Metz

Metz
Ilustracja
Katedra w Metzu
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Francja

Region

Grand Est

Departament

Mozela

Burmistrz

François Grosdidier

Powierzchnia

41,94 km²

Wysokość

162–256 m n.p.m.

Populacja (2005)
• liczba ludności
• gęstość


124 300
2951 os./km²

Kod pocztowy

57000

Położenie na mapie Mozeli
Mapa konturowa Mozeli, po lewej znajduje się punkt z opisem „Metz”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Metz”
Położenie na mapie regionu Grand Est
Mapa konturowa regionu Grand Est, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Metz”
Ziemia49°07′N 6°11′E/49,116667 6,183333
Strona internetowa
Portal Francja

Metz (wym. /mɛs/) – miasto (gmina miejska) w północno-wschodniej Francji nad Mozelą, stolica regionu Lotaryngia (do 2015 r.; obecnie wchodzi w skład regionu Grand Est) i departamentu Mozela. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwały 119 594 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 2852 osób/km² (wśród 2335 gmin Lotaryngii Metz plasuje się na 1. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 20.).

Historia

Początkowo miejsce, w którym rozwinęło się miasto, określano jako Divodurum Mediomatricum. W czasach panowania na tych terenach Cesarstwa Rzymskiego, miasto stało się jednym z głównych ośrodków Galii, bogacącym się na eksporcie wina. Powstał tu duży amfiteatr, akwedukt oraz fortyfikacje. Pod koniec V wieku Metz został zajęty przez Franków. W tym czasie obecni byli już na tym terenie chrześcijanie czego dowodzi istnienie tutaj w V wieku kościoła. W 840 roku w tutejszej bazylice św. Piotra został pochowany król Franków i cesarz rzymski Ludwik I Pobożny. Po jego śmierci i podziale Cesarstwa Karolińskiego w traktacie z Verdun (843) Metz stał się stolicą państwa środkowofrankijskiego, a następnie królestwa Lotaryngii (855). Po rozpadzie królestwa Lotaryngii (870) włączone w skład królestwa wschodniofrankijskiego, a następnie odrodzonego cesarstwa rzymskiego pod wodzą Niemiec.

W XII wieku mieszczanie rozpoczęli starania o uniezależnienie się spod władzy biskupów. W 1189 roku miasto otrzymało status wolnego miasta cesarskiego, dzięki czemu uzyskało niezależność wewnętrzną od lokalnych feudałów duchownych i świeckich. Mieszczanie rządzili miastem na prawach niezależnej komuny przez ponad 400 lat. Pomimo nadanego statusu przez całe średniowiecze Metz musiał bronić swej niezależności przed siłami zewnętrznymi: książętami Luksemburga, arcybiskupami Trewiru, a także wojskami uczestników wojny stuletniej.

Ostatecznie koniec pełnej niezależności miasta nastąpił w 1552 roku, gdy na mocy traktatu w Chambord zawartego między królem Francji a Związkiem szmalkandzkim kontrola nad Metzem przeszła w ręce francuskie. Status Metzu jako miasta francuskiego potwierdziły kolejne traktaty: de facto pokój w Cateau-Cambrésis (1559) i de iure pokój westfalski (1648). Początkowo miasto zachowało swe przywileje wewnętrzne, choć obok urzędników miejskich pojawił się również królewski gubernator. Miasto stało się też ponownie siedzibą biskupa. Z czasem autonomia była jednak ograniczana i ostatecznie w 1634 roku zostało ono podporządkowane koronie podobnie jak inne prowincje gdy znalazło się pod kontrolą królewskiego intendenta.

W 1674 roku fortyfikacje zostały wzmocnione dzięki pracom kierowanym przez Vaubana. Tenże napisał do króla: „każde warowne miasto Waszej Królewskiej Mości broni prowincji, Metz natomiast, broni państwa”. W 1730 roku fortyfikacje unowocześnił Cormontaigne. Podczas Wielkiej Rewolucji, w 1790 roku utworzono departament Mozelle, którego Metz stał się stolicą. Podczas Wojen napoleońskich wojska szóstej i siódmej koalicji w 1814 i 1815 roku bezskutecznie oblegały miasto bronione przez francuski garnizon generała Durutte.

5 sierpnia 1811 w mieście urodził się przyszły kompozytor Ambroise Thomas.

Podczas wojny francusko pruskiej 29 października 1870 r. w Metzu skapitulowała oblężona armia marszałka Bazaine’a (150 tysięcy żołnierzy, ogromny szok dla francuskiej opinii publicznej).

Po wojnie francusko-pruskiej, od 1871 roku znajdował się we władaniu Cesarstwa Niemieckiego. W tym okresie umieszczono w mieście silny niemiecki garnizon i zbudowano drugą i trzecią linię obronną. W wyniku klęski Niemiec w I wojnie światowej w listopadzie 1918 roku miasto zostało odzyskane przez Francję.

W latach 1937–1939 stacjonującym w Metzu 507. pułkiem czołgów dowodził ówczesny pułkownik de Gaulle (było to jego pierwsze dowództwo w promowanym przez niego od lat rodzaju broni). W okresie międzywojennym na granicy z Niemcami wybudowano olbrzymią linię obrony zwaną linią Maginota. Miała ona stanowić, także dla Metzu, gwarancję bezpieczeństwa przed inwazją. W trakcie II wojny światowej wojska niemieckie dokonały uderzenia przede wszystkim od strony Belgii i fortyfikacje na niewiele się zdały. 14 czerwca 1940 roku Metz został opuszczony przez wojska francuskie i ogłoszony „miastem otwartym”. Trzy dni później, wieczorem 17 czerwca do miasta bez walki wkroczyły pierwsze oddziały niemieckie. Metz ponownie znalazł się w rękach niemieckich i został wcielony do III Rzeszy. Przez większą część okupacji Metz nie był traktowany jako ważne strategicznie miasto, jako że cała Francja była wówczas pod kontrolą niemiecką. Sytuacja zmieniła się po inwazji Aliantów w Normandii. Od lipca 1944 roku Niemcy rozpoczęli przygotowywać miasto do obrony wykorzystując dawne systemy fortyfikacyjne. Ze względu na silne ufortyfikowanie miasta i okolic bitwa o Metz (27 sierpnia – 13 grudnia 1944) była długa i bardzo krwawa. Miasto oswobodziły wojska generała Pattona 22 listopada 1944 roku, choć ostatnie garnizony niemieckie poddały się dopiero 13 grudnia.

Zabytki

  • Bazylika św. Piotra (Saint-Pierre-aux-Nonnains) z 380 roku (jeden z najstarszych kościołów w Europie). Pierwotnie bazylika rzymska, przekształcona w kościół w VII wieku. Przebudowana w X wieku. Odrestaurowana w XX wieku.
  • Katedra św. Szczepana z XIII w. z witrażami Marca Chagalla.
  • Kościół Saint-Maximin z XII-XV wieku (witraże Jean Cocteau)
  • Kościół Notre Dame z XVIII wieku
  • Kościół Sainte-Ségolène z XIII w.
  • Kościół św. Marcina z XII w.
  • Kościół Sainte-Ségolène z XIII wieku
  • Opactwo św. Wincentego z X wieku
  • Klasztor Trynitarzy z XIII wieku
  • Ratusz z 1755 r., proj. Jacques-François Blondel
  • Dom François Rabelais
  • Dom Paula Verlaine’a
  • Opéra-Théâtre z lat 1732–1752 r. w stylu klasycystycznym, proj. Jacques Oger
  • Kaplica Templariuszy z XIII wieku
  • Synagoga z 1848 roku
  • Temple Neuf dla protestantów z lat 1901–1904 w stylu neoromańskim
  • Brama des Allemands z XIII-XV wieku
  • Brama Chandellerue z XIII wieku
  • Brama Serpenoise z XIX wieku
  • Fort de Queuleu z XIX wieku
  • Pałac Gubernatora z lat 1902–1905 w stylu neoflamandzkim
  • Stacja kolejowa Gare de Metz z 1908 roku

Polonica

W miejscowym kościele katolickim znajduje się też tablica upamiętniająca ks. Wojciecha Rogaczewskiego.

Edukacja

Miasta partnerskie

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

France location map-Regions and departements-2016.svg
Autor: Superbenjamin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Blank administrative map of France for geo-location purpose, with regions and departements distinguished. Approximate scale : 1:3,000,000
Grand Est region location map.svg
Autor: Flappiefh, Licencja: CC BY-SA 4.0
Carte administrative vierge de la région Grand Est, France, destinée à la géolocalisation.
Portes des Allemands 3.jpg
Autor: Christophe.Finot, Licencja: CC BY-SA 2.5
Portes des Allemands, Metz, FRANCE
Cathedrale Metz Nef pano.jpg
Autor: Benh LIEU SONG, Licencja: CC BY-SA 3.0
A vertical panoramic view of the Metz Cathedral's nave, in Metz, France. This picture is made from 2 HDR pictures stitched and perspective corrected with Hugin
Moselle department location map.svg
Autor: User:Bourrichon - fr:Bourrichon), Licencja: CC BY-SA 3.0
Blank administrative map of the department of en:Moselle, France, for geo-location purpose.
Metz1476.JPG
Autor: Christophe.Finot, Licencja: CC BY-SA 2.5
Metz, FRANCE
Metz Pont Moyen.JPG
Autor: Sebcaen (dyskusja · edycje), Licencja: CC BY 2.5
Le Moyen-Pont à Metz (Moselle, Lorraine, France).
Blason Metz 57.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Metz Theatre 2003.jpg
Autor: Photo: Andreas Praefcke, Licencja: CC BY 3.0
Metz, France: Théâtre
Maquette GalloRomainMetz.jpg
Autor: NieznanyUnknown author, Licencja: FAL
Divodurum scape.
Metz flag.svg
Flag of the city of Metz
Metz st pierre nonnains.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Zusammen030378~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Metz abbaye saint pierre aux Nonnains.