Metro w Pjongjangu

Metro w Pjongjangu
metro

Logo metra w Pjongjangu
ilustracja
Państwo Korea Północna
LokalizacjaPjongjang
OperatorKomisja Transportu i Komunikacji[1]
Liczba linii2
Lata funkcjonowaniaod 1973
Dzienna
liczba pasażerów
300 000 – 700 000
Infrastruktura
Schemat sieci
Schemat linii metra
Długość sieciok. 22 km
Rozstaw szyn1435 mm
Liczba stacji16 (+ 1 nieczynna)
Portal Transport szynowy
Jedna ze stacji metra (widoczny wagon typu D)

Metro w Pjongjangu (kor. 평양 지하철도) – system kolei podziemnej w Pjongjangu, stolicy Korei Północnej. Funkcjonuje on od 1973 roku i składa się z 16 stacji. Jest to najgłębszy system metra na świecie - stacje są położone na głębokości 110 metrów. Nie posiada on odcinków naziemnych. Dzienna liczba pasażerów szacowana jest od 300 tysięcy do 700 tysięcy.

Składa się on z dwóch linii: linia Ch'ŏllima przebiegającej od stacji Kwangbok na południowym zachodzie do stacji Rakwon położonej na północnym wschodzie, a linia Hyŏksin biegnie na północ od stacji Puhung, wzdłuż brzegu rzeki Taedong-gang do stacji Pulgŭnbyŏl. Linie przecinają się na stacji Chŏnu.

Budowę metra rozpoczęto w 1968 roku. Podczas budowy tunelu pod rzeką Taedong-gang wydarzył się wypadek, w którym według niektórych źródeł zginęło 100 robotników. Budowę tego tunelu porzucono i nigdy nie został on ukończony. Metro przebiega dziś wyłącznie na zachodnim brzegu rzeki. Ostatni odcinek metra (Ponghwa-Puhung) oddano w 1987 roku.

Jest to najtańszy system metra na świecie - jeden przejazd kosztuje 5 wonów północnokoreańskich (ok. 2 grosze).

Sieć

Sieć metra składa się z dwóch linii o rozstawie szyn 1435 mm:

  • Ch'ŏllima o długości ok. 12 km, otwartej w 1973 roku. Nazwa linii pochodzi od nazwy konia z mitologii koreańskiej;
  • Hyŏksin o długości ok. 10 km, otwartej w 1975 roku.

Nazwy przystanków nie mają powiązania z ich lokalizacją – odnoszą się głównie do haseł komunistycznej rewolucji północnokoreańskiej (Zwycięstwo, Jedność itp.).

Cała sieć znajduje się pod ziemią. Metro w Pjongjangu wzorowane jest na metrze moskiewskim (stacje na dużej głębokości 20-100 metrów, duże odległości między przystankami, socrealistyczny wystrój stacji). W razie wojny stacje metra mogą służyć za schrony.

Pociągi kursują z maksymalną częstotliwością co 2 minuty w godzinach szczytu i 5-7 minut poza szczytem. Metro jest czynne od godziny 5.00 do 23.00.

Według niektórych źródeł, oprócz metra dla obywateli mieszkających w stolicy, istnieje drugi, niezależny od publicznego systemu metra prywatny, tylko dla rządu i najwyższych urzędników.

Tabor

Początkowo eksploatowane były chińskie pociągi typu DK4 wyprodukowane w fabryce w Changchun w latach 1972-1973 (władze północnokoreańskie utrzymywały, że były to produkty krajowe). Ostatecznie zostały one wycofane w 1998 roku i sprzedane do Chin, gdzie podjęto ich eksploatację na linii 13. metra w Pekinie.

Od roku 1998 eksploatowane są wagony dwóch typów sprowadzone z metra w Berlinie:

  • G-I (Gisela) – z metra dawnego Berlina Wschodniego z lat 1978-1982
  • D (Dora) – z metra dawnego Berlina Zachodniego z lat 1957-1965

Wagony odmalowano na kolor czerwono-kremowy, a wewnątrz rozmieszczono portrety Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila. Obecnie wagony typu G-I nie wyjeżdżają na trasy.

Długa droga do głęboko położonych peronów


Przypisy

  1. The Pyongyang Metro: Statistics (ang.). [dostęp 2014-10-09].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Pyongyang Metro logo.svg
Logo of the Pyongyang Metro
Pyongyang Metro Escalator.jpg
Autor: John Pavelka from Austin, TX, USA, Licencja: CC BY 2.0
The Pyongyang Metro is roughly 200 meters underground and doubles as a Nuclear Fallout Shelter. Riding the escalator down to the tracks from street level takes several minutes.
Pyongang metro EN.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
English: Map of current Pyongyang metro line and regional rail
Pyongyang Metro-1.jpg
Autor: Kok Leng Yeo from Singapore, Singapore, Licencja: CC BY 2.0
Pyongyang Metro, operating since 1973, is the deepest metro in the world, at some 110m underground. The purpose for building it so deep is so that the stations can function as bomb shelters when needed. The stations are not named by location but by revolutionary terminology such as Puhung (Reconstruction), Yonggwang (Glory), Hwanggumbol (Golden Fields), Pulgunbyol (Red Star) and Chonru (Comrade).