Medal Zasługi dla Krwiodawstwa (fr. Médaille du Mérite pour le don du sang) – ustanowione w 1979, odznaczenie państwowe Wielkiego Księstwa Luksemburga.

Historia

Trójstopniowy medal został ustanowiony przez wielkiego księcia Jana dekretem z 22 października 1979[2], na wniosek ministra zdrowia Luksemburga. Medal jest nadawany wyłącznie honorowym dawcom krwi, przez wielkiego księcia Luksemburga, na wniosek ministra zdrowia, zaopiniowany przez radę odznaczenia. Rada ta pierwotnie składała się z 5 osób. Zostało to zmienione dekretem z 4 lutego 1985[3] i obecnie radę tworzy 7 członków, z których minimum 6 jest wymaganych do wydania opinii. Członkowie rady są mianowani na 4 letnią kadencję i mogą być mianowani na kolejną. Obecna rada została mianowana 17 lutego 2016. Medalem mogą zostać odznaczeni również cudzoziemcy, jeśli oddali krew uznanej organizacji luksemburskiej.

Medal posiada 3 stopnie:

  • Medal pozłacany
  • Medal srebrny
  • Medal brązowy

Według informacji Luksemburskiego Czerwonego Krzyża medal brązowy przysługuje za dwudziestokrotne oddanie krwi, srebrny za czterdziestokrotne, a pozłacany za osiemdziesięciokrotne[1], ale takie wymagania nie są zawarte w dekrecie ustanawiającym medal. Od ustanowienia medalu w 1979 do 11 czerwca 2016 (dzień w którym zostały nagrodzone kolejne osoby) zostało nagrodzone: 17.629 osób medalem brązowym, 10.097 osób medalem srebrnym i 3.085 osób medalem pozłacanym[1]. Odznaczenia są wręczane przez wielką księżnę Luksemburga. Każdego roku są odznaczane kolejne osoby. Ok. 400 osób zostało odznaczonych 21 października 2017[4].

Insygnia

Oznaką jest emaliowany na czerwono krzyż Czerwonego Krzyża, zwieńczony koroną, z nałożonymi plakietkami w kształcie rombu. Na plakietce znajdującej się na awersie znajduje się herb wielkiej księżnej Luksemburga, który stanowią 3 połączone herby z lwami. W lewej górnej ćwiartce znajduje się lew, herb Nassau, w lewej dolnej znajduje się lew, herb Luksemburga, a w prawej połowie znajduje się lew, herb Belgii. Na plakietce znajdującej się na rewersie jest umieszczony profil wielkiej księżnej Józefiny Szarlotty, zwrócony na lewo, otoczony napisem S.A.R Joséphine Charlotte Grande-Duchesse de Luxembourg (J.K.W. Józefina Szarlotta Wielka Księżna Luksemburga). Plakietki, krawędzie krzyża i korona są, w zależności od stopnia, pozłacane, srebrne lub brązowe. Medal jest noszony na białej wstążce z czerwonym paskiem pośrodku i obustronnymi niebiesko-biało-czerwonymi bordiurami.

Linki zewnętrzne

Strona luksemburskiego CK

Przypisy

Media użyte na tej stronie

The Order of the White Eagle.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY 3.0
Order Orła Białego – szkic
Coat of arms of Luxembourg.svg
Autor: en:User:Ssolbergj and authors of source files, Licencja: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Grand Duchy of Luxembourg - The large coat of arms of the Grand Duchy of Luxembourg. Barry silver and azure ten pieces, a lion rampant gules, crowned, armed and langued gold, forked tail and looped. Stamp: The grand-ducal crown unlined. Supports: Two golden lions and even crowned, contoured head (fussy), armed and langued gules, forked tail and looped. Increased arms ribbon and the cross of the Order of the oak wreath encircling the shield and the whole put on a coat: Gules lined with ermine lined, fringe, tassel and gold-ordinates, summoned to the grand-ducal crown unlined.
LUX Médaille du Mérite pour le don du sang BAR.svg
Autor: KarlHeintz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Baretka Medalu Zasługi dla Krwiodawstwa (Luksemburg)
Orde van Verdienste van het Rode Kruis Luxemburg 1914 kruis uit 1970.jpg
Autor: Robert Prummel, Licencja: CC BY-SA 3.0
Medal Zasługi dla Krwiodawstwa (Luksemburg) - rewers